Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Революція в українському жіночому футболі»: чоловічим клубам рекомендують утримувати жіночі команди
Статтi

«Революція в українському жіночому футболі»: чоловічим клубам рекомендують утримувати жіночі команди

Ще навесні 2020 року Українська асоціація футболу ухвалила стратегію розвитку жіночого футболу на найближчі чотири роки. Згідно з цією програмою, УАФ рекомендувала клубам елітного дивізіону, починаючи з сезону 2021-2022, мати у своїй структурі жіночі команди. Такі зміни анонсував президент асоціації Андрій Павелко, назвавши їх «справжньою революцією в клубному жіночому футболі». Коли й на яких умовах відбудуться трансформації – далі в матеріалі.

«Із метою популяризації жіночого футболу як ФІФА, так і УЄФА роблять багато для того, щоб цей напрямок спорту розвивався. Тому Українська асоціація футболу розробила стратегію, яка передбачає, що професійні футбольні клуби (а це Прем’єр-ліга, Перша та Друга ліги чемпіонату України) внесуть до своєї структури жіночі команди», — розповідає заступник начальника відділу жіночого футболу Асоціації футболу України Руслан Діденко.

Наприклад, у Плані стратегічного розвитку футболу в Україні на 2020-2024 роки йдеться, що наступного сезону (2021-2022) команди Прем’єр-ліги мають зареєструвати не менше 30 гравців до 17 років, або укласти угоду про співпрацю з жіночою командою Вищої, Першої чи Другої ліги чемпіонату України серед жінок, або мати у структурі клубу жіночу команду Вищої або Першої ліги чемпіонату України.

Зараз у Вищій українській жіночій лізі грає 10 клубів і 10 — у Першій. Наступного сезону у Вищій планують побачити 12 клубів, а в Першій — 12-16. Тобто кількість жіночих футбольних колективів поступово зростає.

Через сезон за потреби планують створення Другої жіночої ліги, повідомляють в УАФ.

«Нові вимоги до клубів рекомендують чоловічим футбольним клубам утримувати жіночі. Звісно, до цього залучатимуть легіонерів, намагатимуться виховувати нове покоління футболісток у всіх регіонах», – зазначає представник Української асоціації футболу.

Чи створюватимуть нові жіночі команди?

Тут варто зазначити, що не обов’язково клуби елітного дивізіону мають створювати у своїй структурі жіночу футбольну команду. Вони можуть узяти на себе певні фінансові зобов’язання та співпрацювати з якимсь жіночим клубом.

«До прикладу, є всі шанси, що з нового року «Ворскла» (Полтава), яка грає в Прем’єр-лізі, співпрацюватиме з жіночим футбольним клубом «Житлобуд-2» (Харків). Сьогодні вони мають усні попередні домовленості, які, можливо, стануть офіційними. Якщо ж усе буде закріплено на папері, «Житлобуд-2» може змінити свою прописку. А можливо й назву. Чому? Бо такі бренди, як «Шахтар», можуть диктувати умови, забажати мати жіночий клуб із відповідною назвою.

Жіночі команди: Житлобуд-2

Також дуже серйозно працюють у цьому напрямку «Шахтар» та «Олімпік». «Колос» (Ковалівка) вже заявила жіночу команду в Першу лігу. ФК «Львів» поновив співпрацю з жіночою командою, — каже Руслан Діденко. — Звісно, можливо, хтось працюватиме на договірних умовах з командою з Першої ліги».

А такі клуби, як «Шахтар», навряд чи захочуть, щоб їхня жіноча команда грала в Першій лізі. Як наприклад, зараз «Ювентус», «Барселона», «Манчестер сіті». Їхні жіночі команди грають у Лізі чемпіонів, і досить пристойно.

Жіночі команди: Манчестер Сіті

Власне йде до того, що якщо УАФ не спонукатиме власників футбольних клубів мати у структурі жіночу команду, то це може зробити УЄФА, поставивши такі вимоги до клубів, які представлятимуть Україну на європейських змаганнях — у Лізі чемпіонів чи Лізі Європи.

До слова, зараз ФІФА та УЄФА спрямовують кошти на розвиток жіночого футболу.

«Сподіваємося, УЄФА планує створити жіночу Лігу Європи. Сьогодні перельоти жіночим клубам, які грають у Лізі чемпіонів, оплачують саме вони, – говорить Руслан Діденко. – УАФ також розуміє, що треба йти в ногу з часом, і таке рішення дасть можливість стабілізувати жіночий футбол».

Утримання жіночого клубу потребує не таких значних коштів, як чоловічого. По-перше, футболістки отримують нижчу зарплатню, ніж чоловіки. А зарплатний фонд — основна стаття витрат у футбольних клубів. По-друге, усі витрати щодо арбітражу та тестування на COVID-19 у жіночому футболі зараз бере на себе УАФ.

В УАФ зацікавлені, щоб українки грали у вітчизняному чемпіонаті

Сьогодні український тренер та п’ять наших футболісток працюють у вірменській команді. Так само дві гравчині з України представляють білоруський футбольний клуб. Також кілька футболісток виступають у чемпіонаті Польщі. Тобто йде відтік кадрів.

Жіночі команди: Мінськ

В УАФ зацікавлені, щоб українки грали у вітчизняному чемпіонаті, це виведе його на вищий рівень.

«Нова стратегія дасть можливість не лише розвивати дівочий футбол, а й створити конкурентоспроможний внутрішній чемпіонат», — зазначає заступник начальника відділу жіночого футболу Асоціації футболу.

Чи зросте кількість трансляцій жіночих матчів

Чи вплине нова політика УАФ на присутність жіночого футболу на телебаченні, можна буде говорити десь через рік.

«Сезон у нас триває з серпня до червня. Тож коли стартує наступний, буде відома кількість команд тощо. А вже з зими розпочнеться масштабна робота на літо: створюватимуть колективи, готуватимуть дівчат тощо», – каже Руслан Діденко.

Щоб жіночий футбол активно транслювали на телебаченні, він має бути цікавий глядачам, резюмують в УАФ. Зараз усі матчі Вищої ліги транслюють в Інтернеті.

«Жіночий футбол нині на етапі розвитку, потрібно щонайменше ще кілька років, щоб він вийшов на певний рівень. Ну, запустимо ми зараз якусь слабку гру, це відверне людей від телеекранів. Глядачам треба показувати топові матчі. Попри це, Україна — одна з найкращих країн на пострадянському просторі, яка поступово й системно розвивається в жіночому футболі. Створення жіночих команд при чоловічих клубах дасть можливість пізніше зробити потужний внутрішній чемпіонат та вдало виступати у єврокубках», — зазначає представник УАФ.

Наталка Сіробаб

Схожі записи

В Україні можуть заборонити вимоги до віку та статі у рекламі вакансій

Виклик для медіа: як створювати чутливий контент під час війни?

Інна Наливайко

Жінки зняли рекордну кількість фільмів у 2020 році