Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Олена Пчілка як дороговказ: в Україні збирають кошти на памʼятник видатній діячці
Жінка в історії Статтi

Олена Пчілка як дороговказ: в Україні збирають кошти на памʼятник видатній діячці

В Україні стартував національний збір коштів на встановлення пам’ятника письменниці й громадській діячці Олені Пчілці. З такою ініціативою виступила редакція медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства», яку свого часу редагувала Олена Пчілка. Їх у цьому підтримали Національна мережа гіперлокальних медіа Район.in.ua та відділ культури і туризму Гадяцької міської ради. Памʼятник планують встановити у Гадячі, що на Полтавщині, поблизу будівлі редакції, де працювала Олена Пчілка. 

Чому саме зараз стартував цей проєкт і яку суму потрібно зібрати, розповіли директорка медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» Віталіна Пинчук та його головредка Світлана Новікова. 

Формування архітектури української свідомості

Своєрідна нова історія з популяризації спадщини Олени Пчілки в Гадячі почалася з відродження газети «Рідний край. Газета Гадяцького земства». Це та сама газета, яка зʼявилася в Гадячі 1906 року як російськомовна. 1917 року її почала редагувати Олена Пчілка, зробивши україномовною. Своє чергове відродження видання отримало 2022 року. Тоді редакція, яка починала працювати на волонтерських засадах, вбачала в цьому дуже глибокі сенси. 

Головна редакторка медіа Світлана Новікова говорить: рішення викупити збанкрутілу газету, не маючи журналістського та видавничого досвіду, ухвалювали на початку повномасштабного вторгнення. Близько 10 місяців газета виходила на власних ресурсах, проте головним орієнтиром у роботі було збереження «пчілківської» редакційної політики.

«Ми називаємо її державотворчою, бо матеріали, які вона сама писала як журналістка, які вона відбирала як редакторка, вони всі були державотворчого спрямування. Вони формували українську ідентичність, повертали українців та українок до самих себе –– як до українців, а не як до малоросів чи росіян. І, до речі, саме ця газета вперше за редакторства Олени Пчілки стала україномовною». 

Ідею встановити памʼятник поблизу редакції Світлана Новікова називає природною. За її словами, увічнення постаті Олени Пчілки – це певний процес формування нового простору в містечку, де працювала велика українка.  


Читайте також: Олена Пчілка — Велика Мати українського націоналізму


«Це формування архітектури української свідомості. Тобто це не про памʼятник як такий, а про просвіту. Про те, щоб сьогодні, в такі кризові часи, ми не відривалися від свого коріння, від своєї ідентичності. І головне, мабуть, те, що тут буде створення не просто памʼятника, а живого простору, в межах якого ми впроваджуватимемо певні культурні ініціативи. Це такий акцент на цьому проєктові», — говорить Світлана Новікова.

Щодо місця, де має зʼявитися памʼятник, питань не виникало. Директорка медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» Віталіна Пинчук зауважує, що є певний символізм, адже редакція розташована на вулиці Драгоманова. І хоч розглядали кілька локацій, але все одно поверталися до дворика редакції:

«Тут є місце, де працювала Олена Пчілка. Є дуб, який памʼятає її і біля якого вона, ймовірно, відпочивала. Але все одно ми узгоджували моменти, ходили до садиби Драгоманових, усю вулицю Драгоманова в Гадячі розглядали. І все ж таки зупинися на місці «дворик редакції», де редакція зараз, де видавництво, у якому Олена Пчілка видавала газету свого часу, і де видаємо газету і ми». 

«Для Олени Пчілки українолюбство було синонімом слова «діяти» 

Проєкт зі збору коштів на памʼятник Олені Пчілці розпочався 2 листопада і триватиме 100 днів. За цей час у медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» та мережі Район.in.ua, яка налічує 63 сайти по Україні, виходитимуть різноманітні матеріали про велику українку, покликані привернути увагу до постаті Олени Пчілки. Світлана Новікова сподівається, що така журналістська і просвітницька робота допоможе сформувати архітектуру української свідомості в читачів,  що виходитиме за межі стереотипів сприйняття Пчілки, як це було за радянської влади.

«Нам здається, що це якраз той період, коли українці й українки можуть розібратися в цьому питанні, а ми їм допоможемо. Тобто за цей час можна переосмислити свої погляди. Читачі отримуватимуть матеріал, який ми будемо разом із іншими медіа промотувати, в них буде змога заглибитися в нього, подумати, порефлексувати і зробити певні висновки. 100 днів – це не багато, але й не мало. Цього достатньо, щоб сформувати свою громадянську позицію». 

Віталіна Пинчук додає, що ідей насправді багато, і вони виходять за межі друкованих матеріалів. У просвітницькому арсеналі видавчині-ініціаторки мають і соціальні мережі – Facebook, YouTube, TikTok, планують створювати подкасти та навіть озвучити казки Олени Пчілки, які вона писала для дітей. 

Проєкт із установлення памʼятника та організації культурного простору в Гадячі Світлана Новікова називає подією національного рівня. Вона певна, що це сприятиме змінам на рівні української свідомості, а сам проєкт називає живим, сучасним і дуже актуальним. 

«Олена Пчілка казала про «українолюбство». Це її слово нам дуже подобається, ми ним послуговуємося щодня. Для неї українолюбство було синонімом слова «діяти». Бо щоб любити Україну, потрібно діяти. А от як правильно діяти, куди рухатися, вона дуже чітко вказує своїм життєвим шляхом, своїми цінностями, своїм світоглядом. І ми про це пишемо. Можливо, це звучить банально, але зараз не вистачає саме таких дороговказів, яким є Олена Пчілка». 

«Якщо в нашій свідомості не буде української архітектури, то там буде російська архітектура»

Організаторки беруть на себе повну відповідальність за реалізацію проєкту і готові до діалогів із громадськістю.

«Ми усвідомлюємо, що зіткнемося із запереченнями та закидами щодо того, чи на часі такі проєкти. Коли йде війна, коли кожна копійка на ЗСУ. Але у відповідь ми можемо сказати, що якщо в нашій свідомості не буде української архітектури, то там буде російська архітектура. А значить це гарантований програш у війні», — наголошує Світлана Новікова. 

Своєю місією медіа вважає зокрема формування української самосвідомості, і встановлення памʼятника Олені Пчілці має стати невідʼємним елементом перемоги в цій гібридній війні. 

Директорка медіа Віталіна Пинчук говорить, що саме зараз формується бачення майбутнього памʼятника, включно з вибором матеріалу. Паралельно зі збором коштів у Гадяцькій міській раді оголосять конкурс на краще рішення, і за результатами отриманих пропозицій журі, до якого увійдуть мистецтвознавці та архітектори, здійснюватиме відбір робіт. 

Світлана Новікова запевняє: чого точно не буде, так це стереотипів і спотворень, які створила радянська пропаганда: 

«Памʼятник буде не такий, як це в радянські часи робили. Поза межами стереотипів і канонів, які були прийняті в Радянському Союзі. Нам потрібно вибрати такий варіант, щоб він не був відображенням радянського підходу, і щоб це було не занадто модерново. Ми хочемо знайти цей баланс».

Деякі митці вже пропонували занадто сучасні рішення, говорить Світлана. Але вони можуть бути незрозумілі великій частині громади. Тому остаточний варіант обиратимуть із залученням експертів та з урахуванням громадської думки. 

Встановлення памʼятника Олені Пчілці як відновлення історичної справедливості 

У день запуску 100-денного проєкту Віталіна Пинчук та Світлана Новікова відвідали літературно-меморіальний музей Лесі Українки в селі Колодяжному Ковельського району Волинської області. Говорять: 90% матеріалу, який подають у музеї, стосується лише Лесі Українки. А про господиню садиби Олену Пчілку йшлося мало. Полтавським видавчиням це видається несправедливим, бо, як говорить Світлана Новікова, таку геніальну доньку могла виховати тільки велика жінка:

«Ми про це хочемо говорити, і не просто говорити, щоб відновити історичну справедливість чи історичну правду. Ми хочемо показати, як зараз Олена Пчілка впливає на сучасні події, на сучасні рішення. Нам здається це дуже актуальним. Олена Пчілка дуже сучасна для нас. Якби не вона, не те, що вона редагувала гадяцьку газету, ми б не наважилися на цю авантюру під час війни – відродити паперову версію газети. Тобто сама постать, саме імʼя Олени Пчілки мотивує нас і спонукає». 

У планах гадяцького медіа – започаткувати премію імені Олени Пчілки для українських журналістів та редакторів. Це стане продовженням концепції вшанування видатної землячки, якою на Гадяччині так пишаються. 

2024 року виповнюється 175 років від дня народження Олени Пчілки. Тому в кожному випуску газети «Рідний край. Газета Гадяцького земства» виходять матеріали про неї. У редакції пояснюють, що акцент роблять на різних гранях творчості письменниці, меценатки, етнографки. Ці матеріали вже відзначили не лише науковці, вказуючи на важливість дослідницької роботи. Дописи, які друкувалися і продовжують друкуватися, стали заявкою на премію імені Олени Пчілки, яку проводить видавництво «Веселка». Тож, говорить головредка Світлана Новікова, вони стали лауреатами премії імені Олени Пчілки у 2024 році в номінації «Просвітницька діяльність». 

«Ми чекаємо моменту, коли в нас зʼявиться можливість надрукувати ці матеріали у вигляді збірки. Це теж буде певним кроком для нас, бо збірку таких унікальних, авторських, дослідницьких текстів можна буде придбати, подарувати бібліотекам, поширити по Україні в межах цієї ж місії, про яку ми зараз говоримо – показати Олену Пчілку як сучасну постать і відновити історичну правду». 

Два з половиною мільйона за 100 днів 

Відкрити збір на памʼятник Олені Пчілці вирішили на українській краудфандинговій платформі «Спільнокошт». І сам збір, і просвітницький проєкт триватимуть 100 днів:

«Ми відкрили збір на 2,5 мільйона гривень. Попередньо проговорили зі скульпторами і зорієнтувалися, що на цей проєкт щонайменше треба буде до 2 мільйонів гривень. Плюс ми заклали деякі кошти на просвітницьку діяльність, але здебільшого це на скульптуру і на територію», — пояснила Віталіна Пинчук. 

Крім Гадяцької міської ради та мережі гіперлокальних медіа Район.in.ua, ініціативу підтримують Гадяцький історико-краєзнавчий музей, Український інститут національної памʼяті, «Коаліція дієвців культури», Волинський національний університет, військові. До речі, у перші дні збору коштів найбільший внесок зробив саме військовий із Гадяча Анатолій Дементій. У своєму коментарі він написав: «FPV дрон може знищити одного ворога, а просвіта сформує мільйони українців». 

Світлана Новікова говорить, що партнери вже працюють над форматами, які дозволять залучати кошти на памʼятник:

«Волинський національний університет до 175-річчя від дня народження Олени Пчілки підготував 12-томник її творів. До речі, один примірник 12-томника вони запропонували нам на «Спільнокошт» як подарунок для того, хто зможе зафондувати 50 тисяч гривень. Отож ми такий відгук почули і від науковців. Сподіваємося, що це тільки початок». 

Ініціатори встановлення памʼятника великій українці наголошують: їх амбітний проєкт можливий лише завдяки благодійним внескам. Тому закликають усіх небайдужих долучитися до збору, бо впевнені: памʼятник Олені Пчілці – це про встановлення українських маркерів, про відновлення історичної правди і про ідентифікацію себе як нації переможців. 

Для того, щоб підтримати ідею, потрібно перейти за посиланням.

Діана Литвиненко

Olena Pchilka as a guiding light: Ukraine raises funds for a monument to the prominent figure

A national fundraising drive has been launched in Ukraine to erect a monument to writer and public figure Olena Pchilka. The initiative was launched by the editorial board of the media outlet Ridnyi Krai. The Gazette of the Hadiach Zemstvo’, which Olena Pchilka once edited. They were supported in this by the National Hyperlocal Media Network Rayon.in.ua and the Department of Culture and Tourism of the Hadiach City Council. The monument is planned to be erected in Hadiach, Poltava region, near the building of the editorial office where Olena Pchilka worked. 

The director of the media outlet Ridnyi Krai. Newspaper of the Hadiach Zemstvo’ media outlet, Vitalina Pynchuk and its editor-in-chief Svitlana Novikova. 

Shaping the architecture of Ukrainian consciousness

A kind of new history of popularising Olena Pchilka’s heritage in Hadiach began with the revival of the newspaper ‘Ridnyi Krai. Newspaper of the Hadiach Zemstvo’. This is the same newspaper that appeared in Hadiach in 1906 as a Russian-language newspaper. In 1917, Olena Pchilka started editing it and made it Ukrainian-language. The newspaper was revived in 2022. At that time, the editorial staff, who started working on a volunteer basis, saw very deep meanings in this. 

Svetlana Novikova, the media outlet’s editor-in-chief, says that the decision to buy the bankrupt newspaper was made at the beginning of the full-scale invasion, without any journalistic or publishing experience. For about 10 months, the newspaper was published on its own resources, but the main guideline in its work was to preserve the ‘Pchilkovian’ editorial policy.

‘We call it state-building, because the materials she wrote as a journalist, the materials she selected as an editor, they were all state-building. They shaped Ukrainian identity, brought Ukrainians back to themselves as Ukrainians, not as Little Russians or Russians. And, by the way, this newspaper was the first to become a Ukrainian-language newspaper under Olena Pchilka’s editorship.’ 

Svitlana Novikova calls the idea of erecting a monument near the editorial office a natural one. According to her, the perpetuation of Olena Pchilka’s figure is a certain process of forming a new space in the town where the great Ukrainian worked.  

‘This is the formation of the architecture of Ukrainian consciousness. It’s not about the monument as such, but about education. It’s about making sure that today, in these times of crisis, we don’t lose sight of our roots, our identity. And the most important thing is that we will be creating not just a monument, but a living space within which we will implement certain cultural initiatives. This is the focus of this project,’ says Svitlana Novikova.

There were no questions about the location of the monument. Svitlana Novikova, director of the media outlet Native Land. The Gazette of the Hadiach Zemstvo’ Vitalina Pynchuk notes that there is a certain symbolism, as the editorial office is located on Drahomanova Street. Although they considered several locations, they kept coming back to the editorial yard:

‘Here is the place where Olena Pchilka worked. There is an oak tree that remembers her and near which she probably rested. But still, we agreed on the moments, went to the Drahomanov estate, looked at the entire Drahomanov Street in Hadiach. And still, stop at the place ‘the editorial yard’, where the editorial office is now, where the publishing house where Olena Pchilka published the newspaper in her time, and where we publish the newspaper.’ 

‘For Olena Pchilka, Ukrainian love was synonymous with the word ‘act’’ 

The project to raise funds for the monument to Olena Pchilka started on 2 November and will last for 100 days. During this time, the media ‘Native Land. The Gazette of the Hadiach Zemstvo’ and the Rayon.in.ua network, which has 63 sites across Ukraine, will publish various materials about the great Ukrainian woman to draw attention to Olena Pchilka. Svitlana Novikova hopes that such journalistic and educational work will help shape the architecture of Ukrainian consciousness among readers, going beyond the stereotypes of Pchilka’s perception, as it was under Soviet rule.

‘We believe that this is the time when Ukrainians can understand this issue, and we will help them. That is, during this time, you can rethink your views. Readers will receive material that we will promote together with other media, and they will have the opportunity to delve into it, think, reflect and draw certain conclusions. 100 days is not a lot, but it is not a little either. It is enough time to form your civic position.’ 

Vitalina Pynchuk adds that there are actually a lot of ideas, and they go beyond printed materials. The publisher-initiator also has social media in her educational arsenal – Facebook, YouTube, TikTok – and plans to create podcasts and even voice over Olena Pchilka’s fairy tales for children. 

Svitlana Novikova calls the project to erect the monument and organise a cultural space in Hadiach a national event. She is confident that it will contribute to changes at the level of Ukrainian consciousness, and calls the project itself lively, modern, and very relevant. 

‘Olena Pchilka spoke of ‘Ukrainian love’. We like this word very much, we use it every day. For her, Ukrainian love was synonymous with the word ‘act’. Because to love Ukraine, you need to act. But she very clearly indicated how to act, where to move, with her life path, her values, her worldview. And we write about it. It may sound trite, but nowadays we lack such guides as Olena Pchilka.’ 

‘If there is no Ukrainian architecture in our minds, there will be Russian architecture’

The organisers take full responsibility for the project and are ready for dialogues with the public.

‘We are aware that we will face objections and accusations about whether such projects are timely. When there is a war, when every penny goes to the Armed Forces. But in response, we can say that if there is no Ukrainian architecture in our minds, there will be Russian architecture. This means a guaranteed loss in the war,’ emphasises Svitlana Novikova. 

The media considers its mission to be, among other things, the formation of Ukrainian identity, and the erection of the monument to Olena Pchilka should be an integral element of victory in this hybrid war. 

Media director Vitalina Pinchuk says that the vision of the future monument is being formed, including the choice of material. In parallel with the fundraising, the Hadiach City Council will announce a competition for the best solution, and a jury of art historians and architects will select the works based on the proposals received. 

Svitlana Novikova assures us that what will definitely not be present are the stereotypes and distortions created by Soviet propaganda: 

‘The monument will be different from what was done in Soviet times. It will be beyond the stereotypes and canons that were accepted in the Soviet Union. We need to choose an option that is not a reflection of the Soviet approach, and that is not too modern. We want to find this balance.’

Some artists have already proposed solutions that are too modern, says Svitlana. ‘But they may not be understood by a large part of the community. Therefore, the final version will be chosen with the involvement of experts and public opinion. 

Erecting a monument to Olena Pchilka as a restoration of historical justice 

On the day the 100-day project was launched, Vitalina Pinchuk and Svitlana Novikova visited the Lesya Ukrainka Literary and Memorial Museum in Kolodyazhne village, Kovel district, Volyn region. They say: ‘90% of the material presented in the museum is about Lesya Ukrainka. There was little information about Olena Pchilka, the owner of the estate. Poltava publishers think this is unfair, because, as Svitlana Novikova says, only a great woman could have raised such a brilliant daughter:

‘We want to talk about this, and not just to restore historical justice or historical truth. We want to show how Olena Pchilka is now influencing contemporary events and decisions. We think this is very relevant. Olena Pchilka is very modern for us. If it weren’t for her, or for the fact that she edited a newspaper in Hadiach, we wouldn’t have dared to take this adventure during the war-to revive the paper version of the newspaper. It’s the very personality, the very name of Olena Pchilka that motivates us and encourages us.’ 

The Hadiach media outlet plans to launch an Olena Pchilka award for Ukrainian journalists and editors. This will be a continuation of the concept of honouring the outstanding compatriot, of whom the people of Hadiach are so proud. 

2024 marks the 175th anniversary of Olena Pchilka’s birth. Therefore, each issue of the newspaper ‘Native Land. The newspaper of the Hadiach Zemstvo’ contains materials about her. The editors explain that the emphasis is on different facets of the writer, philanthropist, and ethnographer’s work. Not only scholars have already noted these materials, pointing out the importance of research. The articles that have been published and continue to be published have become an application for the Olena Pchilka Prize, which is held by the Veselka Publishing House. So, says editor-in-chief Svitlana Novikova, they won the Olena Pchilka Prize in 2024 in the category ‘Educational Activities’. 

‘We are waiting for the moment when we will have the opportunity to publish these materials in the form of a collection. This will also be a certain step for us, because a collection of such unique, authorial, research texts can be purchased, donated to libraries, and distributed throughout Ukraine as part of the same mission we are talking about now – to show Olena Pchilka as a modern figure and restore historical truth.’ 

Two and a half million in 100 days 

It was decided to launch the collection for the monument to Olena Pchilka on the Ukrainian crowdfunding platform Spilnokosht. Both the fundraising and the educational project will last 100 days:

‘We launched a fundraising campaign for 2.5 million hryvnias. We talked to the sculptors beforehand and realised that this project would require at least 2 million hryvnias. We have also allocated some funds for educational activities, but mostly for the sculpture and the territory,’ explained Pynchuk. 

In addition to the Hadiach City Council and the hyperlocal media network Rayon.in.ua, the initiative is supported by the Hadiach Museum of History and Local Lore, the Ukrainian Institute of National Remembrance, the Coalition of Cultural Figures, Volyn National University, and the military. By the way, in the first days of fundraising, it was Anatolii Dementii, a soldier from Hadiach, who made the largest contribution. In his commentary, he wrote: ‘An FPV drone can destroy one enemy, and education will shape millions of Ukrainians.’ 

Svitlana Novikova says that the partners are already working on formats that will allow them to raise funds for the monument:

‘Volyn National University has prepared a 12-volume collection of Olena Pchilka’s works to mark the 175th anniversary of her birth. By the way, they offered us one copy of the 12-volume set on Spilnokosht as a gift for anyone who can raise UAH 50,000. So we heard this response from scholars as well. We hope that this is just the beginning.’ 

The initiators of the monument to the great Ukrainian emphasise that their ambitious project is only possible thanks to charitable contributions. Therefore, they urge everyone who cares to join the collection, as they are convinced that the monument to Olena Pchilka is about establishing Ukrainian markers, restoring historical truth, and identifying ourselves as a nation of winners. 

To support the idea, please follow the link.

Diana Lytvynenko

Схожі записи

Єлизавета Милорадович: «гетьманша», меценатка і жінка-емансипе

Наталка Сіробаб

Чому «берегинь» не менше

Тема «Гендерна рівність у політиці» – в трійці найменш обговорюваних у регіональних онлайн-медіа: результати моніторингу