Повага
Статтi

10+ спільнот для жінок в Інтернеті

Феміністичний рух в Україні розвивається не лише кількісно, але й якісно: розгалужується на різні спільноти, ділиться за напрямками, фокусується на нових темах. Окрім таких популярних і відомих майданчиків, як, наприклад, ФемінізмУа та Сексизм і Мізогінія, з’являються нові. Повага поговорила із засновницями 9 нових спільнот, створених жінками для жінок, і розпитали їх: чим займається організація, як додають нових учасниць, чим спільнота відрізняється від інших, та як давно вона була створена.

По Своє

“По Своє” – це фейсбук спільнота, створена 7 серпня 2017 року авторкою спільноти ФемінізмУа Марією Дмитрієвою. Група присвячена пошуку фахівчинь, тут жінки пропонують свої послуги одна одній. У такий спосіб група практикує і розвиває жіночу солідарність і взаємну підтримку. Також тут можна знайти таблицю з контактами перевірених лікарок, юристок та центрів допомоги жінкам у скрутних життєвих обставинах. Щоб потрапити в групу, достатньо відповісти на запитання, чи заявниця є особою жіночої статі. Спільнота орієнтується виключно на жінок і на їхню професійну реалізацію та визнання.

Жіноча мистецька сторінка

“Жіноча мистецька сторінка” створена 30 жовтня 2017 і початково планувалася як група, де можна було б ділитися знаковими творами мистецтва, створеними жінками. Наразі спільнота зосереджена на літературі як найбільш знайомому та дотичному для авторів групи видові мистецтва, поки вона виглядає як блог, але інших учасниць також заохочують писати, висловлювати думки. З нового року авторка спільноти Ольга Тальві влаштувала монофлешмоб – він полягає в тому, щоб цілий рік читати книжки, написані виключно жінками. Таким чином можна виокремити жіночу думку в літературному просторі і зробити її чутною для себе: “Я прибираю точку зору чоловіків у літературі і зосереджуюся на жінках. Однак у групу я пишу відгуки на книги, які не просто написані жінками, а й несуть важливу ідею для жінок чи для фемінізму. Бо не все, що написане жінками, є надихаючим для жінок, на жаль”, – розповідає засновниця.

Додають у спільноту всіх охочих, але оскільки вона відкрита для читання, додаватися варто учасницям, які збираються щось писати. Група не є вільною від чоловіків, однак поки жоден чоловік не долучився.

“Не думаю, що вона суттєво відрізняється від феміністичних літературних блогів, але я не орієнтувалася на інші спільноти, не читала їх і просто створила групу, де час від часу – по мірі того, як читаю книжки – викладаю свої відгуки та поширюю їх в дружні спільноти. Я не ставлю собі за мету набрати більше учасниць чи переглядів, це приватна ініціатива, але я була б рада, якби були й інші дописувачки, які ділилися б своїми враженнями”, – зазначає Ольга Тальві.

FemMomRead

“З чого почалася спільнота FemMomRead? Якось я спілкувалася з товаришками, які також займаються вихованням дітей, чи доцільно читати дітям класичні казки, які з феміністської точки зору несуть шкідливі для маленької людини, світогляд якої тільки формується, ідеї, образи і меседжі. Наприклад, образи принцес, які не здатні діяти, а лише пасивно чекати порятунку; принци й богатирі, вся цінність яких – лише у фізичній силі чи статусі сина–спадкоємця короля”, – зазначає авторка спільноти Anastasia Gorash-Bulanova.

Врешті думки розійшлися – хтось вважав, що дітям варто читати класичні казки та інші твори з класичної дитячої літератури, оскільки на них виросло не одне покоління, і не можна забирати у дитини “чарівний світ казок”. Позиція авторки спільноти була протилежною – на її думку, література, яку пропонують дітям, має проходити суворий контроль на предмет наявності гендерних стереотипів, шкідливих патернів. Тим більше, що книжки, які, з феміністської точки зору, будуть корисні маленькій людині, є, їх немало, то чому б не пропонувати дітям саме хороші, гармонійні й корисні, з феміністського погляду, книжки?

Ще до народження доньки засновниця спільноти почала збирати дитячу бібліотеку. Проте доволі часто стикалася із розчаруванням – книга, яку вона купувала, після прочитання анотації виявлялася зовсім не цікавою і не корисною. Тоді вона почала шукати “живі” відгуки на дитячу літературу від таких самих зацікавлених батьків і купувати “перевірені” книжки. Іноді схвальні відгуки про цікаві й корисні дитячі книжки зустрічалися в спільноті ФемінізмУА, проте через велику кількість контенту ці рецензії швидко губилися.

Тому для зручності Анастасія 2 вересня 2017 року створила невеличку фем-спільноту FemMomRead, присвячену саме дитячій та підлітковій літературі, а також цікавим унікальним фільмам, мультфільмам, аніме та іграшкам. В групі можна поділитися власними думками з приводу книг, досвідом, порадами: “Я знаю ще декілька спільнот, присвячених дитячій літературі. Спільнота FemMomRead, як на мене, відрізняється тим, що до самих рецензій/відгуків в спільноті доволі лояльні вимоги, книги рецензують не професійні критики, а звичайні мами, бабусі або просто любительки хорошої дитячої літератури з феміністичними поглядами (тати нас також читають, проте поки не писали нічого).

FemUA Nordic Model

FemUA Nordic Model – це спільнота феміністок, створена задля протидії легалізації проституції в Україні і просування шведської моделі криміналізації покупців проституції. Феміністки, учасниці спільноти, вважають, що проституція – не робота “така ж як інші”, не вільний вибір, а “одна з найганебніших форм гендерної дискримінації, різновид сексуального насильства над жінками, купівля людини для сексуального використання”.

Спільнота створена 5 березня 2017 року, одразу після акції, організованої тими, хто просуває легалізацію проституції в Україні, під назвою “Марш секс-працівників”.

“Жінки в проституції – жертви цього насильства, а справжні злочинці – проститутори, тобто ті, хто купує людей (абсолютна більшість яких – це жінки), для оплаченого зґвалтування, а також, звісно, ті, хто їх продає. Таким чином, ми вважаємо неприйнятними традиційні концепції стосовно проституції – узаконення цього насильства, або коли покарання передбачено для його жертв – жінок у проституції”, – розповідає співзасновниця спільноти Долорес Клейборн.

Учасниці спільноти пропонують концепцію боротьби з проституцією як з насильством шляхом декриміналізації жінок у проституції, надання їм необхідної допомоги і криміналізації проституторів – клієнтів і сутенерів. Це так звана “шведська модель”, яка вперше була запроваджена у Швеції 1 січня 1999 року і показала хороші результати – скорочення масштабів проституції і трафікінгу завдяки скороченню попиту, зниження рівня насильства щодо жінок у проституції завдяки зміні балансу влади, а також контролю між жінками у проституції і тими, хто їх купує, на користь жінок.

Учасницям, які подають заявку на вступ у спільноту, пропонують відповісти на два запитання: чи підтримують вони легалізацію проституції та чи підтримують шведську модель. Відповіді “ні” і “так” для прийняття не обов’язкові, ми раді також учасницям, які можливо досі нічого навіть не чули про шведську модель. Але відповіді враховуються при прийнятті рішення. “Комфорт і безпека учасниць для мене як організаторки і для співадмінок важливіші, ніж номінальна чисельність спільноти. А дискусій нам і іншим учасницям вистачає за її межами. Тому відвертим прихильницям і прихильникам легалізації чи декриміналізації проституції, підозрілим або порожнім акаунтам ми відмовляємо у вступі. Разом з тим, спільнота є відкритою для перегляду, тому навіть якщо ми когось не прийняли, це не заважає знайомитись з її вмістом”, – розповідає співзасновниця спільноти Долорес Клейборн.

Особливістю спільноти є також негативне ставлення до порнографії, оскільки, за словами адмінок, порнографія нормалізує сексуальну об’єктивацію і насильство над жінками. Політика спільноти включає також критичне ставлення до комерційного сурогатного материнства як форми репродуктивного насильства над жінками. Ще однією особливістю є те, що учасниці й учасники спільноти не вживають терміни “секс-послуги” або “секс-робітниці”, оскільки не вважають проституцію ні послугами, ні роботою, а самі ці терміни вважають такими, які нормалізують проституцію на рівні мови.

Nordic Model UA

Сторінка створена 24 серпня 2018 року для систематизованого збору інформації про шведську модель боротьби з торгівлею людьми та проституцією (#Nordic_Model). “Наша мета – разом зібрати унікальну базу матеріалів, яка буде розділена по країнах та окремих рубриках:  #концепція, #статистика, #дослідження, #аргументи, #розповіді тих, хто пережили проституцію, #заяви представників влади та поліції, #організації тощо”, – говорить співзасновниця сторінки Olena Zaytseva.

До участі організаторки запрошують усіх охочих, тут можна постити будь-яку корисну інформацію про шведську модель, бажано з коротким описом. Правила дописів прості: не допускаються офтопи, образи, а також непрохані поради. Поступово дописи будуть збирати під спеціально створеними рубриками, кожна з яких матиме свою картинку і її буде легко знайти на сторінці не лише за визначеним тегом, але й у фотогалереї. Наприклад, кожна країна буде мати картинку зі своїм прапором, а під інші рубрики також будуть створені окремі зображення. “Так ми формуємо зручний інформаційний ресурс про шведську модель, де всі охочі швидко знайдуть потрібну відповідь на своє запитання чи корисну збірку посилань та інформації”, – коментує співзасновниця сторінки Olena Zaytseva.

Резистанта

Офіційно спільнота відкрилася 8 березня 2018 року, тобто стала відкритою групою, до того вона була не просто закритою, а секретною. Учасниці додаються за власним бажанням, цінності та бачення відкрито прописані в описі групи.

Головна мета спільноти – просвіта та самоосвіта. “Ми помітили, що нікому або ніколи “розжовувати” фемінізм в Україні, що всі, хто приходить до фемінізму, в кращому разі знаходять великий список книг та статей (чи не дуже великий) і самі, поодинці, далі в ньому розбираються. Нам було цікаво створити платформу спільного навчання і поступово розбирати різні аспекти фемтеорії в групі”, – говорить співзасновниця спільноти Olena Zaytseva.

Також мета засновниць групи – спільні дії поза соціальними мережами щодо фемінізму та аболіціонізму. У координаторок є досвід публічних акцій, людські ресурси і бажання діяти разом. Вони тестують різні форми акцій, співпраці, знайомляться з людьми, іншими спільнотами, налагоджують діалог з державними структурами. За словами учасниці спільноти, вони поки не знають, який саме шлях і спосіб дій оберуть як основний, шукають оптимальні варіанти.

Учасниці в групу додаються за власним бажанням за єдиним обмеженням: спільнота саме жіноча. Це було здійснено з метою зосередитись на позиціях і баченні жінок, не відволікатись і не витрачати ресурси на інші напрямки, а також на прохання окремих учасниць.

Аболіціоністська спільнота – це значить, що її авторки вважають доцільною протидію торгівлі людьми та проституції (і захист постраждалих), а не практики щодо їхньої нормалізації. В цьому вони активно співпрацюють з FemUA NordicModel та ФемінізмУА (звідки і вийшла більшість активних учасниць), а також з Шаленими Кішками та деякими іншими НГО.

“В нас ще цілий ряд планів щодо форм та напрямків нашої діяльності, але поки це плани, тому не розголошую. Хочу додати, що так, звісно, ми всі добре знайомі з діяльністю Поваги, Крони, Гендеру в деталях, тобто знаємо, що є просвітні ресурси відповідного спрямування. Але це все більше видання в стилі – хтось розповідає, а інші слухають/читають. Ми ж створюємо спільноту, де основним бачимо саме обговорення тем учасницями”, – говорить Olena Zaytseva.

Громадська організація “Природні Права Україна”

Місія громадської організації – просування й забезпечення прав людини у сфері материнства та гуманізація системи пологової допомоги в Україні. Учасниці хочуть створити умови, за яких кожна жінка зможе проживати свою вагітність та народжувати так, як вона вирішила, відчуваючи при цьому повагу до себе та свого вибору, отримуючи всебічну підтримку. Організація заснована у 2016 році.

Напрямки роботи:

  • Поширення інформації про права жінки у контексті вагітності, пологів і материнства
  • Моніторинг та оприлюднення фактів порушення прав вагітних та породіль
  • Підтримка жінок, що бажають захистити свої права
  • Адвокація змін у системі охорони здоров’я України заради забезпечення прав жінок у сфері материнства
  • Робота з громадською думкою з метою формування поваги до особистого вибору
  • Робота з дотриманням прав людини у контексті перинатальних втрат
  • Робота з медичними працівниками пологових будинків  щодо профілактики професійного вигорання
  • Робота з медичними працівниками пологових будинків щодо комунікації з породіллями

Учасниці додаються шляхом виявлення бажання долучитися. Ті, що захочуть стати волонтерками, заповнюють відповідні заявки. Якщо волонтерська діяльність буде ефективною і людина доведе свою прихильність цінностям та місії організації, їй пропонують долучитись у форматі членства.

“Таких організацій більше в Україні немає. Є ті, хто займається правами жінок, правами пацієнтів чи реформою медичної системи, але ніхто не працює на перетині цих сфер. Ми перші і на даний момент єдині”, – говорять у спільноті.

Християнський фемінізм в Україні

Спільнота створена на початку літа 2016 року. Її мета – створити майданчик для обговорень тем поєднання християнства та фемінізму та збільшення ролі жінок в управлінні церквою. Основні теми спільноти: жіноче священство, становище жінки в християнських церквах у наш час, жінки-християнки, яких можна вважати феміністками або які мали великий вплив на Церкву (богословині, святі тощо), егалітарне тлумачення Біблії.

“Тему ЛГБТ я особисто не люблю, але тут були посилання на християнські ЛГБТ-спільноти. Трохи пишуть ще про різне, особистим майже не діляться, було хейтерство в бік деяких учасників”, – розповідає засновниця спільноти Regina Kryvakovska.

Група особливо не рекламується, інколи статті з неї розміщують у групі ФемінізмУа. Учасниць додають уже присутні учасниці і учасники або охочі вступити залишають заявки. “Відповідно до заявок на приєднання я періодично проходжуся, дивлюся профіль охочих на предмет, чи це жива людина (чи є пости від свого імені, не тільки перепости, обговорення в коментах тощо.). Я з підозрою ставлюся до ЛГБТ-активістів”, – розповідає Regina Kryvakovska.

Феміністична ініціатива “Борщ”

Феміністська ініціатива “Борщ” існує близько 3-х років і вже провела ряд науково-просвітницьких івентів. Основу діяльності складають популяризація ідей фемінізму та популяризація гендерної теорії. “По суті ми займаємося тим, чим повинні займатися люди, які відповідають за гендерну політику в країні. Наша основна мета – сприяти формуванню недискримінаційній гендерної культури”, – розповідає кураторка  спільноти Valeriya Zubatenko.

Приєднатися до групи дуже просто – достатньо мати схожі погляди на гендерну проблематику і написати на сторінку ініціативи. Координаторки пишуть, що завжди раді новим ідеям і будь-якій допомозі. За їхніми словами, відмінність ініціативи в тому, що її учасниці намагаються критично дивитися на проблеми в активістському середовищі і не бояться артикулювати це для того, щоб їх подолати.

Товаришка

“Двигунець для “Товаришки” мені подарували на день народження влітку 2013 року, і я вирішила зробити на його основі кишенькове феміністське видання – цей проект залишився моїм хобі і не виріс у великий, але досі живе і влітку відсвяткував п’ять років”, – розповідає засновниця спільноти Anya Hrytsenko.

Вона розповідає, що в колективі у різні часи було до п’яти осіб, зараз сайтом фактично займається одна засновниця, оновлюється він час від часу, коли є час що-небудь перекласти або коли надсилають тексти для публікації. Тематично це лібертарний (неавторитарний лівий) чи інтерсекційний фемінізм, а формат сайту більше орієнтований на тексти, неформатні для мейнстрімних ЗМІ або більш аматорські – існує достатньо видань, де до текстів ставляться високі вимоги, тому засновниця надає пріоритет радше висловлюванням, які не потраплять у великі видання, зокрема, від першої особи. Охочі можуть написати засновниці і запропонувати свій текст до публікації.

Антиберегиня

Спільнота нова, створена 30 липня 2018. Присвячена спротиву репродуктивному тиску, збереженню права на аборт, просвітницькій діяльності про жіноче здоров’я, контрацепцію. Також тут відстежують діяльність противників права на аборт, церковних діячів, політиків, пролайф організацій, “викривають їхню брехню та маніпуляції”. Окремий напрямок діяльності групи – розвінчання міфів так званого “природного” материнства та вигодовування, лактивістські (лактація + активізм) організації та окремі особи чинять репродуктивний тиск на жінок, пропагують шкідливі для жінок практики – як обов’язкове багаторічне грудне вигодовування, відмова від медичної допомоги, щеплень тощо.

“Спільноту заснували радикальні феміністки, активістки, ми кілька років виступаємо проти зазіхань на право на аборт, проти репродуктивного тиску, організовуємо вуличні акції, поширюємо інформацію в Інтернеті. Я маю медичну освіту, тому дивлюсь на репродуктивні права жінок і як лікарка, і як феміністка. Збереження права на аборт, доступна правдива інформація про здоров’я жінок, що спирається на доказову медицину, а не романтизовані уявлення про матір-берегиню-землю-годувальницю, необхідні жінкам для нормального життя і свідомого вибору”, – розповідає співзасновниця спільноти Ольга Гайович. Спільнота відкрита, призначена лише для жінок.

 

Підготувала Христина Морозова

Схожі записи

Єлизавета Милорадович: «гетьманша», меценатка і жінка-емансипе

Наталка Сіробаб

Ні сексуалізації: німецькі гімнастки виступили на Олімпіаді в комбінезонах

«Віднови справедливість»: про що йдеться в новому посібнику з протидії сексизму?

Олена Кущенко