Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Фемінітивам бути: суд скасував не правопис, а постанову Кабміну
Статтi

Фемінітивам бути: суд скасував не правопис, а постанову Кабміну

За позовом херсонської семикласниці Окружний адмінсуд Києва скасував постанову Кабміну, якою було схвалено нову редакцію «Українського правопису». Проте насправді правопис затверджує Національна академія наук України та Міносвіти. І постанова Кабміну тут була скоріше символічним жестом підтримки.

Це у коментарі Повазі пояснив письменник, філолог та один з авторів YouTube-каналу «Підпільна гуманітарка» Остап Українець.

«Суд скасував не правопис, а постанову КМУ про його запровадження. Юридичні мотивації для відповідної постанови КМУ — питання окреме. Момент у тому, що правопис затверджують не в Кабміні, а в НАН і МОН. Обидві інституції правопис затвердили. Тобто з погляду всіх державних інституцій, котрі визначають мовні стандарти, правопис досі чинний. Адже на їхні постанови ніхто не подавав до суду, їхні постанови ніхто не скасовував», — пояснює він.

Деталі

Національна комісія зі стандартів державної мови заявила, що «до моменту, коли рішення суду набуде чинності, постанова Кабінету міністрів України «Питання українського правопису» від 22 травня 2019 року № 437 є чинною та обов’язковою для виконання на всій території України».

«Ця справа нагадує димову завісу, яка має на меті якраз переконати людей, що «правопис скасували». Аби дати якусь видимість юридичної підстави для «невикористання правопису». Це чистий популізм, і ніякого стосунку до мовного стандарту він не має», — каже Остап Українець.

В ефірі Громадського радіо співголова Комісії з питань правопису Максим Стріха підтвердив, що суд не може скасувати волю лінгвістичної спільноти, рішення правописної комісії, колегії МОН.

«Урядове рішення свого часу було ухвалене на підставі спільно ухваленого рішення президії НАН України та колегії МОН. Ці рішення були ухвалені на підставі одноголосного рішення правописної комісії, яка об’єднала всіх без винятку провідних українських лінгвістів.

А це рішення виникло на базі трирічної роботи й громадського обговорення під час якого надійшло приблизно 600 різних звернень, які містили 3000 пропозицій. Отже, рішення президії Академії наук і колегії МОН є чинними, їх ніхто не оскаржував», — пояснив Максим Стріха.

Додамо, що крім семикласниці з Херсона Юлії Пиргас, серед позивачів також ГО «Правова держава». Її очільником є адвокат Ростислав Кравець. Він фігурує на плівках з кабінету голови ОАСК Павла Вовка, де його ГО використовують для подачі позовів та заяв у яких зацікавлений сам Вовк.

Також у Кабміні заявили, що оскаржуватимуть рішення ОАСК.

Нагадаємо, 22 травня 2019 року Кабмін затвердив нову редакцію «Українського правопису», у 32-му параграфі якого йдеться про суфікси, за допомогою яких утворюються іменники на означення осіб жіночої статі.

Схожі записи

Починаєш пропадати на аеродромах — парашутистка Катерина Логгінова про світові рекорди

Як праворадикальні групи зривали дискусію про самих себе

Львівська облрада проти реєстрованих партнерств: суд став на бік військовослужбовця