До Дня дошкілля, який в Україні відзначають 26 вересня, учасниці дослідницького проєкту «(Не)видима» створили іронічний комікс про роботку-виховательку. Так критикують проєкт професійного стандарту за професією «Вихователь закладу дошкільного закладу» Міносвіти.
Проєкт стандарту опублікували влітку 2021 року для громадського обговорення. Активістки за допомогою коміксу критикують нереалістичні вимоги до виховательок.
Дослідження 2020 року «Хто потурбується» показало, що більшість виховательок (78%) відчувають стрес від роботи на рівні 5-10 балів за 10-бальною шкалою, а у середньому його рівень досягає 8 балів.
«В Україні станом на 2020 рік працювало понад 92 тисяч виховательок із середньою зарплатою 5051 грн. Через хронічний брак персоналу і фінансування вони часто змушені працювати у дві зміни, інколи на вихідних, витрачаючи власні кошти на підготовку до занять.
Високий рівень відповідальності та психологічної напруги, конфлікти з батьками та адміністрацією закладу, великі обсяги паперової роботи, переповненість груп — усе це призводить до стресу та вигорання працівниць дитсадків. Проте МОН у проєкті професійного стандарту пише про низку вимог та очікувань від працівниць дошкілля, які неможливо виконати у реальних умовах», — каже дослідниця і соціологиня Оксана Дутчак.
МОН пропонує додати до загальних педагогічних компетенцій виховательок також психоемоційні навички:
- здатність до самоконтролю, саморегуляції та толерантної взаємодії;
- здатність до швидкого реагування на зміни, гнучкість, адаптивність і стресостійкість;
- здатність організовувати психологічно безпечне освітнє середовище;
- здатність до саморефлексії та самооцінювання власної професійної діяльності.
Комікс
«Головна героїня коміксу — роботизована вихователька, на ім’я ВДЗ-2332, яку розробили у кіберлабораторії. Вона проявляє гнучкість, адаптивність та лідерські якості, а головне — готова до реалізації надсучасної моделі освітнього процесу», — кажуть учасниці проєкту «(Не)видима».
Так вони хочуть звернути увагу на те, що реформа дошкілля має супроводжуватися створенням належних умов і підняттям оплати праці, а не лише підвищенням вимог до працівниць.
«Адже виховательки — не роботи, а люди зі своїми потребами, які заслуговують на гідне ставлення», — наголошують активістки.
Над коміксом працювали: Оленка Ткаліч, Олена Стрельник, Дар’я Савченко, Оксана Дутчак, Саша Григоренко, Неля Ваховська, DA.
Ілюстраторка: Ірина Вале