Повага
Image default
Статтi

«Чого ви кричите, ви ж жінка» та «дєвчьонкі-хохотушки»: колишні та нинішні нардепки про сексизм у стінах парламенту

Днями представники політсили “Слуга народу” потрапили у скандал. Перед пресконференцією у Миколаєві нардепи дозволили собі нецензурні та сексистскі висловлювання, не знаючи, що їх вже записують журналісти. Зокрема, у діалозі Олександр Корнієнко використав фрази «Корабельная сосна», «Рабочая баба» та «Тюнінг too much». 

Повага зібрала історії нинішніх та колишніх народних депутаток, які під час своєї роботи у парламенті та іншої політдіяльності також стикалися із сексизмом чи стереотипним ставленням колег-чоловіків. 

Так, нардепка від фракції “Голос” Інна Совсун розповіла, що одна із таких історій трапилася з нею на телеефірі.

“На телеефірі була присутня я і був мій колега по парламенту, один із народних депутатів і апелюючи до того, що я сказала, він кілька разів у своєму виступі назвав мене “Інночкою”. І потім, коли була моя черга реагувати, я перш за все сказала: “Ви знаєте, по-перше, я вас не Інночка. Це є неприйнятний формат звертання, неприйнятний спосіб говорити про колегу народну депутатку. Я би дуже просила, щоб ви так не робили. У відповідь цей нардеп почав вибачатися, він дуже щиро не розумів, що не так, і не бачив проблеми в такому звертанні. І у своєму вибаченні він сказав прекрасну фразу: “Ой, я думав, ви десь такого віку, як моя донька, їй 25 років і вам же десь так само, мабуть”. На цьому етапі я почала сміятися, бо мені насправді на 10 років більше і це можна сприйняти як комплімент, звичайно. На це я відповіла, що незалежно від того, скільки мені років, чи скільки він думає мені років — це є неприйнятно”, — розповіла Інна Совсун. 

Нардепка відзначила, що після зауваження нардеп більше не звертався так ані до неї, ані до інших народних обраниць.

Як раніше писала Повага, подібні випадки непоодинокі. Так, нардепка VIII скликання Оксана Сироїд під час дискусійних панелей на Третьому жіночому конгресі в Києві розказала, що не раз стикалася з таким ставленням у Раді, коли обіймала посаду першої віцеспікерки. Зокрема, чула у свій бік фрази на кшталт: “Ти, Оксанко, звичайно, гарна дівчинка, але що ти можеш знати?”.

“Уявіть собі, щоб Оксаночка таке сказала стосовно будь-якого чоловіка : “Петрику, та шо ти там можеш про це знати?”, — розповіла політикиня. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ти, звичайно, гарна дівчинка, але що ти можеш знати: політики про шлях України до гендерної рівності

Інша історія, якою поділилася Інна Совсун, сталася з нею вже в стінах парламенту під час засідання одного із комітетів ВРУ.

“Це трапилося на засіданні гуманітарного комітету, куди ми з колежанками прийшли, аби відстоювати один момент стосовно української мови. І під час обговорення на комітеті ми сиділи  трохи далі від решти і там було досить дивне обговорення одного із законопроєктів. Ми трохи іронічно це між собою коментували. (..) І один із депутатів досить тихо, але так що всі могли почути сказав фразу: “Ой, прийшли дєвчьонкі-хохотушкі”. І це звичайно викликало бурю емоцій і з мого боку, і з боку однієї з членкинь комітету. Ми почали вимагати вибачень та говорити, що якщо ми висловлюємо іронічні коментарі, то це не привід перетворювати нас на “дєвчьонок-хохотушек”, — додала Совсун. 

За її словами, згаданий народний депутат ігнорував їхні прохання вибачитися, натомість слово взяв його колега по фракції, який перепросив за таку поведінку.

Обидві ці історії показують, що дуже важливо, коли таке трапляється, не мовчати, не перетворювати це на жарт, а прямо, в обличчя, в той же момент, коли це сталося, говорити, що ця історія є неприйнятною“, — наголошую народна депутатка. 

Народна депутатка V та VI скликань Ольга Герасим’юк пригадує, що сексистських висловлювань стосовно жінок-депутаток раніше було значно більше. Часто їх дозволяли собі навіть члени президії Верховної Ради.

“На 8 березня, до прикладу, спікер завжди збирав нас у невеличкому комітеті, нардепок було небагато тоді, тому ми всі там прекрасно поміщалися, говорив якісь слова про жіноче щастя і дарував гвоздичку. Я старалася туди не ходити”, — розповідає Герасим’юк.

“Тоді насправді дуже серйозна ситуація була із сексизмом, тому що, наприклад, депутатка, яка виступала з трибуни і гаряче щось доводила, могла почути: “Ви ж жінка, сядьте, чого ви тут кричите?”. Це був перший аргумент. Зверталося дуже багато уваги на те, у що вбрана жінка, хоча депутати-чоловіки інколи дозволяли собі бути вбраними взагалі в бозна-що”, — розповідає Герасим’юк. 

Такі сексистські фрази, пригадує екснардепка, лунали переважно з президії Верховної Ради.

Також Ольга Герасим’юк розповіла, що їй доводилося боротися із сексизмом не тільки у стінах парламенту, а і обіймаючи посаду першої заступниці голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ольга Герасим’юк очолила Нацраду з питань телебачення і радіомовлення

“У мене постійно йшла боротьба перед 8 березня, коли голова казав: “Давайте відпустимо жіночок, хай рубають салати”. Це дослівно. І кожного разу, коли закінчувалося засідання і я знала, що зараз почнеться, я вже готувалася до обструкції. Треба сказати, що ця боротьба була не на жарт і це викликало великий спротив, бо хотілося тому голові все одно своє правити. Проте, на жаль, переважна більшість жінок з тим мирилися, тому що це начальник”, — розповіла нинішня очільниця Нацради. 

8 березня і досі стає причиною для конфлікту або непорозумінь,  розповіла народна депутатка від фракції “Голос” Олександра Устінова. 

“Мені було неприємно, наприклад, коли дарували квіти на 8 березня. При чому був неприємний навіть не той момент, коли дарували, а коли ти відмовлявся і пояснював свою позицію, то починали іноді сміятися”, — зазначила Устінова. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 8 Березня здорової людини

Водночас нардепка зазначила, що інколи відчуває поблажливе ставлення до себе через те, що вона жінка, але безпосередньо сексистських висловлювань у свій бік не чула.

“Мені пощастило. По-перше, я не уявляю, щоб хтось із моїх колег по фракції таке сказав (ідеться про діалог Давида Арахамії та Олександра Корнієнка — ред.) По-друге, на моєму комітеті ( Комітет ВРУ з питань правоохоронної діяльності — ред.) завжди дають слово, завжди вислуховують. Але водночас я чудово розумію, що усі ці “закулісні штуки”, про які говорили Арахамія і Корнієнко, вони постійно лунають”, — уточнила народна обраниця. 

Нагадаємо, раніше Повага писала про те, як політикиням реагувати на цькування в соцмережах. Зокрема, із таким вони часто стикаються під час кандидування на місцеві вибори. Тоді у мережі  політикині-початківиці можуть стикатися і з сексизмом і навіть із погрозами зґвалтуванням.

Схожі записи

Вперше. Зеленський призначив жінку в керівництво Служби зовнішньої розвідки

Зоя Мельник: дискримінаційні заяви можна почути від пенсіонерів МВС, у патрульній поліції такого майже немає

Які жінки вам подобаються? — 90% ефірного часу перед виборами медіа віддали чоловікам