Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Ми не маємо жодного уявлення, скільки порушень прав жінок у ЗСУ — міністр оборони
Статтi

Ми не маємо жодного уявлення, скільки порушень прав жінок у ЗСУ — міністр оборони

Стереотипне сприйняття жінки в армії, нерівність в отриманні медпослуг та порушення прав військових — це основні теми панелі “Забезпечення гендерної рівності як запорука досягнення сталого миру” на Третьому Українському Жіночому конгресі. 

Порушення  прав чоловіків і жінок в оборонній сфері: що змінюватимуть? 

Андрій Загороднюк

Обговорення теми міністр оборони України Андрій Загороднюк починає з досягнень. Каже, у  2018 році був прийнятий закон, який практично зрівняв жінок і чоловіків щодо займаних посад.

“Тобто ми майже повністю скоротили кількість посад, які не можуть займати жінки. Зараз залишилося їх декілька. Деякі з них ми плануємо скоротити у цьому та наступному році. Так само по спецпризначенцях — ми знімемо обмеження, чому ні. Вже якщо урівнювати, то урівнювати”, — додає Загороднюк, уточнюючи, що нині у сфері оборони 10% жінок військовослужбовців, а загалом у в системі ЗСУ (разом із цивільними посадами) — 20%.

Основними ж невирішеними проблемами в обороні Загороднюк називає питання медицини та інфраструктури. За інформацією міністра, планується виділення коштів на оновлення умов у

Оксана Коляда

лікарнях.

“Щоб однаково і чоловіки, і жінки могли користуватися”, — сказав Андрій Загороднюк.

Міністерка ветеранів  Оксана Коляда зауважила, що в США є практика роботи при ветеранських шпиталях клінік зі збереження жіночого здоров’я. За її словами, українське відомство теж працює у “цьому напрямку”.

“Ментальна частина найбільш складна”: стереотипи та порушення прав в армії 

Невирішеним в оборонній сфері залишається також питання порушень прав військовослужбовців та непоборні стереотипи у “старшого покоління”, – каже міністр оборони.

“Ментальна частина найбільш складна, і з цим треба працювати. Питання нагальне, дійсно дуже багато чоловіків, особливо старшого віку, мають особливе відношення до жінок і думають, що армія — це не “жіноча справа”. При цьому політика держави буде однозначною — немає такого поняття, як “нежіноча справа”. Ми маємо розширювати представництво жінок у керівному складі. У мене, наприклад, заступниця — жінка і скоро буде ще одна”, — сказав Загороднюк.

Також очільник Міноборони додав: основним завданням вважає викорінити питання щодо статі взагалі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ти, звичайно, гарна дівчинка, але що ти можеш знати: політики про шлях України до гендерної рівності

Важливо нині також встановити статистику з порушень прав військовослужбовців-жінок, –додає Загороднюк.

“Ми не маємо жодного уявлення про те, скільки порушень прав жінок у Збройних силах, оскільки не знаємо скільки в нас порушень прав військовослужбовців узагалі. Річ тут не в гендері, а у відсутності механізму захисту військових як такого”, — каже Андрій Загороднюк.

За його словами, на створення системи для отримання звернень та їх вирішення може знадобитися не один рік. Поки ж радить усім звертатися до його радниці та вирішувати питання у “ручному режимі”.

“Краще так, ніж ніяк. У мене є радник, волонтер Альона Вербицька. У приймальні є її номер. Я хочу перевести цю дискусію в публічну площину — передайте всім жінкам-військовослужбовцям. Якщо хтось порушує їхні права,  то Альона доведе справу. Нехай телефонують у приймальню — там дадуть її мобільний”, — говорить Загороднюк.

Від редакції:

Повага вирішила перевірити слова міністра. Нам отримати номер телефону Альони Вербицької не вдалося. У приймальні нам порадили зателефонувати у довідку, проте номер телефону не дали й там.  

Підсумки

Традиційно на Третьому Жіночому Конгресі по завершенню ухвалили резолюцію. У ній — основні поради до парламентарів, міністрів, представників місцевої влади та громадського сектору. В оборонній сфері представники конгресу перш за все радять: “Виконувати  національний план Рекомендацій Комітету ООН з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок (CEDAW) та розробити новий національний план Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека»”.

Анастасія Горпінченко

Схожі записи

5 жінок, у яких поцупили «свої» відкриття відомі вчені

Валерія Меренкова

Княгиня Ольга у бронежилеті: бійчині вимагають забезпечити надійним захистом жінок у війську

Проєкт «Re-framing my body-2»: як мисткині дають відсіч гендерним стереотипам