Повага
Рівність у світі Статтi

10 фактів про Малалу

У Пакистані, де доля усіх жінок визначена наперед — бути смиренною дружиною, догоджати чоловікові й виховувати дітей — 1997-го року народилася «інакша» дівчинка…

12 липня свій День народження відзначила пакистанська правозахисниця та Нобелівська лауреатка Малала Юзуфзай. Більше того цей день назвали Днем Малали.

«Повага» зібрала 10 цікавих фактів із життя активістки.

  1. Малала стала відомою в 11 років завдяки блогу, який вела для Бі-бі-сі. У блозі вона розповідала про своє життя та режим талібів у Пакистані, про їхні спроби взяти під контроль долину Сват і про свої погляди на розвиток освіти для дівчаток.

2. Її батько був директором школи в Пакистані й підтримував прагнення доньки здобути освіту. У своїй Нобелівській промові Малала наголосила, що саме підтримка батька мотивувала її стати активісткою за право жінок на освіту.

3. 9 жовтня 2012 року Малала Юсуфзай поверталася додому зі школи на шкільному автобусі. Автобус зупинили люди в масках зі зброєю. Один із бойовиків зайшов в автобус і став питати, хто з них Малала, а тоді двічі вистрілив у дівчинку, потрапивши в голову й шию. Після тригодинної операції хірургу вдалося дістати кулю з мозку і врятувати її життя.

4. У 2013 році Малала написала книжку у співавторстві з американською журналісткою Крістіною Лем, яка сколихнула весь цивілізований світ. Одразу після публікації мемуари «Я — Малала. Історія незламної боротьби за право на освіту» потрапили у список бестселерів NewYorkTimes.

5. У 2014 році Малала стала наймолодшою лауреаткою Нобелівської премії миру, отримала її в 17 років. Нагороду вона розділила з індійським правозахисником Кайлашем Сат’ярті, який бореться за захист прав дітей та проти експлуатації дитячої праці. Заснований ним у 1980році індійський рух за збереження дитинства допоміг 80 000 дітей.

6. У 2014 році ООН офіційно проголосили 12 липня Днем Малали.

7. У 2017 році 19-річна пакистанська активістка та лауреатка Нобелівської премії миру Малала Юсуфзай стала посолкою миру ООН. Юсуфзай опікується наданням жінкам доступу до освіти.

8. У 20 років (у 2017) Малала вступила в Оксфорд. Вона вивчає філософію, політику та економіку в Lady Margaret Hall. Вона вчиться на тому ж курсі й у тому ж коледжі, що й Беназір Бхутто, колишня прем’єр-міністерка Пакистану, яка загинула у 2007 році.

9. Після поранення у 2012 році Малала приїхала до Пакистану у березні 2018 року. Кортеж правозахисниці складався з 15 автомобілів, у багатьох із них – озброєні поліцейські. Юсуфзай відвідала хлопчачий кадетський коледж у долині Сват, де виступила перед студентами.

10. Юсуфзай заявила, що повернеться остаточно до Пакистану, коли закінчить навчання в Оксфорді.

Читайте також: Уривок з книги «Я — Малала» Малали Юсуфзай та Крістіни Лем

Довідка Поваги

Малала Юсуфзай — пакистанська правозахисниця, яка виступає за доступність освіти для жінок у всьому світі. 9 жовтня 2012 року була важко поранена бойовиками з терористичного руху Техрік Талібан-і-Пакистан за свою правозахисну діяльність. Лауреатка премій Сімони де Бовуар та Сахарова. Лауреатка Нобелівської премії миру 2014 року, яку отримала разом з індійським правозахисником Кайлашем Сат’ярті. Малала Юсуфзай — наймолодша лауреатка в історії Нобелівської премії, яку вона отримала в 17 років.

Підготувала Мар’яна Вербовська

Схожі записи

«Блакитний — теплий колір»: книжка про прийняття себе і пошук безпечного місця

Книжковий Арсенал 2021: Повага рекомендує

Стать не є вирішальною. Авторки українського фентезі про перепони у письменницькій діяльності