Повага
Image default
Статтi

Я думаю, жінки та чоловіки мають грати в шахи на рівних — шахіст і тренер Володимир Баклан

«Серіали творять дива», — сказали мені в українській Федерації шахів, коли звернулася до них задля матеріалу.

Серіал «Ферзевий гамбіт» (the Queenʼs Gambit) Скотта Френка встановив рекорд Netflix: за 28 днів після прем’єри серіал подивилися 62 млн підписниць та підписників (а насправді ще більше людей, адже з одного облікового запису може дивитися ціла компанія друзів).

Для тих, хто не бачив: це серіал про неймовірну Бет Гармон, яку навчив грати в шахи прибиральник у дитбудинку, коли їй було 9 років. Зрештою Гармон стала чемпіонкою США та світу, перемагаючи найсильніших шахістів. 

«Ферзевий гамбіт» потрапив до топ-10 найпопулярніших серіалів одразу в 92 країнах, а в 63 опинився на першій сходинці.

Однойменний роман 1983 року, покладений в основу серіалу, вже потрапив до списку бестселерів The New York Times, а пошуковий запит «Як грати в шахи» зріс до найвищих за багато років показників.

Розбираємося в реаліях світу шахів разом.

Шахи — не олімпійський вид спорту

Шахіст Володимир Баклан розповідає, що шахісткам «пощастило» мати можливість грати і з чоловіками, бо шахи не входять до олімпійських видів спорту, саме тому існують змішані чемпіонати. 

«Поділяти спорт на жіночий та чоловічий — це олімпійські норми. Шахи у склад олімпійських видів спорту не входять, тому існують і змішані турніри», — каже він.

Жіноча збірна України з шахів — одна з команд-фавориток чемпіонатів та олімпіад. 

«Титулів у наших дівчат дуже багато. Марія Музичук — чемпіонка світу. Її сестра Анна Музичук — чемпіонка світу зі швидких та бліц шахів. Анна Ушеніна — чемпіонка світу 2012 року. Наталя Жукова — чемпіонка Європи. Збірна України — команда призерок Олімпіади: у нас є і бронза, і золото. 

З останніх нагород срібло Єврокубка жіночої команди Київської федерації шахів. У грудні провідні шахістки братимуть участь в онлайн-Єврокубку», — розповідає Володимир Баклан.

Володимир Баклан — заслужений майстер спорту України, чемпіон світу з шахів у складі збірної України, віцепрезидент Київської федерації шахів. 

А також тренер гросмейстерки Юлії Осьмак, чемпіонки світу серед дівчат, срібної призерки Олімпіади, яка грає за жіночу збірну України.

За його словами, його підопічні грають змішані чемпіонати, але все ж здебільшого — жіночі.

Чоловіки справді грають краще?

У професійних шахістів та шахісток є міжнародний рейтинг FIDE — Федерації шахів. Цей рейтинг формується на підставі зіграних партій. Наприклад, зіграв шахіст чи шахістка успішно в першій половині турніру, у нього додалося 10 пунктів до рейтингу. Якщо зовсім уже спростити, то: виграєш — додається рейтинг, програєш — зменшується.

Між першим шахістом Магнусом Карлсеном (2862) і першою шахісткою Хоу Іфань (2658) різниця в більш як 200 пунктів, між топ-10 серед чоловіків та жінок приблизно така ж. Це майже як між майстром/инею FIDE (2300) і гросмейстером/кою (2500+). 

Володимир Баклан каже, що попри те, що деякі шахістки змагаються з чоловіками, до найкращих із найкращих їм складно діставатися.

«Чемпіонка світу з Китаю Хоу Іфань зараз теж змагається з чоловіками, але поки не входить навіть у 50 найсильніших», — каже він.

Тренер згадує Юдіт Полгар, яка в юному віці відмовилася грати на жіночих чемпіонатах. Це перша жінка в історії, що досягла такого ж успіху в чоловічих чемпіонатах із шахів, як і Бет Гармон з серіалу «Ферзевий гамбіт». Уже в 15 років Юдіт стала наймолодшою гросмейстеркою світу. А слава прийшла до шахістки, коли 2002 року вона стала чемпіонкою у грі із Гаррі Каспаровим. На той момент він був найкращим шахістом світу. Максимальний рейтинг Полгар 2735, що зробило її восьмою гравчинею у спільному рейтингу з чоловіками. 

Соціологиня Олександра Козлова пише, що гра в шахи не завжди були сферою, у якій домінують чоловіки. У книзі «Народження шахової королеви» 2004 року, Мерилін Ялом описує довгу історію шахів як гри, що в Європі спочатку користувалася популярністю лише серед жінок.  

Про це свідчить і фольклор. В одній з французьких казок 1230 року розповідається історія лицаря, що має виграти партію шахів у доньки еміра, аби одружитися з нею. В Індії, яка є батьківщиною шахів, існує легенда про короля, який зміг виграти у шахи завдяки своїй дружині — він почув слова її колискової, в яких королева зашифрувала виграшні ходи. 

Є реальні відмінності між грою чоловіків та жінок?

«Дошка квадратна, шахи одні й ті ж», — каже Володимир Баклан. Він грає в шахи з 7 років, у цьому спорті вже майже 35 років. За час власних ігор і тренування шахістів та шахісток реальних відмінностей у грі не бачить.

Звідки ж узялися уявлення, що жінки грають слабше? І чи не пов’язані менші рейтинги шахісток із домінантною думкою в суспільстві, що шахи — чоловічий спорт.

На жаль, Володимир Баклан теж вважає, що об’єктивні причини існують. Мовляв, чоловіки просто витриваліші. 

«Чоловіки фізично сильніші. Шахи — дуже тяжкий вид спорту. Іноді партії тривають по 6 годин на день упродовж 9-14 днів. Це доволі велике навантаження: як розумове, так і фізичне», — каже він.

Але я особисто не вірю, що ця відмінність існує, що витривалість — точно перевага чоловіків, запорука їхньої успішності. Адже хіба не витривалі жінки, яким досі доводиться тягнути кілька робіт, догляд за дитиною та тисячу хатніх справ? В Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка мені казали, що попри те, що на факультеті співвідношення чоловіків та жінок 10 на 90, у журналістиці серед наших дівчат залишиться меншість, бо з’явиться сім’я. Чому сім’я стане на заваді лише жінкам, чоловіки ж теж заводять сім’ї? Незрозуміло. Думаю, це просто транслювання стереотипу, що для жінки важливіша сім’я, а для чоловіка — робота.

Володимир Баклан теж вважає, що «у підлітковий період у дівчат шахи відходять на другий план, дуже непросто змусити дівчат працювати по 5-6 годин». Чому саме дівчата у підлітковий період нібито закидають шахи? Хіба хлопці не зіштовхуються з підлітковими переживаннями? Думаю, що різниця в тому, що оточення хлопців мотивує їх продовжувати займатися спортом, а дівчатам навпаки нагадують про те, що вони створені для сім’ї. Не завжди, звісно. 

Насправді стереотипи про те, що жінки грають у шахи гірше, давно і впевнено поширюють. Публікація журналу American Chess Magazine 1897 року оголосила причиною «неуспішності» жінок у шахах «відхилення нелогічності». Автори припустили, що виною в цьому можуть бути шпильки для волосся, пише соціологиня Олександра Козлова.

А один із найвідоміших гросмейстерів, якого багато хто вважає прототипом Бет Гармон, Боббі Фішер в інтерв’ю виданню «Harper» сказав: «Усі вони слабкі, усі жінки. Вони дурні у порівнянні із чоловіками». Тоді як грі у шахи Фішера навчила його рідна сестра.

Як же бути дівчатам, що хочуть грати в шахи?

Останніми роками шахісток стає більше. Зокрема, у Китаї, Індії, – розповідає Володимир Баклан.

«В Україні теж кілька років тому, коли Марія Музичук стала чемпіонкою світу 2015 року, почався цей шаховий бум. Дорогу здолає та, хто йде. Немає жодних протипоказань для дівчат та жінок для того, щоб вони ставали найкращими. Головне працювати, бути вмотивованими і все вийде», — каже він.

Чоловіків у шахах зараз помітно більше, аніж жінок: 121 міжнародна спортсменка проти понад 3,5 тисячі спортсменів за списком ФІДЕ. Найкращі світові гравчині Хоу Іфань (Китай), Конеру Хампі (Індія) та Олександра Гарячкіна (Росія) зараз займають 86, 298, та 278 місця у поточному рейтингу ФІДЕ.

Олександра Козлова наводить дослідження Меріма Білаліча за 2007 рік. Дослідник вирішив проаналізувати рейтинг Німецької шахової федерації за 2007 рік та виявив, що жінки складали лише 5,82% учасників, однак результати жінок відповідали тому, що статистично можна очікувати від цих 5,82%.

Про що це свідчить? Що не варто здаватися. Немає жодних об’єктивних показників того, що жінки природно менш вправні у шахах. Основні перепони: упередження та стереотипи.

Так, якщо раптом шахи ввійдуть в олімпійські види спорту, то жінки більше не зможуть грати змішані турніри. І хоча включення до олімпійських видів спорту покращить фінансування шахів в Україні (які, за словами Володимира Баклана, фінансують за залишковим принципом), все ж тренер каже: усі мають грати на рівних.

«Я думаю, жінки та чоловіки мають грати на рівних. Дівчатам цікавіше грати з найсильнішими без жодних обмежень. Вони насправді можуть все», — каже він. 

А автор/ка тексту про жіночі шахи видання «Морс» пише:

«Абсолютно некоректно порівнювати розумові здібності чоловіків і жінок тільки через те, що в топ-100 рейтингу FIDE лише одна жінка.

Для любителів знаходити в таких речах кореляцію з розумовими здібностями, цікаво також додати, що в тому ж самому топ-100 рейтингу є європейці та американці, там є китайці, араби, індуси, але немає жодного чорношкірого шахіста. Ось так поворот!».

Ана Море

Схожі записи

Сексизм у «ЄС»: Геращенко відреагувала на риторику партійця

Уривок із книжки Валерії «Нави» Суботіної «Полон»

Уявний вирок: як судять за домашнє насильство в Україні

Марія Смик