Повага
Статтi

Чому Туреччина вийшла зі Стамбульської конвенції?

Туреччина вийшла з Конвенції Ради Європи про запобігання та протидію насильству проти жінок та домашньому насильству (Стамбульської конвенції). 20 березня тисячі людей вийшли на протести. Вони закликали президента Реджепа Таїпа Ердогана скасувати своє рішення.

Оглядач міжнародних подій, член Chatham House Олександр Юсупов пише, що режим турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана продовжує ставати все більш авторитарним.

«Режим турецького президента Реджепа Ердогана, що втрачає популярність, продовжує ставати все більш авторитарним. Подібними діями намагається зміцнити підтримку серед вкрай консервативних та релігійних чоловіків, зменшуючи при цьому захищеність жіночого населення попри глобальну гендерну нерівність і те, що в останні роки в Туреччині почастішали вбивства жінок до трьох в день», — коментує Юсупов.

Читайте також: Чому важливо ратифікувати Стамбульську конвенцію: думки нардепок та експертного середовища

У громадській організації «Марш жінок» також зазначають, що за даними правозахисних груп, у Туреччині зростає насильство щодо жінок та їх вбивства.

«Консервативні рухи в країні, що орієнтовані на іслам, вкотре просувають тези щодо підривання інституту сім’ї та протиставляння «традиційним консервативним цінностям», приписуючи положенням конвенції ідеї «просування ЛГБТ».

Також наводять слова генсекретарки Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич: «Цей крок ставить під загрозу захист жінок не лише в Туреччині, а по всій Європі та за її межами».

Разом з тим міністерка у справах сім’ї, праці та соціальних служб Зехра Зумрут Сельчук заявила, що права жінок гарантовані внутрішнім законодавством Туреччини, особливо в Конституції. За її словами, турецька правова система є «достатньо динамічною та потужною», щоб впроваджувати нові норми відповідно до потреб.

20 березня у Стамбулі протестувальниці та протестувальники з транспарантами вийшли на вулиці, скандуючи: «Ми не боїмося. Ми не будемо коритися». За повідомленнями ЗМІ, інші акції відбулися в Анкарі та Ізмірі.

https://twitter.com/BalkanInsight/status/1373252379169202178?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1373252379169202178%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fhromadske.radio%2Fnews%2F2021%2F03%2F21%2Fu-turechynni-tysiachi-liudey-protestuvaly-cherez-rishennia-pro-vykhid-zi-stambul-s-koi-konventsii

Підсумки

Конвенція Ради Європи, підписана в Стамбулі у 2011 році, зобов’язувала запобігати насильству в сім’ї та покласти край юридичній безкарності винних. Туреччина — перша країна, яка ратифікувала Конвенцію. Вона ж стала і першою країною Ради Європи, яка вийшла з Конвенції.

Турецькі консерватори стверджують, що Стамбульська конвенція «підривала сімейні цінності». Вони також вороже ставляться до принципу гендерної рівності та розглядають її як «пропаганду гомосексуалізму».

Критики виходу зі Стамбульської конвенції заявили, що країна ще більше віддалиться від цінностей Євросоюзу, кандидатом на вступ до якого вона залишається.

Україна підписала Стамбульську конвенцію ще 11 листопада 2011 року, однак досі не ратифікувала її. У суспільстві точаться дискусії. Зокрема, через позицію Ради церков та консервативних рухів, які вбачають у слові «гендер» «пропаганду гомосексуалізму».

Схожі записи

Изабель Магкоева: «Феминизм оказывается даже более радикальным, чем антикапитализм»

Гендерні підсумки 2016 року

Бренд H&M відкликав рекламу шкільної форми після звинувачень у сексуалізації дітей