Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Чи можливо Москаля притягнути до відповідальності за образу Супрун?
Статтi

Чи можливо Москаля притягнути до відповідальності за образу Супрун?

Геннадій Москаль, фото: antikor.com.ua

Слова голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля викликали бурхливе обговорення та обурення у соціальних мережах. “Повага” дослідила реакцію політиків і політикинь та запитала у юристки, що Конституція говорить у таких випадках, як захистити свою честь та гідність.

Нагадаємо, що коментуючи слова міністерки охорони здоров’я України Уляни Супрун про вакцини від кору, які передала Угорщина Закарпаттю, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль обізвав Супрун привселюдно нецензурною лайкою (посилання: 18+, ред.).

Зокрема, Іванна КлимпушЦинцадзе, віцепрем‘єрміністрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України написала на своїй сторінці у Фейсбук, що у таких випадках безкарність викликає потворні форми зловживань. “Як член Уряду України, рішуче засуджую таку поведінку, вважаю її категорично неприйнятною. Більше того, вважаю, що це образа не тільки міністра, але й всіх у суспільстві, хто не хоче чути нецензурщину. Не кажучи вже про те, що вона звучить від високопосадовця”.

Відреагували і інші політики. Зокрема, міністр Олександр Саєнко:

“Образливі висловлювання є недопустимими за будьяких обставин і в не залежності з чиїх вуст вони звучать. Як видно, почати треба зі схвалення кодексу етики їх поведінки за порушення норм якого вони мають нести в обовязковому порядку відповідальність”.

Геннадій Зубко, віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку:Жодного виправдання цьому не може бути! В Україні є величезні проблеми з гендерною нерівністю по відношенню не тільки до міністерки, а й до будь якої жінки. Це тільки вершина айсбергу – така поведінка менеджерів держави вищого рівня. Що відбувається всередині міністерств або відомств можна лише уявити. Переконаний, що в умовах нового закону «Про державну службу», курсу на дотримання європейських цінностей, Нацдержслужба має провести розслідування щодо цієї ганебної події і дати належну оцінку, крім простого людського вибачення від Геннадія Москаля”.

МФОРівні можливості” також категорично засудило поведінку Геннадія Москаля: “Нагадуємо пану Москалю, що відповідно до ст.3 Конституції України, честь та гідність людини визнаються найвищими соціальними цінностями!”

Та чи можливо притягнути до відповідальності голову Закарпатської ОДА Геннадія Москаля?  

Христина Кіт, адвокатка, к.ю.н., голова Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем”, юристка ГО “Центр “Жіночі перспективи” звертає увагу, що голови обласних державних адміністрації з листопада 2017 року не вважаються державними службовцями і відповідно не приймають присяги державного службовця.

В цій присязі, зокрема, зазначено, що державний службовець присягає «….суворо дотримуватися Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, зміцнювати їх авторитет, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання державного службовця, сумлінно виконувати свої обов’язки».

«Хоча Геннадій Москаль, будучи призначеним на посаду голови ОДА, ще приймав цю присягу. Відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови обласних державних адміністрацій зобовязані дотримуватися вимог Конституції України та Законів України, а у випадку їх недотримання Президент України припиняє їх повноваження. Право на повагу до честі та гідності і ділової репутації гарантовані, як Конституцією України, так і Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та іншими міжнародними документами», – говорить “Повазі” адвокатка Христина Кіт.

Окрім того, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у Постанові від 14 березня 2017 року (справа № 21-3968а16) зробила наступний висновок: «публічна розмова з використанням нецензурної лайки, із застосуванням погроз та приниження людської гідності, з підкресленням своєї посади та «особливого статусу» підриває авторитет державної влади, довіру суспільства до органів виконавчої влади, поширює думку щодо вседозволеності чиновників високого рангу…». 

Частиною четвертою статті 118 Конституції України встановлено, що голови місцевих держадміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням КМУ.

«На мою думку, прем’єрміністр України має підстави для звернення до президента України з поданням про звільнення Геннадія Москаля з посади голови обласної державної адміністрації», – переконана Христина Кіт.

Якщо образили не посадову особу? Чи є мехінізми захисту у інших громадян/ок?

Відповідно до статті 277 Цивільного кодексу України не є предметом судового захисту оціночні судження, думки, переконання, критична оцінка певних фактів і недоліків, які, будучи вираженням суб’єктивної думки і поглядів відповідача, не можна перевірити на предмет їх відповідності дійсності (на відміну від перевірки істинності фактів) і спростувати, що відповідає прецедентній судовій практиці Європейського суду з прав людини при тлумаченні положень статті 10 Конвенції.

Водночас, якщо суб’єктивну думку висловлено в брутальній, принизливій чи непристойній формі, що принижує гідність, честь чи ділову репутацію, на відповідача може бути покладено обов’язок відшкодувати моральну шкоду (Постанова Пленуму Верховного суду України від 27.02.2009 №1 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи»). Для цього потрібно звертатися до суду.

Єлизавета Кузьменко

Схожі записи

Традиційно нерівні: проблема в головах?

Світлана Тихановська виїхала з Білорусі у Литву

Жінки та зміна клімату: виклики та історії боротьби

Ана Море