Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Не провокувати ґвалтівника» і «утримуватися від сексу»: чого вчать шкільні підручники
Статтi

«Не провокувати ґвалтівника» і «утримуватися від сексу»: чого вчать шкільні підручники

У державних школах досі немає окремого предмету, який би розповідав про про статеве дозрівання, секс, стосунки та контрацепцію. Тож про це все учні можуть дізнатися лише з уроків біології та основ здоров’я. У благодійному фонді «Сильні» проаналізували шкільні підручники та з’ясували, як школярам і школяркам пояснюють теми, дотичні до сексуальної освіти.

Виявилося, що ледь не в усіх підручниках із основ здоров’я не наголошується, що в насиллі завжди винен кривдник. Натомість є повторення схожих фраз про так звану «віктимну» поведінку. У новіших редакціях підручників ідеться про «необережну поведінку». Однак сенс залишається незмінним: дитина чи підліток нібито може спровокувати насилля щодо себе.

«Така інформація, що подається школярам, лише сприяє утвердженню в суспільстві культури зґвалтування та віктімблеймінгу. А отже, в разі, якщо дитина зазнала сексуального насилля, він/вона боятимуться звернутися по допомогу. Адже вважатимуть винними себе. Як наслідок: дитина самостійно проживає травму, а кривдник залишається непокараним», — зазначають у фонді.


Читайте також: Секспросвіта у школах: про свій досвід розповідає тьюторка Юлія Домбровська


У проаналізованих підручниках також немає доступної інформації про контрацепцію. Лише в одній із книг із основ здоров’я детально пояснюється, які засоби контрацепції існують та які з них можуть захистити від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Натомість у решті підручників ідеться про те, що незахищений секс чи секс не у шлюбі може спровокувати хвороби та небажану вагітність, однак як захиститися від цих ризиків, окрім як утримання від сексу, не йдеться.


Читайте також: Хто виховав мізогінію у 20-річних?


Крім цього, секс до шлюбу та можливість мати сексуальні стосунки з кількома партнерами часто окреслюються як аморальне явище, а створення родини нібито має бути головною ціллю у житті людини.

Схожі записи

Президент, політики і політикиня — кого номінували на антипремію «Це яйце»

«Я зустрічала випадки, коли казали, що бої в обладунках – не жіноча справа»: як це – бути лицаркою в Україні

«Не студент, а студентка»: під ОАСК мітингують проти скасування нового українського правопису