Повага
Без категорії Статтi

Які вони, гендерні профілі 24 областей України?

У рамках проекту ООН Жінки «Гендерна рівність у центрі реформ, миру та безпеки» вперше створили гендерні профілі 24 областей України (незаконно анексований Крим до дослідження не ввійшов). В Одеській області жінки найгірше представлені в обласній раді (лише 7% депутаток), а Закарпатська область має найменшу різницю в зарплатні між чоловіками та жінками (15,3%).

Детальніше знайомтеся на інтерактивних мапах. Незафарбовані області — області, щодо яких дані з цього питання в дослідженні відсутні. Аби отримати конкретну цифру необхідно клікнути на область.

Гендерний розрив в оплаті праці станом на 2017 рік у відсотках, інтерактивна частина за посиланням

Кількість депутаток в облраді станом на 2018 рік у відсотках, інтерактивна частина за посиланням.

Кількість зареєстрованих заяв про правопорушення, пов’язані з домашнім насильством у 2018 році, інтерактивна частина за посиланням. 

У дослідженні порівнювали середню зарплатню чоловіків та жінок, представленість в органах місцевого самоврядування, заклади вищої освіти, де викладають гендерні курси або спецкурси, кількість повідомлень про домашнє насильство та багато інших даних.

Тривожними називають такі факти:

  • рівень народжуваності дівчат віком 15-19 років у південних областях порівняно з іншими регіонами (коефіцієнт народжуваності 30,7 у Миколаївській області за 2017 р.);
  • гендерний розрив в оплаті праці значно більший у східних областях (35% у Донецькій області в 2017 р.);
  • високий рівень самогубства серед чоловіків, особливо сільської місцевості в західному регіоні (70,6% від усіх випадків самогубств, Тернопільська область, 2017 р.);
    • низький рівень політичного представництва жінок (наприклад, станом на серпень 2018 р. у Закарпатській та Івано-Франківській областях зовсім немає жінок-голів обласних територіальних громад, а в Рівненській області їх лише 11%).

Крім того, проаналізувавши демографічні дані, дослідники дійшли висновків, що майже по всій країні чоловіки живуть менше на 10-12 років.

«Моя команда підготувала 24 гендерні профілі всіх областей України. Це зроблено вперше, в них ідеться про всі-всі напрямки. Ці профілі допоможуть під час переглядання стратегічних планів розвитку областей», — каже віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Отримані дані області мають використати для підготовки власних Стратегій розвитку.

Гендерні профілі українських міст готували на основі інформації, яку надали обласні держадміністрації. Це має і свої недоліки. Зокрема, Вікторія Безсмертна з Інституту креативних інновацій звернула увагу на те, що в дослідженні вказані не всі проекти та організації по Житомирській області.

«Для більшої репрезентативності дослідження в контексті Житомирської області ми з Інститутом креативних інновацій з радістю готові допомогти UN Women Ukraine наступного разу, якщо виникне така потреба», — написала вона.

Крім того, дані важко порівнювати, адже не щодо всіх показників по областях вони є, не щодо всіх збігаються дати та терміни.

Стрибати до висновків не варто, наприклад, стосовно закладів вищої освіти, де викладають гендерні курси. Згідно з даними дослідження, найбільше (25) таких у Харківській області. Тоді як у столиці лише 1. Проблема в тому, що вказані комунальні навчальні заклади. В Києві – Київський університет імені Бориса Грінченка. Решта підпорядковуються МОН та іншим міністерствам.

Обережно сприймати варто всі дані. Адже, до прикладу, є області, в яких показник розриву в зарплатні високий, проте тенденція йде на спад, а значить із кожним роком жінки отримують усе більшу зарплатню. Тоді як є області,  де показник розриву навпаки стрімко зростає. В Миколаївській області, наприклад, впродовж 2014-2016 рр. спостерігалося збільшення розриву в зарплаті жінок і чоловіків на 1-2% щорічно. Однак у 2017 р. розрив зменшився на 6,2%.

Так само з заявами про домашнє насильство. Кількість зареєстрованих заяв не означає фактичну кількість випадків домашнього насилля.

Підготувала Ана Море

Схожі записи

Уривок із книжки Бріанни Лабускес «Бібліотека спалених книг» 

Тренінг «Гендерна чуйність у журналістиці»

Під час карантину 37% жінок перейшли на дистанційний формат роботи – дослідження

1 comment

імя 9 Січня 2020 at 3:31 pm

коментар

Коментарі закриті.