Повага
Image default
Статтi

Серед основних наративів Росії про західний світ — гендерне питання

Кампанія проти сексизму у медіа та політиці Повага та ГО “ІРРП” організували онлайн обговорення щодо використання гендерної тематики у гібридній війні. У онлайн-розмові взяла участь Любов Цибульська, керівниця групи з аналізу гібридних загроз  Українського кризового медіа-центру.

За словами пані Цибульської, під час висвітлення Європи в медіа Росія частіше вдається до маніпулювання інформації, ніж продукування безпосередніх фейків. 

Серед основних наративів Росії про західний світ, зокрема, гендерне питання. 

“Наративу складно протидіяти, бо він здебільшого на 90% складається з правди, тобто ти не можеш прийти і просто показати правду. Вони використовують і перебільшення, і гру на емоціях, і видавання якихось спорадичних явищ за закономірності або певні тенденції”, — наголошує Цибульська. 

Знати, що відбувається в російському інформаційному просторі важливо, бо, як мінімум, після повернення територій та людей нам потрібно буде розуміти як комунікувати із людьми, які довгий час споживали цю інформацію від Росії, говорить Любов Цибульська.

Відповідно до Global Gender Gap Report 2020 року (індекс, який вимірює рівень гендерної рівності) Росія займає 81 місце — посередині між Сальвадором і Ефіопією, говорить Цибульська. 

Крім того, у доповіді про Росію за 2019 рік Freedom House зазначає, що представники ЛГБТ в країні піддаються значній дискримінації, яка суттєво погіршилася за останні десятиліття. 

Хто просуває ці ідеї в Росії? 

Як говорить Ольга Цибульська, одним із активних просувачів цих ідей є Костянтин Малофєєв — російський управлінець і підприємець, очільник ради директорів телеканалу “Царьград”.

Малофєєв вважає, що “фемінізм шкідливий” і “жінці набагато менш важливо працювати , ніж мати дітей.Чим більше тим краще”.

Як відзначає керівниця групи з аналізу гібридних загроз  Українського кризового медіа-центру, Костянтин Малофєєв робив першу військову компанію Росії проти України на Донбасі, зокрема підтримував так званий “Донбаський союз добровольців”.   

Ще одним із лобістів подібних ідей є Владислав Сурков. Щоправда, погляди Суркова на гендер є не настільки явними, відмічає Цибульська.

“У 2018 році Сурков опублікував свій відомий твір, критикуючи підйом матріархату на Заході та заявивши, що “Жіночий популізм безсумнівно став найбільш ефективною доктриною для тих, хто прагне до політичної висоти. Усі ознаки чергового занепаду Європи очевидні”. За іронією долі ця стаття була опублікована 14 лютого, теж  такий собі зневажливий жест ставлення до свята західного світу”, — говорить Любов Цибульська. 

Олександр Дугін — російський філософ та політолог. Пік його популярності припадав на 2013-2015 роки.

“Дугін — геполітично є прихильником створення євразійської наддержави, яка мала б об’єднати Росію, як правлячу сутність, з низкою пострадянських держав. Відомий прихильник мови неневисті, в тому числі до українців”, — говорить Цибульська. 

Що стосуєтсья прав жінки, то він завуальовує свою позицію “священною роллю жіноцтва”.

Віталій Мілонов — відомий експресивною мовою ненависті та Олена Мізуліна. Остнання висловлюється проти “гейської пропаганди” та вважає, що “жінки — це слабкі створіння” і стверджує, шо “не треба ображатися, коли чоловік б’є жінку”. 

Володимир Жириновський, наприклад, наполягав на тому, що “жінка, яка подала на нього скаргу за зґвалтування мала би насолоджуватися тим, що сталося і такі жінки як вона тільки мріють бути зґвалтованими, але ніхто їх не хоче”, нагадує експертка. 

Серед організацій, які поширюють “гендерний наратив” та ідеї про те, що “Росія є рятівником Європи” є РПЦ, “Безсмертний полк”, “Мужское государство” (відома активними закликами до насильства над жінками та є вищими за жінок), “Мужское движени”, “Антифеміністийний лівий фронт”. 

“І висловлювання цих організацій могли б залишатися маргінальними, якби не лунали дедалі частіше з тих чи інших політичних трибун”, — говорить Цибульска. 

Більш детально про гендерну тематику у гібридній війні дивіться у відео. 

Схожі записи

Чому хімчистка блузи Мішель Обами дорожча, ніж сорочки її чоловіка: про «рожевий податок» та аспекти гендерноорієнтованого бюджетування

Петиція за ратифікацію Стамбульської конвенції зібрала необхідну кількість підписів

«Це все було і до карантину, але ми чомусь не бачили»: як COVID-19 вплинув на життя жінок