Світові знаменитості все частіше і гучніше говорять про необхідність досягнення гендерної рівності, звертаючи увагу своїх прихильників на цю проблему.
20 років тому 189 країн прийняли план досягнення гендерної рівності, підписав Пекінську декларацію та платформу дій. І через два десятиліття в жодній з країн світу так і не досягли гендерної рівності. Про це у березні 2015 року заявила голова «ООН-Жінки» Фумзіле Мламбо-Нгкука. Але певний прогрес є: за кілька останніх років проблеми гендерної нерівності стали озвучуватись у світі набагато частіше. На медіа-просторі ця тема вже вийшла на новий рівень.
Слово на букву «ф»
Однією з найважливіших подій, через які тема гендерної рівності набула нового звучання, став запуск кампанії HeForShe – руху солідарності за гендерну рівність, ініційованого організацією «Жінки ООН» з метою залучення чоловіків та хлопчиків для боротьби проти дискримінації жінок та дівчат. Відео з промовою Емми Вотсон – британської кіноакторки та посла доброї волі U.N. Women, яка стала однією з ключових осіб HeForShe, – буквально підірвало інтернет. У словах, якими у вересні 2014 року Вотсон зверталася до членів та членкинь ООН та всього світу, сама суть боротьби за гендерну рівність.
Потім Вотсон розповідала, що відео з конференції HeForShe зібрало 11 мільйонів переглядів, породило 1,2 мільярди розмов в соціальних мережах, а хештег #HeForShre став одним з найпопулярніших у Твіттері. Свою підтримку кампанії виразили багато відомих людей – від Барака Обами до Принца Гаррі Уельського, Гілларі Клінтон та Йоко Оно, Джозефа Гордона-Левітта та Мета Деймона. Популярна співачка Тейлор Свіфт заявила, що повністю згодна з тим, що виголошувала Ема Вотсон, та назвала себе феміністкою.
Як тільки Вотсон почала говорити про права жінок, на її адресу одразу стали находити анонімні погрози. Але вона продовжила боротьбу за гендерну рівність, чим надихнула багатьох знаменитостей підняти цю тему. Феміністичний рух став дуже помітним, активним. І особливо серед знаменитостей.
Ідею підтримують і інші голівудські акторки
У лютому цього року, на врученні премії Американської кіноакадемії, лауреатка Оскару за роль актриси другого плану Патріша Аркетт закінчила свою промову подякою всім жінкам, які дали життя американським платникам податків, що саме зараз настав той час, коли жінки нарешті мають отримати рівні права. Вона наголосила, що раз і назавжди різниця між зарплатами чоловіків та жінок повинна зникнути, щоб усі мали право отримувати однакову зарплатню за однакову роботу. І після цих слів зал вибухнув: аплодували Меріл Стріп, Дженіфер Лопез, Ітан Хоук, Ліна Данем та багато інших. Але, нажаль, багато з присутніх не сприйняли ідею Аркетт, після церемонії деякі ЗМІ навіть почали її засуджувати. І це не дивно. Цього року кіноакадемію США звинувачували у расизмі та сексизмі, бо до списку номінантів в основних акторських категоріях потрапили лише білі, а до претендентів на Оскар за режисуру та сценарій не включили жодної жінки. Саме тому виступ Патріші Аркетт можна вважати великим кроком на шляху до гендерної рівності, тим паче її промова знову привернула увагу до боротьби за рівноправність.
Кажучи про боротьбу за права жінок у акторському середовищі не можна не згадати про досягнення у цій царині мексиканської актриси Сальми Гайєк Піно. Восени минулого року вона була нагороджена спеціальною премією фонду Equality Now, який працює з метою подолання гендерної дискримінації, насилля та рабства серед жінок на планеті. Актриса долучилася до активної боротьби за права жінок після народження доньки Валентини, з 2013 року разом з Бейонсе та Фрідою Джианніні (відомою італійською дизайнеркою) Сальма очолює благодійній жіночий фонд Chime for Change, заснований Gucci. Нещодавно в одному з останніх своїх інтерв’ю Гайєк Піно заявила, що вона є феміністкою.
– Я феміністка, тому що я люблю жінок та готова боротися за їхні права. Я феміністка, тому що я пишаюся бути жінкою та хочу зробити світ кращім для жінок. Я феміністка, тому що багато прекрасних жінок зробили мене такою, якою я ж зараз. Кожен день мене надихають жінки – подруги, колежанки, – виголосила Гайєк Піно.
8 березня у міжнародному форматі
Велика хвиля обговорень проблем гендерної рівності підійнялась напередодні 8 березня – Міжнародного жіночого дня (вперше за багато років він святкувався на Заході масово та з акцентом на проблеми гендерної нерівності).
Ідеї необхідності забезпечення гендерної рівності підтримали такі знаменитості, як акторка та політична активістка Керрі Вашингтон, співачки Пінк та Шакіра, топ-модель Кара Делевінь, актор і письменник Вільям Шетнер, комік Рассел Бренд, актор Нік Офферман, Мадонна та інші. Мадонна, до речі, у одному зі своїх останніх інтерв’ю наголосила на необхідності боротьби за права жінок. Співачка висказала міркування, що жінки зараз є найбільш маргіналізованою групою у суспільстві, і їхні права менш захищені, аніж права геїв та афроамериканців. Мадонна впевнена, що жінки страждають через те, що на них продовжують нав’язувати стереотипі, залишаючи усього дві ролі – або незайманої, або повії.
З 8 березня було пов’язано ще багато цікавих подій. Бейонсе, Леді Гага, Мері Стріп та ще 33 впливові жінки підписали лист до канцлерки Німеччини Ангели Меркель та председательки Комісії Африканського союзу Нкосазані Дламини-Зумі. У цьому листі активістки просять політикинь захистити права жінок та дівчат, які живуть за межею бідності.
Цікавою виявилась кампанія під назвою «Not there» – «Не там». У її рамках організатори прибирали фотографії жінок з обкладинок найвідоміших журналів та реклам, залишаючи пусті місця. таким чином організатори вирішили підкреслити, що жінки досі не мають рівних прав з чоловіками.
Відомий косметичний бренд Urban Decay разом зі співачкою Гвен Стефані об’явив про запуск благодійної компанії The Ultraviolet Edge, мета якої – пожертвувати півмільйона доларів організаціям, які відстоюють права жінок.
Дуже яскрава кампанія пройшла в соціальних мережах під хештегом #LeanInTogether. Ії ініціаторкою виступила Шеріл Сандберг – головна операційна директорка Facebook, яка в співавторстві з Нел Сковелл видала книжку «Не бійся діяти. Жінка, робота та воля до лідерства», присвячену проблемам гендерної нерівності. Мета компанії полягала в тому, щоб залучили чоловіків взяти участь у досягненні гендерної рівності вдома та на роботі. В рамках цієї кампаніях свою підтримку жінкам виразили відомі баскетболісти та баскетболістки– Леброн Джеймс, Двейн Вейд, Стівен Каррі та Елена Делле Донн.
Коли проблеми гендерної рівності озвучують шоу-бізнесові знаменитості, увага з боку медіа до них дуже пильна: про це пишуть та показують усюди. Можливо, це стане ефективним способом того, що проблеми гендерної рівності визнаватиме більше людей і долучатиметься до їх вирішення.
Наталя Тонких