Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Must-see: п’ять жіночих реп-проектів України, які рвуть шаблони
Статтi

Must-see: п’ять жіночих реп-проектів України, які рвуть шаблони

Український хіп-хоп активно розвивається іще з початку 90-их. Хіти гуртів «Вхід У Змінному Взутті», ТНМК, Вови зі Львова відомі, напевно, усім. Проте майже 30 років ця сцена залишалася майже без жінок і тільки зараз це змінилося.

Тільки коли у жовтні 2018 року Альона Савраненко, вихователька у дитячому садочку на Київщині, виклала в Youtube свій аматорський кліп на пісню «Рибки», то фемінітив «реперка» нарешті міцно увійшов в лексикон українського Google.

Повага пропонує  послухати підбірку уркаїнських хіп-хоп виконавиць.

Alyona Alyona

звичайна дівчина розповідає про звичайне, а не про наркотики

Справжнє ім’я – Альона Савраненко. Народилась у містечку Капітанівка Кіровоградської області. До початку музичної кар’єри кілька років працювала вихователькою та завідувачкою дитсадка. Реп пише більше 10 років.

Із 2011 року робила кілька спроб вийти на широку публіку, записуючи пісні під іменами Альона Al.kaida та A La Fume. У 2016 році навіть випустила альбом «Плюс на мінус дає плюс», однак згодом видалила ці записи з інтернету, пояснюючи це тим, що це був «реп для реперів», а не те, що вона насправді хотіла писати.

Відомою стала восени 2018 року після виходу кліпу на пісню «Рибки». Кліп одразу ж став вірусним і впродовж кількох місяців після його виходу alyona alyona випустила ще чотири пісні.  Кожен новий кліп ставав популярнішим за попереднім і у квітні 2019 року співачка випустила дебютний альбом «Пушка». На альбомі є й спільний із Аліною Паш трек «Падло», кліп на який, за словами одного з його творців Влада Волочая, є феміністичним фантастичним етнокоміксом.

«Савраненко читає реп про реальні та нормальні речі. Наприклад, її пісня «Рибки» – просто про риб. Але слова звучать набагато глибше: наскільки потужними є риби у своїй простоті, вони здатні плавати під водою, коли людина у човні буде спіймана на відпливі прибою. У цьому і полягає краса Савраненко: вона звичайна дівчина, яка розповідає про звичайні речі, а не про наркотики, гроші та ворожнечу», – йдеться у матеріалі на Vogue.

Аліна Паш

поєднання хіп-хопу із етномотивами

Аліна Паш народилася у селі Бурштино на Закарпатті. Змалку брала участь у різноманітних конкурсах, деякий час співала на бек-вокалі в Ірини Білик та гурту «СКАЙ». У 2015 році взяла участь у шоу «X-фактор», на якому посіла третє місце.

Популярність здобула після виходу пісні Bitanga (розбишака, хуліган) у 2018 році, за яку отримала премію «YUNA» у номінації «Кращий хіт у жанрі хіп-хоп». У травні 2019 року випустила перший альбом «ПИНТЯ: Гори». За її ж словами, лейтмотивом альбому стала жіноча сила: «Wild woman from roots! Це історія про те, звідки я і що я відчуваю».

Особливістю стилю Аліни Паш є поєднання хіп-хопу із етномотивами та електронікою. У текстах – іронія та багато діалектних слів. Деякий час працювала в Америці.

«Мені сподобалось в Америці, я була в Чикаго, Вісконсині, Мілуокі. Побачила на власні очі, як там працюють усі системи, зсередини: від лікарні до суду. Все круто, але тільки якщо в тебе є страховка. Але я б не хотіла жити там. Я хочу жити в Україні і багато подорожувати, але завжди повертатися, як я зараз і роблю. Є багато людей, які ниють, що все погано. Так, справи кепські, але в нас молода країна і ми її будуємо. Не варто нити відразу, варто щось спробувати змінити спочатку», – розповіла в інтерв’ю officiel-online.com Аліна.

Паніка

«зробленою з душею»

У 2018 році молода харківська виконавиця під псевдо Паніка випустила альбом під назвою «Розмови». В описі самої авторки вказано, що цей реліз є збірною солянкою, але зробленою з душею. Виконавиця має дуже приємний ніжний тембр, співає російською та українською.

«Так як це мій перший такий досвід, я з кожним новим треком відкривала в собі нові межі і можливості, які ніколи раніше в собі не бачила. Альбом «Розмови» робився довго в зв’язку з тим, що я їздила працювати в Китай і нормальна робота пішла тільки тоді, коли я розставила пріоритети між музикою і Китаєм, обравши музику і повернувшись на Батьківщину», – розповідає про себе Еля у коменатрі для notatky.com.ua.

Дівчина працювала в Китаї майже 4 роки, спочатку як танцюристка, а потім випадково перекваліфікувалася на вокалістку, співала в барах.

Окрім того, на підтримку першого ЕР-релізу «Розмови», Паніка також презентувала ролик до треку, створений у форматі лайфстайл відео на телефон.

Olive Taud (Олдскульний ніндзя)

«я звертаюся до всіх дівчат, які чомусь вважають, що не заслуговують бути щасливими» 

Реп-виконавиця під псевдонімом Olive Taud слухачам більше відома, як Олдскульний Ніндзя. Як пише сайт karabas.live, про співачку відомо небанато, дівчина живе у Дніпрі. Реп читає зі школи, а пісні під псевдо «Олдскульний Ніндзя» почала випускати в 2014-му. Записала два міні-альбоми: «Чайна лавка» (2014) та «Стиль тигра» (2015). У 2017-му світ побачив дебютний повноформатник реперки – «Останній динозавр».

Цьогоріч реп-виконавиця Олдскульний Ніндзя зробила ребрендинг та у рамках нового проекту Olive Taud презентувала перший сингл «Краща».

«Я знаю багатьох дівчат, які не зважаючи на свою красу та розум, не вірять в себе й у свої можливості. Вони хочуть, але бояться бути собою, тому що колись їм сказали — в тебе нічого не вийде / це не твоє / це не можливо / це не жіноча справа. Я також чула ці слова. Але продовжувала йти, довіряючи своєму серцю, і знаю, що вони помиляються. У пісні «Краща» я звертаюся до всіх дівчат, які чомусь вважають, що не заслуговують бути щасливими. Кожна людина – це неповторна особистість і надія для світу, в якому ми живемо. І ти маєш можливість здійснити свої мрії. Тому що ти – краща», – розповідає виконавиця, цитує видання neformat.com.ua.

Новий трек був записаний на студії Aladdin Records, а за його продакшн відповідав Shozabeat.

FO SHO

«ти не вписуєшся в суспільство, але це не завжди погано»

В червні aфроукраїнське дівоче тріо FO SHO випустило перший кліп на нову пісню «XTRA». Як пише karabas.live, до гурту увійшли троє українських сестер африканського походження: Бетті, Сіона і Міріям Ендале.

«Це пісня про відчуття, коли ти не вписуєшся в суспільство, але в той же час розумієш, що це не завжди погано. Це можна використовувати як збагачення культурного середовища, в якій ми живемо. Перші кадри кліпу — це реальні історії, взяті з наших життів. Раніше я працювала стоматологом, але пішла з цієї сфери в музику, Міріям — студентка і працівник бізнес-сфери, а Сіона — випускниця школи», — розповіла виданню авторка треку XTRA, Бетті Ендале.

Бетті, Сіона і Міріям Ендале вже на осінь планують випустити дебютний альбом та готують перший концерт.

Підготувала Мар’яна Вербовська

Схожі записи

Компанію Disney звинувачують у нерівній оплаті праці чоловіків і жінок

Фемінізм та материнство

«Нема поваги до чоловіка»: Олег Скрипка зганьбився заявою про фемінізм