Повага
Image default
Статтi

Закон і відповідальність – все, що ви маєте знати про домашнє насильство

Важко повірити, але 67% жінок в Україні зазнавали насильства й тільки 17% знають куди звертатися по допомогу. Це нові результати дослідження з питань добробуту та безпеки жінок в Україні, що проводилося ОБСЄ.

Опитали 2 048 жінок, а результати свідчать про те, що дві третини жінок в Україні віком від 15 років зазнавали психологічного, фізичного або сексуального насильства.

Дослідження свідчить, що насильство проти жінок породжене недостатністю гендерної рівності, яка, своєю чергою, пов’язана з небезпечними стереотипами. В Україні 41% жінок вважають, що якщо чоловік кривдить свою дружину, то вирішуватися це має в межах родини.

У 2019 році на телефонну лінію “102” для реагування поліції надійшло понад 115 тисяч дзвінків із заявами про домашнє насильство.

Що потрібно знати?

  1. З 2018 року в Україні діє Закон “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, який визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству;
  2. Згідно зі статтею 4 цього Закону звичаї, релігійні переконання, віросповідання, традиції не можуть розглядатися як виправдання будь-яких форм домашнього насильства або бути підставою для звільнення кривдника від відповідальності.
  3. Домашнє насильство – це не тільки фізичний вплив і не тільки між подружжям. Тобто домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю.
  4. Що є фізичним насильством? Ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання або незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, чи заподіяння смерті.
  5. Що є психологічним насильством? Словесні образи, погрози, зокрема щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, контроль у репродуктивній сфері та ін.
  6. Що таке економічне насильство? Умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів, можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг із лікування чи реабілітації, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися та ін;
  7. Домашнє насильство карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років. Окрім того, є можливість обмежити перебування кривдників і постраждалих на одній території.
  8. Відтепер до кривдника можуть бути застосовані такі спеціальні заходи як “терміновий заборонний припис” та “обмежувальний припис”.
  • Терміновий припис” здійснюється поліцією. Застосовується до кривдника не більше, ніж на 10 днів. Ідеться про негайне припинення домашнього насильства. Це передовсім стосується фізичного домашнього насильства. Поляга в обмеженні кривдника, що вчиняє домашнє насильство, доступу до житлового приміщення, де проживає жертва.
  • Обмежувальний припис застосовується судом після факту насильства, коли є доказова база – зокрема звернення до поліції або складений адмінпротокол. Цей припис може бути застосований строком , тобто це більш тривалий захід.
  1. Найперше, куди можна звернутися за допомогою – це поліція. Ви можете викликати поліцію за телефоном 102 або звернутися особисто до райвідділу та написати заяву. Пам’ятайте, що поліцейські можуть проникати до житла особи без вмотивованого рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із припиненням вчинюваного акту домашнього насильства, у разі безпосередньої небезпеки для життя чи здоров’я постраждалої особи.
  2. Крім того, працює Національна «гаряча лінія» з питань протидії насильству та захисту прав дитини 0 800 500 335 або 116 123 (з мобільного) – безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України. За допомогою можна звернутися також до Центрів безоплатної правової допомоги, які є у ваших містах. Працівники та працівниці Центрів обізнані з проблемами домашнього насильства й можуть вам допомогти, наприклад, скерувавши до притулку чи надавши юридичну допомогу.

Чи справді закон працює?

У листопаді цього року в Києві чоловіка взяли під варту на 3 місяці за систематичне насильство над дружиною – це перший вирок за домашнє насильство у столиці.

Пресслужба прокуратури Києва повідомила, що зловмисник умисно, систематично ображав нецензурними висловлюваннями свою дружину, залякував, принижував та погрожував фізичною розправою. Усе це відбувалося в однокімнатній квартирі у присутності малолітніх дітей. Крім того, протягом січня-жовтня чоловіка 9 разів притягували до адміністративної відповідальності за домашнє насильство. Проте адмінпротоколи не вплинули на його поведінку. Наслідок – арешт.

У 2019 році поліція винесла майже 9 тисяч заборонних приписів, які фактично є терміновою невідкладною дією для припинення домашнього насильства. На обліку перебуває понад 67 тисяч кривдників. Також цього року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано майже 1600 кримінальних проваджень щодо домашнього насильства. Про це повідомив перший заступник очільника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький на конференції “Гендерно-обумовлене насильство: від збору даних до протидії. Запобігання, реагування та виклики”.

Нагадаємо, щорічно в Україні з 25 листопада проходить міжнародна акція «16 днів активізму проти насильства щодо жінок і дівчат», яка триває до 10 грудня – Дня прав людини.

Підготувала Єлизавета Кузьменко

Схожі записи

Новорічне привітання Зеленського: 30 чоловічих персонажів і одна «домогосподарка»

Марш жінок 2021 у Києві: ФОТОРЕПОРТАЖ

Яна Машкова: Медіа вдаються до стереотипів і не завжди вживають фемінітиви