Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Майлі Сайрус, Бейонсе та Мадонна — феміністки, яких критикують за сексуальні відео
Статтi

Майлі Сайрус, Бейонсе та Мадонна — феміністки, яких критикують за сексуальні відео

На початку липня американська поп-співачка та ЛГБТ й фем-активістка Майлі Сайрус випустила кліп на пісню «Дочка своєї мами» (Mother’s Daughter). Відео починається написом «Кожна жінка – це бунт», і кадр за кадром тут з’являються феміністські лозунги, спрямовані проти об’єктивізації жінок та утискання їхніх прав: від права годувати дитину грудьми на людях до існування моделей plus size. У кліпі можна побачити й маму співачки Тіш Сайрус.

«Леді Бос. Моя менеджерка, продюсерка, дизайнерка інтер’єру, фешн-ікона кидає виклик часу і віку. Найгірша мама всіх часів!» – написала Майлі в Instagram.

Основна ідея відео – розказувати про тих жінок, які не вписуються в нав’язані стандарти. У кліпі cама Майла в червоному латексному комбінезоні з шипами навколо інтимної зони.

За добу кліп набрав більше 5 мільйонів переглядів і розділив борців за права жінок на два протилежні табори. І хоч Mother’s Daughter називали новим феміністичним гімном, чимало феміністок виступили з критикою відео, зокрема й через провокаційний образ Майлі. Серед гейтерів під відео був і закид: «Такою вульгарною вона не була навіть у свої найбільш дикі часи».

Провокації проти дискримінації

Майлі не вперше виступає з провокаціями в боротьбі за права жінок. У червні вони разом із Марком Джейкобсом випустили рожеву толстовку з написом «Don’t fuck with my freedom» (цитата з пісні Mother’s Daughter) на знак протесту проти закону про заборону абортів. Кошти, отримані від продажу толстовок, скеровують на американську організацію репродуктивного здоров’я Planned Parenthood.

Неоднозначна реакція на акції хіп-хоп феміністок насправді виникає не вперше. До прикладу, виступи Бейонсе завжди вражаючі, але 2014 року на MTV VMA її виступ був особливо яскравим. Вона виконала 15-хвилинний мікс зі своїх хітів перед величезним екраном, на якому був напис FEMINIST.

Співачка стояла на сцені під начитку цитати виступу «We should all be feminists» на TEDx нігерійської феміністки Чімаманда Нґозі Адічі, титри якої транслювали на тому ж екрані, зокрема: «Ми вчимо дівчат відсувати самих себе, зіщулюватися, ми кажемо дівчатам: Ти можеш мати амбіції, але помірні», «Ти маєш прагнути успіху, але не забагато успіху, бо інакше ти загрожуватимеш чоловікові», «Фемініст — людина, що вірить у соціальну, політичну та економічну рівність статей».

Цей виступ побачили 12 мільйонів американців у прямій трансляції.

Проте частина фем-спільноти була незадоволена. Відома шотландська співачка Енні Леннокс заявила, що Бейонсе не варто називати себе феміністкою, оскільки слова артистки йдуть урозріз із її поведінкою на сцені.

«Тверкінг – це не фемінізм. Ось що я маю на увазі. Це не лібералізм, це не розширення прав і можливостей. Це сексуальна річ, яку ви робите на сцені… От що я відчуваю», – цитує співачку видання TIME.

До цього Енні Леннокс критикувала за сексуальний імідж Майлу Сайрус і Брітні Спірз. Водночас співачка активно виступає з промовами про підтримку феміністок. Енні Леннокс говорить про важливість розширення прав і можливостей дівчат і жінок через фемінізм, говорить про те, що жінки її віку не повинні відчувати себе так, наче вони стали «невидимими», – пише The Independent.

Власне, різні підходи співачок пояснюють тим, що вони представляють різні напрямки фемінізму – радикальний і ліберальний. Радикальний фемінізм – це вид фемінізму, який хоче радикального переупорядкування суспільства, зокрема в соціальних та економічних сферах. Зазвичай представники цього «крила» вважають, що жінки повинні бути на вищому постаменті, ніж чоловіки.

Ліберальний фемінізм фокусується на спроможності жінок демонструвати свою рівність через свої дії та вибір. Жінки можуть одягатися й самовиражатися так, як хочуть, підкреслена сексуальність тут не засуджується. Вони наголошують на тому, що їхні юридичні та політичні права дорівнюють правам людини, і не вірять, що вони кращі за чоловіків, усі статі рівні.

У цьому контексті доречно згадати Maruv, переможницю Національного відбору на 64-й пісенний конкурс «Євробачення» з піснею «Siren Song», яка так і не представляла Україну.

Хоч Maruv не долучалася до феміністичних рухів, проте була жорстко розкритикована за відверті виступи та відео. На сцені співачка виступала у відвертому одязі з провокаційним номером, за що її активно критикували глядачі під час нацвідбору на Євробачення. Водночас, вона сама називала стиль свого виступу «Інтелігентною провокацією». З погляду ліберального фемінізму, таке самовираження зовсім не суперечить ідеології.

Критика Мадонни

За словами Мадонни, попри її тривалу боротьбу за права жінок, вона регулярно стикається з критикою феміністок через демонстрацію сексуальності у своїх кліпах та на концертах. Напередодні свого 61-річчя у червні вона дала інтерв’ю The New York Magazine, де розповіла, що це її ніколи не зупиняло.

«Я завжди відверто висловлююся і закликаю жінок бути незалежними, висловлювати свою думку, вільно проявляти сексуальність і не дозволяти чоловікам об’єктивувати себе. Все це здавалося мені природним і правильним. Як не дивно, багато феміністок критикували мене за це. Я не отримала підтримки від них. Вони говорили: «Ти не можеш використовувати свою сексуальність, щоб надихати жінок і надавати їм сил». Але я вважаю, що це дурниця! Тому що сексуальність – це частина мене як жінки», – розповіла Мадонна.

У 2016 році вона отримала премію “Жінка року” та виголосила зі сцени сильну промову про роль жінки в світі. Її промова стала вірусною в мережі через відвертість і актуальність. У своєму виступі співачка згадала, що раніше Нью-Йорк був дуже страшним місцем: тільки в перший рік після переїзду їй погрожували пістолетом, зґвалтували на даху, приставивши ніж до горла, а в квартиру так часто вдиралися і грабували, що співачка просто припинила замикати двері.

Мадонна каже, що її надихали і Деббі Харрі, і Кріссі Хайнд, і Арета Франклін, але справжньою музою був Девід Боуї. Він втілював у собі і жіночий, і чоловічий дух, який ідеально підходив їй.

Лекція Мадонни на нагородженні Billboard Women in Music 2016

«Я хочу дещо сказати жінкам усього світу. Нас так довго гнобили, що ми повірили, ніби ми справді такі, як чоловіки говорять. Багато жінок вважають, що їхній обов’язок – підтримувати чоловіка, і тоді все буде гаразд. І в світі насправді є чимало гідних чоловіків, які потребують підтримки, але ключове слово тут – гідні, а не чоловіки», – підкреслює Мадонна.

Підготувала Мар’яна Вербовська

Схожі записи

Сексизм і знецінення: чому бійці третьої штурмової бригади порівняли жінок у ЗСУ з дітьми та собаками

«Мовчати — це нести тягар сорому наодинці»: французькі шахістки виступили проти сексизму й насильства

Що могли б принести із собою волонтерки, якби прийшли у політику