Повага
  • Головна
  • Статтi
  • В Луцьку депутатка вимагає створення дитячої кімнати, а їй пропонують столик
Статтi

В Луцьку депутатка вимагає створення дитячої кімнати, а їй пропонують столик

Як тільки волинянка Анна Мовяк стала депутаткою Луцької міської ради, на першу сесію вона прийшла зі своєю маленькою донечкою Даринкою. Вже тепер Анна не просто приходить на роботу з донькою, вона своїм прикладом привернула увагу всього депутатського корпусу, а також міського голови Миколи Романюка до проблеми відсутності дитячої кімнати в стінах ради.

Як було раніше в міськраді – тепер не буде…

Під час першого знайомства Даринки з депутатами, журналістами, доброзичливцями і не тільки питання матері з дитиною в залі засідань Луцької міської ради сприйняли по-різному. Хтось критикував, хтось захоплювався… Але вже тоді всі зрозуміли, що така проблема в суспільстві існує.

«Міська індустрія не розвинена для мам з дітьми. Цю проблему обходять стороною. А вона існує. Таке враження, що в нас, жінок з маленькими дітьми, паралельні світи з чоловіками і дорослими дітьми. І навіть мами, в яких поки діти малі, проблему бачать і відчувають… а діти виростають і немовби про це забувають. Я вирішила, маючи маленьку доньку, треба про цю проблему в нас розповідати і змінювати ставлення до мам з маленькими дітьми. Вийшло так, що ми були одні з перших, які почали про це говорити.  І в Луцьку. І в області. І я бачу підтримку», – переконує жінка.

Анна Мовяк розповідає, що читала багато про зарубіжний досвід в цьому плані. І вона мріє, що так буде і в Україні.

«Читаючи відгуки про навчання з дітьми в університетах за кордоном, мами відгукуються, що під час навчання найкращий час заводити дітей. Там до цього ставляться нормально. А чому у нас це сприймається так, наче ми робимо щось неприйнятне?», – дивується Анна.

Маючи можливість безпосередньо вплинути на зміну ситуації, депутатка звернулась до луцького мера Миколи Романюка із запитом.

Міський голова відповів, що в міській раді зможуть облаштувати куточок матері і дитини.

«Романюк мені сказав, що вперше це питання підняли в стінах міської ради. І висловив підтримку. Але я із самого початку бачила потребу не в куточку, а в кімнаті. Я бачила дітей, які приходять сюди і чекають своїх батьків, поки вони працюють. У когось є діти, які навчаються в молодших класах, у когось – взагалі малеча. Потрібно це все врахувати і зробити таку кімнату доступною для всіх», – переконує депутатка.

А поки нема кімнати – облаштували столик…

Міський голова Микола Романюк публічно оголосив, що куточок матері і дитини буде. І облаштують його в приймальні заступника Сергія Григоренка. Заступник мера погодився.

Що це за куточок і наскільки він комфортний і доступний для мам з маленькими дітьми, я вирішила поцікавитись.

Відразу, коли заходиш у приймальню заступника, тебе зустрічають дві жінки, які сидять в цьому офісі. А куточок біля самого вікна.

Невеликий столик, де можна переповивати малечу, нові жалюзі. А з іншої сторони ще один стіл, де, за словами працівниць, вони обідають…

«Ну ми також маємо десь їсти», – здивувались жінки, коли я їх спитала про призначення іншого столу.

Анна каже, що буде й надалі вимагати окрему кімнату, бо про це ж говорить і інші жінки:

«Я спілкувалась з жінками, які  працюють в міській раді. Говорила і з тими, які в декреті. Вони погоджуються, що така проблема є. Кімната потрібна. Буває, що потрібно затриматись на роботі, бо треба здати звіт чи якусь іншу роботу зробити. А тут собі працюєш і дитина поруч біля тебе».

Натомість заступник луцького міського голови Сергій Григоренко, в приймальні якого облаштували дитячий куточок, стверджує, що поки що передумов для створення дитячої кімнати немає:

«До нас звернулася лише одна мати – депутатка. Однак більше звернень не було. Якщо вже будуть масові заяви, тоді будемо думати. Крім того, немає вільних кімнат в приміщенні міської ради.  Якщо вже буде така нагальна потреба, то спробуємо щось придумати. А чому обрали це приміщення? Тому що це одне з найбільших приміщень міської ради. А тут є частина кімнати, де можна дитину переповивати. І це не створить незручностей для нас», – зазначив Сергій Григоренко.

Луцьк – не відкритий для жінок з дітьми

Луцьк, як і більшість міст України, – не відкритий для жінок з дітьми. Анна, маючи власну автівку, має більше можливостей з маленькою донькою відвідувати різні заходи та бути активною депутаткою. В багатьох жінок такої можливості немає.

«В мене є автомобіль, тому мені простіше. А уявіть собі,  як в маршрутках з дітьми їхати,  я не знаю. Я дивлюсь на те, як мами з колясками перестрибують ями, сходинки, і це жахливо. Відсутність дитячих кімнат в різних установах і торгових закладах… У двох лікарнях, де є педіатри, є дитячі кімнати. Це все наші проблеми, проблеми кожного дня, які я, як депутатка, як мама чотирьох дітей, хочу підняти на новий рівень. Бо це наша безпека», – каже Анна Мовяк.

Про те, наскільки доступний Луцьк для мам з дітьми, розповідає і голова ВОГО «Гендерний ценр» Оксана Ярош:

«Наскільки наше місто комфортне для батьків із дітьми, можна переконатися, пройшовшись вулицею з дитячим візком, спробувати зайти в магазин, аптеку, якусь установу. Двері відкриваються не зручно, заїздів-з’їздів побачиш зрідка… Лише у кілька маршрутках та тролейбусах можливий вхід із коляскою без сторонньої допомоги. Щодо дитячих куточків і кімнат в установах, то їх теж можна перерахувати на пальцях. На жаль, в нашій країні ніколи це не було пріоритетом. Щоб в основі розвитку міста була людина з її інтересами та потребами».

Аби Луцьк став зручним, безпечним і комфортним містом, експерта пропонує громадськості лобіювати ці питання.

«Є чинні державні будівельні стандарти, технічна документація, куди варто вносити нові норми для обов’язкового виконання. А потім моніторити, чи зможе зайти у магазин чи установу мама або тато з дитиною. Сама по собі ця проблема не вирішиться, якщо про це не говорити і для цього нічого не робити», – резюмує Оксана Ярош.

Аріна Крапка

Схожі записи

Кількість vs якість: наскільки ефективними були нардепки у перший рік каденції? 

«Печерний сексизм»: Яні Брензей відмовили у модерації конференції, бо вона жінка

Чи є місце солдатам Джейн в українській армії?