Уночі 31 липня у потязі сполученням «Маріуполь — Київ», за словами постраждалої Анастасії Лугової, невідомий без верхнього одягу вдерся у її купе, у якому вона їхала разом із неповнолітнім сином, побив її та намагався зґвалтувати. Після цього на знак підтримки жінки почали публікувати свої подібні історії та висловлюватися на підтримку постраждалої.
Так, своєю історією про неприємні моменти під час подорожі залізницею та постійні страхи поділилася ветеранка Аліна Вяткіна.
“На весь плацкартний вагон я і 3 чоловіки. Вони пропонують випити пива. Я недвозначно відмовляюсь. Вони сідають навколо так, що я опиняюсь в кутку біля вікна, і сьорбаючи пиво агресивно пропонують «відпочити, розлабитись» і питають «чо ти така напружена?». Я чергую спроби віджартуватися з чітким «ні» – вони продовжують гнути своє. Приходить провідник: «Тут все в порядку?». Три чоловіки йдуть в інший кінець вагону.
Всю ніч я не сплю, стискаючи ніж і розуміючи, що між мною і провідником – вони, тож доведеться або дуже голосно кричати, або дуже швидко бігти в інший вагон. Це перша подібна ситуація, яку я одразу згадала, а потім ще одну, ще одну, ще одну і ще…”, — написала Аліна Вяткіна.
Також вона додала, що ще з 13 років носить із собою щось для самозахисту та думає про свій зовнішній вигляд, аби не почути у свій бік стереотипне “сама винна”.
Цією ж фразою — “Сама винна” — обурюється і СЕО у виданні “Буквы” Катерина Рошук.
” “Сама винна.” — пишуть деякі люди, коментуючи жах, який пережила Настя Лугова у потязі “Маріуполь-Київ”. Ці люди ходять поряд. Вони голосують на виборах. Вони так чи інакше приймають повсякденні рішення від яких залежить доля інших людей. Запам’ятайте раз і назавджи: НІХТО НІКОЛИ НЕ МАЄ ПРАВО ЧИНИТИ НАСИЛЛЯ (будь яке). Навіть якщо двері відчинені. Навіть, якщо спідниця коротка. Навіть, якщо здається, що “він/вона сам/сама винний/винна або заслуговує”.НІХТО. НІКОЛИ”, — написала Катерина Рошук.
Водночас нардепка VIII скликання Ірина Суслова, коментуючи напад на Анастасію Лугову та випадок насильства щодо жінки у Львові, закликала усіх жінок частіше підтримувати одна одну.
“Я багато думала над тим, що ж ми можемо зробити і з цим вже ПУБЛІЧНИМ явищем, під назвою НАСИЛЬСТВО. Мабуть, нам знову запропонують ухвалити нові закони, ратифікувати нові конвенції, розробити нові підзаконні акти. Але НІ! Я більш ніж впевнена що це вже не допоможе! Перш за все, ми маємо повернутись собі людський образ і стати людьми, навчитись простягати одне одному руку допомоги, підтримувати тут і зараз тих жінок, які цього потребують, формувати жіночі мережі, об’єднуватись, посилюватись і найголовніше – вимагати невідворотності покарання! Дівчата, тримаймось разом! Ви навіть не уявляєте як нас багато!”, — написала екснардепка.
Нардепка нинішнього скликання Інна Совсун також написала допис про підтримку, долучившись до флешмобу #WomenSupportingWomen, та закликала робити подібні випадки публічними.
“І все це трапляється, тому що суспільство, у якому ми живемо, продовжує ставитись до жінок не як до повноцінних людей. Усі ці реклами автомийок, на яких зображені напівоголені жінки, політики, які жартують про «корабельні сосни», прогнози погоди на телебаченні, в яких жінки також – напівголі. Усе це – перетворює жіноче тіло просто на об’єкт, дегуманізує його. І після цього звісно з’являється спокуса думати, що раз це просто «об’єкт» – то можна підійти і взяти. І тисячі чоловіків – так і роблять. І жінкам часто бракує голосу, щоб відповісти на це. Ну бо ж багато з них виросли у сприйнятті цього – за норму.
Так ось. Про #womensupportingwomen. Це має бути не одноразовою акцією у соціальних мережах. А постійною щоденною боротьбою. Кожен такий випадок – має ставати публічним. І має закінчуватись вироком. Кожна сексистська реклама, кожен сексистський випад політиків, кожна нападка на будь-кого з нас – має мати результатом спільну дію для захисту одна одної. Це буде довго. І це некомфортно, бо буде сильно відрізнятись від комфорту красивих інстаграмних картинок. І страшно, бо у відповідь ти постійно будеш чути закиди та обвинувачення. Так, це буде.
Але от що я скажу.Треба не здаватись, іти далі. Підтримувати одна одну. Не боятись”, — написала народна депутатка.
Нагадаємо, напередодні Повага писала, що політикині, співачки, акторки, правозахисниці та громадські активістки у всьому світі долучаються до флешмобу #WomenSupportingWomen підтримки жінок жінками.
У Facebook та Instagram вони публікують чорно-білі світлини з історіями про жінок, якими захоплюються чи надихаються, та хештегом #WomenSupportingWomen або #challengeaccepted. Ця акція почалася в Туреччині — дівчата викладали свої чорно-білі фото, аби звернути увагу на збільшення випадків домашнього насильства і вбивств під час карантину.