Повага
Image default
Статтi

«Справжні чи штучні?»: сексизм та мізогінія в обговоренні заяв ексчиновниці Клітіної

Напередодні колишня заступниця міністра інфраструктури Олександра Клітіна оголосила про створення власної партії “Україна проти корупції”. Своє відеозвернення ексчиновниця записала у купальнику, чим спровокувала хвилю обговорень та шеймінгу у соцмережах.

“Я навіть не знаю , хто більше шкодить питанню серйозного і рівного сприйняття жінок в політиці: дрімучі сексисти – чоловіки чи недолугі дівчата, які сплутали політику і тупійший , самозакоханий, беззмістовний піар”, — відреагувала на відео Клітіної депутатка від “Європейської Солідарності” Ірина Геращенко.

“Нагадаю: двоє малопричетних людей у приватній розмові натякали, що Клітіна отримала посаду в міністерстві через ліжко. Оце секс-скандал, Карле. За цим принципом (хтось у приватній розмові щось комусь сказав) кожна людина є фігуранткою секс-скандалу, корупційного скандалу, кримінальної хроніки, а також причетною до чорної магії”, — написав додав Отар Довженко.

Гендерна експертка Марія Дмитрієва у коментарі Повазі зазначила, що у цій ситуації ідеться не про “секс-скандал”, а про непрофесійність та нефаховість чоловіків.

“Те, що жінок в це втягують — це є абсолютно неправильно і неетично з боку журналістів. Вони мали б говорити саме про чоловіків, які дозволили собі такі неетичні висловлювання. У такий спосіб, насправді, просто переносять увагу на жінок і перекладають на них відповідальність за те, що сталося. Те саме відбувається у левовій частці випадків домашнього та сексуального насильства, коли жертву змальовують, як відповідальну за дії кривдника і гвалтівника. Це є, по суті, ще одним проявом мізогінії українського суспільства, з яким ніхто не працює”, — говорить Дмитрієва.

Крім того в ефірі телеканалу ZIK, запросивши Клітіну до студії, влаштували опитування для глядачів: “Справжні чи штучні груди у політикині?” та згодом запитали це у самої політикині.

Таку поведінку журналістів  Марія Дмитрієва вважає повним “дном” та мізогінією.

“Це просто відверта мізогінія. Оговорювати замість її професійних тез, її тіло та її груди — це спроба показати жінкам, що їхнє місце не у публічному просторі, що вони мають лишатися у приватному”, — зазначає Дмитрієва. 

Крім того, Дмитрієва водночас зауважила, що на чоловіків-політиків з голим торсом реагують зовсім по-іншому.

“Чоловік лишається нормою людини, а жінка досі вважається недолюдиною, як щось виключно тілесне, зведене до сексу. І спроби жінок грати на цьому полі, загравати із цією тематикою нічим добрим не закінчуються, на жаль. Я вітаю її відважність спробувати зіграти на одному полі з патріархатом, але я свідома того, що це була спроба, приречена на поразку”, — говорить експертка. 

Координаторка громадського альянсу “Політична дія жінок” Ірина Тишко вважає, що такий хід від Клітіної відповідає нинішній політичній культурі, проте робить погану послугу жінкам.

“Виступ у купальнику колишньої чиновниці, тепер безробітної Олександри Клітіної, яскравий приклад того, як робити хайп, але особливість цього випадку в тому, що він повністю відповідає нинішній політичній культутрі. Нагадаю, що пані Клітіна працювала заступницею міністра інфраструктури та, навіть, в космічному агентстві. Це лише підтверджує «послідовність» влади у процесі прозорого відбору «нових» облич на важливі державні посади. Разом з тим, що вже може більше здивувати суспільство після обрання шоумена на посаду президента, а виявляєтсья може. Без сумніву, Клітіна взялася підвищувати свою упізнаваність, бо це, на жаль, нині замінило політичні програми та перекреслило компетенції.
Ймовірно, пані Клітіна мала намір таким екстравагантиним чином провчити або помститися тим, кого вона вважає винними у своєму звільненні з роботи. Не впевнена, що у неї це вийшло. А її ідея створення політичної сили «Україна проти корупції» загубилася у потоці обговорення її зовнішнього вигляду. Щиро кажучи, Клітіна робить погану послугу жінкам, не усвідомлюючи цього. Бо для неї — це можливість побути у світлі софітів, а для інших жінок — аргумент в політику не йти, бо ж «політика — брудна справа»”, — важає Тишко. 

 

Схожі записи

Не пускав жінок у потяг: воячка розповіла про сексизм в Укрзалізниці

Фонд пам’яті Кім Валль надає два гранти по $5,000 для журналісток

Я не є ні феміністкою, ні антифеміністкою — Мендель