Повага
Колонки

Чому тільки дівчата

Надія Вірна Фото: Оксана Ставнійчук

Я й уявити не могла, що через два роки після написання статті для “Поваги” про українських жінок у сфері інформаційних технологій (ІТ), я буду координувати національний етап одного з найбільших у світі конкурсів з ІТ-підприємництва серед дівчаток Technovation Challenge.

Одна справа – писати про те, як стереотипи заважають жінкам торувати шлях у технічних професіях, а зовсім інша — допомагати долати ці стереотипи, надихати й підтримувати. Та ще й у такий спосіб, де створюються спеціальні умови для дівчат, щоб вони могли максимально розкрити свій потенціал, повірити в свої сили і творити зміни.

Конкурс Technovation Challenge – це міжнародна навчальна програма для дівчат-школярок (10–18 років) з усього світу з розробки та впровадження повноцінного ІТ-проекту. Дівчата мають детально прописаний план роботи зі спеціально підібраними матеріалами, які допомагають пізнати не тільки кодування, а й основи соціології, маркетингу, презентації, лідерства.

Результат роботи команди – це прототип мобільного додатку для громади. Призи від глобального офісу конкурсу – гроші, поїздка до Сан-Франциско на Світову конференцію. У 80 країнах світу конкурс реалізують ентузіасти й ентузіастки, самостійно шукаючи можливості й кошти для організації національного етапу.

Дискримінація чи крок до рівності

Конкурс Technovation – для і серед дівчат, тому в команді можуть бути лише дівчата. Допомагати, навчати, підтримувати, звичайно, можуть і чоловіки (і багато менторів є чоловіками). Однак принциповим у Technovation є те, що в команді працюють винятково дівчата.

Тільки дівчата? Дражливі посмішки, нарікання, мовляв, “це ж дискримінація хлопців”, “якщо так, то може нехай і олімпіади будуть тільки для дівчат”, “вони типу як паралімпійці, для них спеціальні умови й нормативи потрібно”, “це нашкодить їм у майбутньому” тощо. Багато схожого доводилося чути, бачити, відчувати протягом всього часу мого волонтерства. Особливо від чоловіків. Навіть, здавалося, досить свідомих.

Політика конкурсу досить чітка: будь-хто – хлопці, дівчата – може безкоштовно користуватись онлайн-програмою Technovation (яка доступна й українською мовою), але участь в офіційному конкурсі Technovation – тільки для дівчат. Чому тільки для дівчат? Тому що жінки менше представлені в технічних сферах. При цьому дівчата більше проявляють ентузіазму щодо STEM (скорочення для технічних наук ), коли знаходяться в середовищі дівчат. Це пов’язано з тим, що вони почуваються більш комфортно, активніше беруть участь у розробці, вільніше ставлять запитання.

Ціллю конкурсу є забезпечити комфортне середовище для дівчат, мотивувати їх до обрання технічного фаху, розвинути їхні навички кодування, лідерства, командної роботи, що допоможе в майбутньому на рівних почуватись у команді, де є й чоловіки.

Коли я відбирала заявки до Technovation STEM табору для дівчат минулого року, в мотиваційній частині заявниці писали: “Мене завжди цікавив STEM, але батьки й оточення говорило “Ах, дівчатам це ніколи не знадобиться”, “Жінки в Україні мають недостатньо навичок лідерства”, “У школі нас вчать, що технічні науки — це для чоловіків” тощо. Однією з задач програми є показати: “дівчино, ти зможеш”: бути лідеркою, кодувати, будувати команду, бути активною в громаді тощо.

А ще мені згадалася онлайн-гра “Притча про багатокутники” (є адаптована українська версія від Олесі Гриджук – тут). Вона досить наочно показує, як ми можемо без злих намірів робити зло, сегрегуючи певні групи в суспільстві. Гра побудована на тому, що гравець пересуває квадратики і трикутники в, здавалося б, комфортне середовище для них, залишаючи їх із такими, як вони (білих, чорних, дівчат, хлопців тощо).Такі сегрегації можуть призвести до дискримінації інших груп. Але якщо суспільство надто розділене, то просто відмовитися від упереджень, стереотипів буває недостатньо. Потрібно пробувати щось інше. І цим “іншим” можуть бути такі конкурси, які допомагають дівчатам повірити в свої сили, спробувати себе в ІТ.

Жінки для жінок

Восени 2016 року я прочитала в одній з професійних груп у Фейсбуці заклик Сандри Кавалло  допомогти в організації конкурсу Technovation в Україні. Свого часу вона запускала цей конкурс у Молдові. Я погодилася поволонтерити й допомогти з перекладом. Переклад із часом перетворився на координацію. Уже ближче до організації всіх необхідних процесів, які пов’язані з національним етапом конкурсу (коли треба було реально працювати), ми з колегою Алєсею Крупенікавою (білорускою, яка тимчасово проживала в Україні, дружиною дипломата) зрозуміли, що залишилося вдвох. Віддалено з Грузії у наповненні сторінки в Фейсбуці, інфографіці нам допомагала Натіка.

Дороги назад не було. Та й на конкурсі 2017 року зареєструвалися більше 140 дівчат, було створено 40 команд і розроблено 15 прототипів додатків. Тому –тільки вперед. На нас була велика відповідальність– зробити все можливе, щоб дівчата змогли приїхати в Київ на презентацію додатків, та ще й забезпечити їх призами (надати можливість дівчатам спробувати свої сили в світовому конкурсі, відчути себе справжніми розробницями і лідерками).

Весь вільний (і не тільки) час ми віддавали конкурсу. Новорічні свята 2017 року ми з українкою, яка живе в Британії, Світланою, провели за перекладом навчального посібника для дітей. Зустрічі з Алєсею проводили в кафе, поміж моєю роботою, її піклуванням про маленьких дітей, онлайн, використовували всі можливі зв’язки та знайомих, щоб зробити свято для дівчат. На початку у вигляді призів і коштів для команд ми мали шість флешок від мого друга з Чернівців, книги від Фонду Генріха Бьолля “Майя та її мами”, сумки й футболки. Великі ІТ-компанії, організації на словах підтримували, але реальної підтримки не було.

Лише завдяки неймовірній віддачі та зусиллям колеги Алєсі нам вдалося заручитися підтримкою Western NIS Enterprise Fund, який фінансово підтримав організацію презентаційного заходу в травні 2017 року та забезпечив призами команди, поїздку переможицям до Сан-Франциско в США. Так само фонд надав ресурси для організації першого літнього Technovation STEM табору у Львові.

Волонтери Корпусу Миру з самого початку Technovation в Україні допомагали й підтримували проект. Вони були менторами для команд, допомагали в пошуку дівчат для участі в конкурсі, організації та проведенні таборів, підтримували сайт .

В сезоні Technovation 2018 року представниця фонду Ірина Озимок стала регіональною амбасадоркою. Разом нам вдалося провести презентацію для 29 команд, залучити додаткові призи для дівчат, організувати табір у Харкові. Щоб знайти призи для команд, у травні 2018 року я написала пост у Фейсбуці з закликом підтримати дівчаток. Так от, лиш мої дівчата-подруги відгукнулися, забезпечивши призами дівчат (від 2 до 10 тисяч гривень).

Презентаційний день у Києві, травень 2018 року

Зважаючи на динаміку, у 2019 році в Україні очікується 600 дівчат, які зареєструються на платформі, і близько 60 команд, які завершать курс і розроблять прототипи додатків. Це вже потребує не лише волонтерської роботи, а й інституційної підтримки, повноцінного програмного офісу.

Справа, яку починала група волонтерів-жінок, має всі можливості стати повноцінною національною програмою з підтримки ІТ-підприємництва серед дівчат. Те, що такий великий фонд, як Western NIS Enterprise Fund, зацікавився Technovation і вже другий рік підтримує його, засвідчує, що питання жіночого лідерства, розвитку технічних навичок у дівчаток важливе й нагальне для України. Тепер конкурс у надійних руках.

Дівчата-техноваторки

В серпні 2018 року на світовій конференції Technovation Challenge в Сан-Франциско перебувають наші переможиці — команда Cage з Кременчука Полтавської області. Дві сестри, ментором яких був батько, відвідали найбільші техкомпанії світу, поспілкувались з керівниками, познайомились з дівчатами-розробницями з інших країн світу. Мілена і Єлизавета володіють англійською мовою, знають основи програмування. Їхня презентація під час заходу в Україні вразила суддів.

Впевнені, професійні, вони, наче досвідчені стартаперки, презентували свій додаток для боротьби зі стресом. В той час інша наша команда з Коцюбинського Київської області Daisy Dreams зі своїм додатком, який допомагає батькам розібратись в питаннях вакцинації, дізнатись, які і де вакцини є, став найкращим додатком на світовому конкурсі Technovation Challenge в Європі.

На такій позитивній ноті я завершую свій шлях із Technovation. Два роки волонтерства, радості і щастя від того, що ця програма стала частиною чогось важливого в Україні. Адже ті 400 дівчат з міст і сіл України, які долучилися до програми, більше 43 команд, які розробили прототипи мобільних додатків, — це дівчата, які вже творять зміни. Треба бачити їх певність, сміливість і запал, з яким вони презентують свої напрацювання, які стосуються і забруднення села, і пошуку волонтерів, і допомоги людям з інвалідністю, і додаток для ЛГБТ дітей і багато іншого.

Коли я вперше минулого року переглядала відео-презентації команд дівчат (а це 10-16 літні діти), я, чесно, плакала. Мене розчулило до сліз, що ці дівчата точно будуть сміливо добиватися свого місця під сонцем, незважаючи на примарні стереотипи чи реальні обмеження. Вони вміють представляти й відстоювати свою думку, шукати рішення проблем, а не миритися з ними, будуть об’єднуватися заради результату. Вони — дівчата-техноваторки.

Надія Вірна

Схожі записи

Коли феміністки почнуть захищати права чоловіків?

Ольга Костіна

«Добра справа сама себе похвалить?»

Спорт не для дівчаток?

Юлія Фомічова