Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Цькування в інтернеті: Марина Ковбан виграла суд у фігуранта журналістського розслідування
Статтi

Цькування в інтернеті: Марина Ковбан виграла суд у фігуранта журналістського розслідування

Марина Ковбан
Марина Ковбан

Редакторка видання «Сектор життя» Марина Ковбан відстояла в суді своє право на захист честі, гідності та ділової репутації. Причиною позову були образливі коментарі у фейсбуку, які стосувалися її професійної діяльності. Про це пише сайт «Жінки в медіа».

Суд зобов’язав відповідача спростувати образливі слова на рахунок журналістки, проте не підтримав пункт про моральну компенсацію. Про це йдеться у відповідному рішенні Броварського міськрайонного суду Київської області. Суд став на сторону позивачки і, хоч і частково, але задовольнив вимоги журналістки.

Деталі історії 

За словами Марина Ковбан, відповідачем у справі є Роман Багмут, який дотичний до розслідування журналістки. Він є власником земельної ділянки, на якій було проблемне будівництво, говорить медійниця. 

«Із Броварів до нас почали звертатися з приводу дивного будівництва. Були незрозумілості щодо оформлення будинку, неправильне оформлення документів, судові провадження тощо. З цього приводу ми почали проводити журналістське розслідування, виявляти факти, де є порушення юридичного характеру. Люди, які купували ці квартири, не могли оформити їх у приватну власність через порушення», — розповідає Марина Ковбан. 


Читайте також: Мова ворожнечі в інтернеті найчастіше спрямована на жінок — дослідження


У групі «Бровари» на фейсбуку журналістка розмістила пост:

«Редакція у пошуках постраждалих, осіб, які придбали квартири у розстрочку в цьому будинку. Маємо вже два випадки неотримання квартир після повної оплати. Просимо звертатись зручним для вас способом». 

Саме під цим дописом, як розповідає Марина Ковбан, вона отримала образливі коментарі від Романа Багмута.

«Він перейшов на особистості і найм’якше з того, що було, — це журна*люха. Таких коментарів було дуже багато. За декілька днів цей пост і коментарі видалили, мабуть, це зробили адміністратори групи. Але мої друзі встигли зробити скріншоти», — згадує медійниця. 

Така справа — необхідний прецедент для України

Деякі коментарі цитуються й у рішенні суду: 

«Ты (ненормативна лексика), тебе платит деньги мошенник и ты их отрабатываешь. Все что ты пишешь все (ненормативна лексика) и провокация. Ты просто проплаченая (ненормативна лексика)» та «…, напиши факты, кто конкретно недоволен? … не напишешь, то ты подтвердишь мои слова, что ты не журналистка, а проплаченая (ненормативна лексика)».

Особисто зі своїм опонентом Марина Ковбан зустрілася під час судового розгляду щодо неможливості оформлення права власності на квартири героїв її розслідування. Роман Багмут, за словами журналістки, у присутності свідків вдався до образ наживо. 

«Багмут повторював ті ж слова, які вживав у коментарях. На засіданні були й інші журналісти, до слова, я була єдиною жінкою. Цей факт журналісти зняли на відео, що стало додатковим доказом у суді». 

Наполягла на позові до суду адвокатка Марини Ковбан Катерина Бобровська, бо така справа — необхідний прецедент для України. З цькуванням і образами в мережі через свою професійну діяльність стикається велика кількість українських журналісток. Деякі з образ є гендернозумовленими та поширюють російські наративи, на кшталт, «журнашлюха».  

Судова історія тривалістю у три роки

Позов журналістка подала ще у 2021 році. Але повідомлення про рішення суду адвокатка Марини отримала тільки в лютому 2023. Тільки тоді воно і з’явилося у реєстрі. Хоча дата ухвалення рішення — 29 серпня 2022 року. Це важлива деталь цієї історії. 

Суд постановив зобов’язати відповідача не пізніше п’яти днів від набрання рішенням законної сили спростувати поширену ним інформацію. У фейсбуку він мав зазначити, що розмістив недостовірну та неправдиву інформацію, яка визнана судом такою, що порушує право на її повагу честі, гідності та недоторканності ділової репутації. Пункт щодо моральної компенсації у 150 тисяч гривень суд не підтримав. Проте відповідач має сплатити судовий збір у розмірі 4086 гривень.  

«У зв’язку з тим, що рішення суду мені не надали вчасно, ми не мали змогу подати на апеляцію. До того ж, щоби подати апеляцію в частині моральної компенсації, потрібно додатково замовляти експертизу щодо нанесення психологічної та моральної шкоди, визначати рівень цієї шкоди тощо». 

За словами Марини Ковбан, рішення суду Роман Багмут не виконав і досі. Виконавчій службі, до якої звернулися журналістка та її адвокатка, він повідомив, що не зробив спростування, бо видалив особисту сторінку в фейсбуці. Наразі виконавча служба наклала арешт на рахунки відповідача, розповіла журналістка. 

Ця історія є показовою і прецедентною.

«Однозначно потрібно заявляти про те, що жодна особа не має права принижувати іншу. Коли ми вирішили позиватися, зрозуміли, що таких справ у нас немає. Та й загалом справ щодо журналістів дуже мало. Є справи щодо втручання у журналістську діяльність, щодо нападів, але щодо словесних образ — немає. Часто судді  відмовляють журналістам у розгляді, бо немає такої практики. Але так не має бути, тож ми вирішили створити прецедент», — говорить Марина Ковбан. 

За її словами, журналістам, а особливо журналісткам, які ще частіше стикаються з образами, важливо не мовчати і заявляти про свої права.

«Ми часто дбаємо про інших, але забуваємо про свою безпеку і власну гідність», — наголошує журналістка.  

Схожі записи

ЄС та 20 країн закликали талібів зберегти права жінок в Афганістані

Церква має визнати багатовікове домінування чоловіків — Папа Римський

«Про.життя»: розмови про підтримку та співчуття