Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Щорічний рейтинг гендерної рівності: в Україні жінки освіченіші за чоловіків, але в політику їм – зась
Статтi

Щорічний рейтинг гендерної рівності: в Україні жінки освіченіші за чоловіків, але в політику їм – зась

Позиції української жінки в суспільстві кращі, ніж в Росії, але гірші, ніж в Білорусії. Про це свідчать дані щорічного звіту Всесвітнього економічного форуму (Global Gender Gap Index 2014), оприлюдненого у жовтні цього року. Україна посіла 56 місце за індексом гендерної рівності серед 142 країн світу.

Українські чоловіки вважаються працездатними до 59 років, жінки – до 67

У 2014 році Україна значно покращила свій результат порівняно з минулими роками. Якщо останні шість років наша держава посідала 61-64 місця серед  132 країн світу, то цьогоріч за показниками рівноправності українських жінок та чоловіків у різних сферах життя ми трошки «прорвалися» вперед  (окрім участі жінок у політичному житті країни – тут ми й далі «успішно» пасемо задніх).

Звіт по індексу гендерної рівності у кожній країні складався за багатьма показниками. Таких, зокрема, як рівень заробітної плати чоловіків та жінок, співвідношення чоловіків та жінок на керівних посадах та в підприємництві, рівень грамотності, середня тривалість життя, представництво жінок та чоловіків у державній політиці тощо. Індекси по кожній категорії позначалися балами від 0 (повна нерівність жінок щодо чоловіків) та 1 (повна гендерна рівність).

ukraine1

ukr2

ukraine3

Отож, щодо індексу економічних можливостей. Українські жінки «програють» чоловікам, як за рівнем зарплатні за однакову роботу і за загальним трудовим доходом, так і за кількістю вищих керівних посад. Єдине, де жінки випереджають, так це серед технічних працівників. Тут українки «обігнали» чоловіків у півтора рази! З чого виходить, що в українському суспільстві, на жаль, жінкам знаходиться місце лише на посадах нижчої кваліфікації. Згідно з звітом Всесвітнього економічного форуму,рівень здатності жінки в Україні піднятися кар’єрними сходинками на підприємстві  – 4,7 (коли 7 балів – найкращий показник).  Фірм в Україні, які очолюють жінки, – 19% від загальної кількості.  Фірм, що мають у співвласниках жінок, – 31%.

І це незважаючи на те, що за індексом «Рівень освіти» жінки нічим не поступаються чоловікам: ні за рівнем грамотності, ні за показниками зарахування до системи початкової та середньої освіти. А щодо вищої освіти – то й взагалі «перемагають»! Так само, як лідирують українські жінки і за індексом «Здоров’я та виживання».

Якщо працездатними українські чоловіки вважаються до 59 років, то жінки – аж до 67 (!) років. Українські жінки, як виявилося, значно здоровіші та витриваліші за чоловіків. За даними звіту серед наших жінок вдвічі менша смертність через судинні захворювання, рак шкіри, ВІЛ-інфекції, а через туберкульоз та респіраторні захворювання в Україні вмирає ледь не в десяток разів більше чоловіків, ніж жінок.

Більше того, українки не відстають і у освоєнню інтернет-технологій! Жіноча доросла аудиторія мережі в Україні становить 33%, чоловіча – 38%.

Втім, всі ці «жіночі переваги» в Україні чомусь категорично не враховуються, коли мова йде про… політику. Індекс політичних прав в Україні ледь-ледь набирає позначки 0,101 (нагадаємо, що 0 – це повна нерівність чоловіків та жінок). Такі показники аналізу, як «Жінки в парламенті» та «Жінки в міністерствах» – практично не перевищують позначки 0. Серед 142 країн за кількістю жінок в парламенті Україна посідає 118 (!) місце.

Країни-сусідки теж мають працювати над показниками

Білорусії, наприклад, незважаючи на диктатуру Лукашенка, посіла цьогоріч 7 місце за показником участі жінок у законодавчому процесі та кількістю жінок на вищих менеджерських посадах. Набагато кращий показник в сусідній країні і в категорії «Жінки в парламенті»  – 43 місце. У 2014 році Білорусії знову з’явилася у рейтингу після чотирирічної перерви і одразу зайняла 32 місце.

Російська Федерація теж трохи покращила свій результат у рейтингу гендерної рівності, хоча й займає цьогоріч лише 75 місце. Росія ввійшла в першу десятку країн, де практично рівноцінна оплата однакової праці для жінок та чоловіків. Не змінився в Росії індекс «Здоров’я та виживання». Там теж жінки набагато витриваліші, ніж чоловіки. Однак, тепер значно менший відсоток російських жінок на керівних міністерських посадах (знизився з 16% до 7%). Та й взагалі Російська Федерація має один з найнижчих індексів політичних прав жінок: з 142 країн лише 125 місце.

55 сходинку рейтингу зайняла Хорватія. Що ж до нашого західного сусіда – Польщі – то цьогоріч країна посідає 57 місце і має схожі показники рейтингу, як і Україна. Єдине: Польща впевнено рухається до покращення індексу політичних прав у своїй державі. Індекс «Жінки в парламенті» цієї країни – 0,32 (56 місце у світі), індекс «Жінки в міністерствах» – 0,20. 35 місце серед усіх країн-учасників рейтингу виборола Польща також і у категорії рівноправності «Законодавці, вищі посадові особи і керівники».

Безперечним лідером за індексом гендерної рівності вже шість років є Ісландія. І, як свідчать дані звіту, неухильно тримає курс для покращення показників по всіх параметрах. Особливо – індексу політичних прав. Врешті, Ісландія – одна з країн, яка ввели в дію добровільні політичні партійні квоти на кількість жінок, що стимулює ісландок брати активнішу участь у  політичному житті країни. Ісландія входить в першу десятку країн по здатності жінок піднятися по посадових позиціях на підприємстві, також має один з найвищих відсотків (52%) зайнятих в несільськогосподарському секторі жінок.

Юліана Тет

Схожі записи

«Оголені» фото за донат для армії: що з цим не так?

Вікторія Moriweather

«Сила сестринства»: Рух Veteranka запустив нову інформаційну кампанію

Зеленського закликали забезпечити військовослужбовиць засобами гігієни – петиція