Повага
Статтi

Календар «без цензури» від 5 каналу: в чому сексизм?

«Голі ведучі» – так 5 канал анонсував волонтерський проєкт для збору одного мільйона гривень на рації для військових. Журналістки стали моделями на світлинах спеціального календаря на 2023 рік, який, пообіцяли, буде «без цензури».

Для створення календаря зібралася команда з 12 дівчат, які є працівницями 5 каналу: від ведучих до тих, хто ніколи не працював у кадрі. На сторінках календаря обличчя моделей не видно, але на останній сторінці вони всі з’являються з відкритими обличчями.

Читайте також: Сексуалізації тут не місце: що не так із ютуб-шоу «У ліжку»?

Операторка каналу Ганка Кудрявцева розповіла, що ідея для створення такого календаря виникла несподівано: «Ми сиділи на творчій нараді й наш художній керівник Ірина Ярославівна казала, що буде у нас аукціон для допомоги Збройним Силам України, там, де продаватимуть фотографії «дохлої кільки». І я кажу: Ірино Ярославівно, я теж хочу долучитися, в мене теж є фотографії, до того ж в мене були ескізи. Ну так звані ескізи нюдсів».

Це знецінення жінки як захисниці, що нічим не поступається чоловікам

Ірина Сампан
Ірина Сампан із побратимом

Після оприлюднення анонсу, у мережі засудили рішення каналу – оголювати журналісток для аукціону. Воєнкорка Ірина Сампан зауважила, що не варто знецінювати професію журналіста такими акціями та нагадала, що жінки теж їздять на фронт. До того ж, постійно мають долати стереотипи «тендітної дівчини», щоб довести, що на фронті вони «не для краси».

«Упродовж восьми років війни журналістки їздять на фронт так само, як і їхні колеги-чоловіки. І увесь цей час ми доводимо, що ми робимо свою роботу не гірше за чоловіків. Так само наражаємо себе на ризики, бо ми любимо свою роботу. Натомість чуємо «як таку красуню відпустив чоловік», «чому ти не можеш сидіти вдома», «це занадто небезпечно для такої тендітної дівчини» і так далі. Ти маєш стати спочатку «своїм пацаном», щоб тебе допустили туди, куди тобі треба. І довести, що ти тут не для краси.  Знаєте, коли я приїду на позицію і побачу цей календар зі своїми колежанками, мені буде дуже соромно і прикро»,зауважила Ірина Сампан.

Читайте також: «Тобі тут не місце»: з якими упередженнями досі стикаються жінки на війні?

Тетяна Проторченко
Тетяна Проторченко

Військовослужбовиця Тетяна Проторченко зазначила, що у ЗСУ також служить багато жінок, і особисто вона не хотіла б бачити такий плакат. Адже це – знецінення жінки як захисниці.

«Я теж в ЗСУ, і не хочу, щоб мої очі натикалися на чиїсь порнографічні мрії на стіні. Я не ханжа і не моралістка, але це примітивно й огидно. Це знецінення жінки як захисниці, як воячки, що нічим не поступається чоловікам», – написала Проторченко.

У публічній площині така ініціатива вчергове показує збірний образ жінки як сексуального об’єкта

Згодом представниці та представники громадських, жіночих, правозахисних і медійних організацій опублікували заяву до 5 каналу, де засудили такий спосіб збору грошей на потреби армії. У зверненні зауважили, що акція сповнена дискримінаційних і сексистських наративів та закликали не поширювати цей календар.

«Це нівелює роботу, яку роблять медіа і громадянське суспільство для того, аби жінок в Україні, в тому числі військовослужбовиць, не сприймали як сексуальний об’єкт. Військовослужбовиці самі часто стикаються з сексизмом і сексуальним насильством і вимушені боротися з цими явищами.

Ми вважаємо, що збирати гроші на потреби захисників України потрібно у спосіб, який не передбачає просування дискримінаційних і сексистських наративів щодо жінок. Ми проти публічної об’єктивізації жінок», – йдеться у заяві.

Гендерна координаторка кампанії проти сексизму в медіа і політиці Повага Анастасія Багаліка зазначає, що варто розділяти приватні бажання та публічні кампанії. Водночас пам’ятати, що ми досі боремося із сексизмом та упередженнями до жінок у війську. А такі акції нівелюють всю цю роботу.

Анастасія Багаліка

«Я зараз скажу щось, що можливо не всім видасться зрозумілим. Але спробую пояснити максимально просто. Нюдси, які надсилають на фронт у приватному чаті – це нормально. Взагалі нюдси у приватних чатах – це ок, бо це приватна справа двох дорослих людей, які за спільною згодою обмінюються фото, фліртують, морально підтримують один одного. Аж раптом загальнонаціональне медіа вирішує, що раз багато жінок шлють своїм чоловікам нюдси на фронт, то можна і календар з оголеними дівчатами зробити. У чому різниця? А в тому, що у публічній площині така ініціатива вчергове показує збірний образ жінки як сексуального об’єкта. Це нівелює роботу, яку роблять медіа і громадянське суспільство для того, аби жінок в Україні, в тому числі військовослужбовиць, не сприймали як сексуальний об’єкт», – коментує Багаліка.

Схожі записи

Швейцарія та Ємен – два полюси гендерної (не)рівності. Де між ними місце України?

Мізогінія, сексизм і гомофобія: що не так із шоу «Супермама»

НДІ відкриває вакансії інтернів та інтернок двох програм (англ.)