Повага
  • Головна
  • Статтi
  • У Болехові хочуть відбудувати зруйнований будинок Наталії Кобринської 
Статтi

У Болехові хочуть відбудувати зруйнований будинок Наталії Кобринської 

У Болехові, що на Івано-Франківщині, запустили масштабний проєкт із відновлення історичної пам’яті про видатну українську діячку, зачинательку феміністичного руху в Україні Наталію Кобринську, пише Дівоче медіа.

Наталія Кобринська

Ідея проєкту з’явилася у представниць першого українського феміністичного видавництва Creative Women Publishing, коли вони розробляли концепцію Школи письма для жінок «Вона пише» та почали думати про фізичне місце — письменницьку резиденцію, де авторки-початківиці та досвідчені письменниці могли б творити, працювати над своїми проєктами, взаємодіяти з місцевою спільнотою жінок, вивчати культурний та історичний контексти міста тощо.

«Ми вирішили розглядати для письменницької резиденції малі міста на Заході України, бо хотілося б насамперед сприяти їхньому розвитку. Втім, довгий час не могли знайти «своє» місце. Десь у жовтні я прочитала черговий матеріал про Наталію Кобринську і натрапила на чорно-білу світлину будинку і напис про те, що саме тут, на вулиці Зеленій у Болехові, Наталія Кобринська проводила свого часу просвітницькі та феміністичні зустрічі з жінками. Як виявилося, будинок той радянська влада зрівняла з землею грейдером і навіть вирубала всі дерева в саду. Мені захотілося відновити справедливість і відбудувати той будинок. То була ідея-імпульс, яка пришвидшила моє серцебиття. Я зрозуміла, що ми знайшли саме те місце», — розповіла виконавча директорка видавництва Слава Світова.

За словами артменеджерки Creative Women Publishing Тетяни Жидак, відбудовуючи дім Кобринської у Болехові, видавництво прагне не лише зберегти культурну спадщину, а й відродити дух ідей діячки, які б підтримали національну самосвідомість українок та українців і надихали б на творчість, що сьогодні, під час війни, надважливо.

Проєкт отримав робочу назву «Дім Кобринської».

Архітектурна 3D-візуалізація будинку Наталії Кобринської. Фото: Проєкт «Незвідана Болехівщина»

«Ідея спорудити чи відтворити будинок Кобринської — це символічна акція не лише повернення Кобринської в лоно рідного дому, де вирувала її потужна енергія, творилася історія, писалися твори й думалося про різне. Нині це важлива місія спільнотворення унікального місця жіночої сили, творчого натхнення, неперервної традиції поколінь. Це, врешті, виконання заповіту великої Наталі Кобринської — пожертвувати власний будинок «наслідницям свого духа». Це також і про доторки до сокровенного, про колективну памʼять, яка екзистенційно скріплює покоління й береже націю від забуття», — зазначила докторка філологічних наук, заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України, дослідниця жіночої історії Алла Швець.

Наталія Кобринська жила у Болехові на вулиці Зеленій у 1907–1920 роках. У цьому будинку Кобринська організовувала зустрічі з жінками, зокрема з Ольгою Кобилянською та Євгенією Ярошинською. У 1946 році радянська влада знесла будинок. У 1993 році членкині Спілки українок Болехова домоглися встановлення на місці будинку кам’яної брили та пам’ятної таблиці.

Нагадаємо, що в Гадячі, що на Полтавщині, оголосили збір на пам’ятник письменниці, публіцистці, етнографці Олені Пчілці. Встановити пам’ятник планують поруч із будівлею редакції, де працювала Олена Пчілка. 

Схожі записи

Верховний суд Мексики визнав кримінальне покарання за аборт неконституційним

Депутатка із Нової Зеландії виконала ритуальний танець маорі на знак протесту

Чому націоналісти зривають гендерні заходи в Україні