Повага
Image default
Статтi

Чому «Культура діалогу» без жінок?

10 вересня відбувся “Національний круглий стіл” на тему “Культура діалогу”. Подібні обговорення запланували провести у 7 містах країни, кожна наступна зустріч матиме іншу тему та інших учасників дискусії.

У першому круглому столі взяли участь 10 спікерів, серед яких не було жодної жінки. 

Першою на таку специфіку добору фахівців звернула увагу культурна критикиня та членкиня українського ПЕНу Катерина Ботанова.

“За останній місяць мою увагу привернули дві великі ініціативи спрямовані на діалог, порозуміння й пошуки майбутнього — серія національних круглих столів, організована Міністерством культури та інформполітики, та “Українські основи”, організована Валерієм Пекарем спільно з НВ серія публікацій “провідних українських інтелектуалів”. Міркування про засади української держави або дискусія про можливості суспільного консенсусу начебто за визначенням передбачає певну репрезентативніть і поліфонію голосів, які будуть відображати це саме суспільство. Але ж ні. У першому круглому столі про “Культуру діалогу” з 10 учасників жодної жінки, просто жоднісінької. В “Українських основах” із 16 уже опублікованих текстів — 3 написані жінками. Середній вік обох достойних товариств стрімко наближається до 60-ти років. (“Основи”, щоправда, підстрахували себе останнім текстом дев’ятикласниці, хоча яким чином це підпадає під визначення “провідних українських інтелектуалів” не дуже ясно.) Які питання щодо репрезентації та інклюзивності не став, картина дуже очевидна — достойні білі чоловіки поважного віку. Чим не зріз українського суспільства?”, — відзначила Катерина Ботанова у коментарі Повазі. 

Також Катерина Ботанова наголошує — подібні випадки не поодинокі. 

“Іронія полягає в тому, що зазвичай це відбувається не від злої волі, а цілком, сказати б, природно, ненавмисне. Бо питання ґендеру чи віку перед організаторами просто не стоїть. Як не стоїть питання пішохідних зон чи велодоріжок для водіїв великих дорогих машин або питання пандусів для тих, хто ніколи не подорожував містом із дитячим візочком або у візку для людей особливими потребами. Здається, деякі українські міністри, ідеологи та інтелектуали й досі живуть у світі, де бути білим чоловіком поважного віку — достатньо для того, щоби визначати правила гри і формати діалогів. Але світ сильно змінився. Боюся, коли їм доведеться відкрити очі, вони будуть неприємно заскочені тим, як багато професійних, обізнаних, активних жінок і молодих людей змінюють світ навколо”, — говорить Катерина Ботанова.

Повага звернулася за коментарем до одного із учасників круглого столу у Києві та голови “Центру досліджень політичних цінностей” Олеся Донія. Він каже — із закидами, щодо несправедливого представлення жінок і чоловіків під час обговорень згоден і на наступні зустрічі (таких до початку грудня має відбутися сім) цей момент врахують.

“Відбір відбувався за кількома ознаками: професійні якості, широта світогляду, вміння відстоювати власну позицію, патріотизм. Відбирали учасників координатор круглого столу, представники міністерства та модератор програм. Щодо докору, що у першому круглому столі взяли участь тільки чоловіки – це справедливий докір. Уже я подзвонив координатору наступного круглого столу (котрий відбудеться в Одесі — ред.), для того аби представництво було ширшим, зокрема і жінок. Немає жодних проблем”, — зазначив директор “Центру досліджень політичних цінностей”.

Також, за словами Олеся Донія, наприклад, серед ймовірних учасників круглого столу у Харкові поки заплановані лише жінки, проте їх планують “урівноважити чоловіками”.

“Нам всім слід навчитися коректності. Зараз це торкнулося цього боку, а насправді ж ще є багато інших груп, які варто навчитися і висвітлювати, і давати можливість для висловлення власних позицій”, — вважає Олександр Доній. 

Довідка:  Міністерство культури та інформаційної політики розпочинає серію національних круглих столів. Ініціатива передбачає проведення семи обговорень у різних містах України – в Києві, Одесі, Харкові, Чернівцях, Острозі, Кривому Розі та Полтаві, – в межах яких науковці та науковиці, провідні інтелектуали/ки, лідери/ки суспільної думки дискутуватимуть про культуру, історію, релігію, мову, філософію, мистецтво та екологію. Перший Національний круглий стіл присвячений темі “Культура діалогу”.

Фото: Укрінформ

Схожі записи

Жінки більше не погоджуються на роль аксесуара в спорті

Вікторія Кобиляцька

В Україні презентували IT-курси для постраждалих від домашнього насилля жінок

У Мистецькому арсеналі пройде виставка сучасного білоруського мистецтва