Повага
  • Головна
  • Статтi
  • 10 запитань про «Чорний протест» проти заборони абортів
Статтi

10 запитань про «Чорний протест» проти заборони абортів

На початку жовтня майже 6 мільйонів жінок у Польщі вийшли на акцію «Чорний понеділок» у рамках кампанії  проти заборони абортів «Чорний протест». Учасниці акції не вийшли на навчання та на роботу, використавши відпустки за власний рахунок, з догляду за дітьми, а приватні підприємці — призупинивши надання послуг з 8-ї до 18-ї години​.

У такий спосіб жінки борються з законопроектом, що передбачає покарання ув’язненням до п’яти років жінок, яких піймають на штучному перериванні вагітності. До тюрми мають садити також лікарів, які проводитимуть операції.

«Повага» зібрала найважливіші відповіді на запитання про польський протест.

golovnaЧорний протест у  Польщі. Фото: Газета Виборча

З чого усе почалося?

23 вересня депутати польського парламенту прийняли в першому читанні законопроект, який повністю забороняє аборти в країні. Також документ запроваджує кримінальну відповідальність для кожного, включаючи матір, хто своїми діями може призвести до смерті зачатої дитини.

До цього дня на розгляді депутатів перебували два законопроекти від різних ініціативних груп. Законопроект ініціативи «Врятуємо жінок!» зокрема передбачав більш ліберальний підхід до абортів (дозволити переривання вагітності до 12 тижнів і відсутність кримінальної відповідальності). Його відхилили в першому читанні.

То зараз у Польщі дозволені аборти?

У Польщі заборонені аборти ще з 1993 року. Згідно з законом, виняток може бути лише в трьох випадках: загрози здоров’ю матері, підозри щодо виникнення вагітності в результаті зґвалтування, а також у разі тяжких захворювань плода.

У яких містах вийшли активістки й чого вони хотіли?

Найбільше активісток вийшло у Варшаві. Попри дощ, до Сейму Польщі з парасольками прийшли тисячі жінок.

binary-1327493_1920

Кілька тисяч жінок вийшли на вулиці Варшави

Окрім столиці, демонстрації й різні заходи в рамках страйку пройшли у Кракові, Познані, Лодзі, Бялистоці, Гданську, Ченстохові, Щецині, Вроцллаві та інших містах.

Учасники й учасниці протесту тримали в руках плакати з написами «Відсутність легальних абортів убиває», «Хочемо лікарів, а не поліціянтів», «Крім маток маємо мізки – вирішуємо самі», а також скандували «Хочемо кохати, а не вмирати», «Уряд – не вагітність, можна усунути».

У такий спосіб вони хотіли показати, скільки людей Польщі не згодні з законопроектом про повну заборону абортів.

Що означає вішак, який став символом протесту в Польщі?

Багато плакатів, з якими вийшли активістки на вулиці, мали зображення металічного вішака. Власне, разом з хештегом #czarnyprotest, вішак став одним із впізнаваних атрибутів протесту.

Poland Abortion

Саме вішак стане знаряддям для підпільних абортів, стверджують організатори

У 80-их саме за допомогою скрученого в особливий спосіб дроту металевого вішака робили нелегальні аборти в Польщі.

В Україні за радянських часів аналогом «вішака» були гарячі ванни та в’язальні спиці.

Як на протест зреагували чоловіки?

Учасницями протесту переважно були жінки. Чоловіки могли долучитися до спротиву, одягнувши чорний одяг, що символізував жалобу за правами жінок.

Журналісти Gazeta Wyborcza опублікували в себе на сторінці фото чоловіків, які в понеділок спеціально вдяглися в чорне.

2_2

Якщо є «Чорний протест», то чи є «Білий»?

Так, у Польщі також паралельно з’явився «Білий протест». Люди, які виступають за повну заборону абортів, вийшли на вулиці з білими стрічками й у білому одязі, щоправда, їхні акції не були численними.

Що буде з законопроектом далі?

Після першого читання законопроект опинився на доопрацюванні в комісії юстиції.

Скільки часу займе робота над ним – невідомо. Це може тривати тижні, місяці, навіть роки. Усе залежить від того, на яку позицію пристане «Право і справедливість» та її лідер зокрема.

Як пише «Європейська правда», відкриття нового фронту насправді невигідне політичній силі, яка протягом року живе від скандалу до скандалу. Загострення внутрішніх протиріч невигідне польській владі, яка перебуває в затяжному протистоянні з ЄС через конституційну кризу й незгоду зі схемою розподілу мігрантів.

Як на протести зреагувала влада Польщі?

Прем’єр-міністерка Польщі Беата Шидло заявила, що уряд не працював і не працює над законодавчими змінами, які стосуються заборони абортів, – інформує Укрінформ.

«Хочу дуже чітко і ясно сказати, що уряд PiS (Право і Справедливість – ред.) не працював і не працює над жодним законом, який повинен змінити нинішнє законодавство у сфері здійснення абортів. Ми не ведемо такої роботи», – сказала Шидло.

Водночас вона викликала на розмову главу МЗС Польщі Вітольда Ващиковського, який розкритикував учасників так званого “чорного протесту” проти заборони абортів, назвавши їх “маргіналами”.

Як на протест зреагували в світі?

Акцію протесту в Польщі підтримало кілька країн Європи. Польських жінок також підтримали схожими акціями в Берліні, Брюсселі та кількох містах Нідерландів.

3

Акторка Жульєт Бінош опублікувала фото з підписом про підтримку на своїй сторінці у твіттері

Серед тих, хто провів акцію підтримки, були й українки. На підтримку «Чорного протесту»  до  будівлі посольства Польщі в Києві прийшли декілька десятків активісток, щоб висловити свою незгоду з діями парламенту Польщі й  підтримати жінок Польщі

У Львові представниці громадської організації «Феміністична майстерня» провели акцію в рамках польської кампанії проти заборони абортів «Чорний протест». Акція відбулася біля Генерального Консульства Республіки Польща. Активістки оточили консульство та розвісили по периметру будівлі спеціально виготовлені вішаки, до вішаків прикріпили чорні таблички з написом «czarny protest»

Чи заборонені аборти в Україні?

В Україні переривання вагітності дозволено не за будь-якого терміну. За бажанням жінки можна зробити аборт лише до 12 тижня вагітності. Пізніше – тільки за медичними показниками.

Мар’яна Вербовська

Схожі записи

ІРРП запрошує на тренінг “Гендерно чуйна журналістика”

#Protestathome: у Польщі розпочали онлайн-акцію проти обмеження доступу до абортів

Обійміть мене хоч хтось: манґа Наґати Кабі «Мій лесбійський досвід самотности»

Ганна Улюра