Народні депутати ухвалили у другому читанні та в цілому новий Виборчий кодекс, він скасовує мажоритарку і, зокрема, вводить гендерну квоту при формуванні виборчих списків. Гендерна квота становитиме щонайменше 40% жінок у виборчих списках, але ці зміни наберуть чинності з 1 грудня 2023 року.
Що ж до наступної Верховної Ради, то вона обіцяє бути з найбільшою кількістю жінок за майже 29-річну історію України. Очікується, що до парламенту пройде від 15% до 18% жінок, проти 12% у нинішньому парламенті. Про це під час прес-конференції повідомила координаторка громадського альянсу “Політична дія жінок” Ірина Тишко.
Нагадаємо, 12% – це найнижчий показник серед представництва жінок у парламенті в Європі, і один з найнижчих показників у світі.
Ірина Тишко також відзначила, що нині політики перестали використовувати жінок-співачок у перших номерах партій для збільшення своїх рейтингів.
“Якщо раніше партії робили ставку на зірок поп-естради для того, щоб підтягти свої рейтинги, і ставили цих жінок-співачок у перші ряди, то цього року таких жінок у перших десятках немає, натомість можу стверджувати, що чоловіки цим зловживають. Дуже багато чоловіків-співаків та представників шоу-бізнесу перебувають у списках окремих партій”, — зазначила Тишко.
Також, як відзначила експертка з недискримінації Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу, партії, які дотримуються гендерних квот у формуванні списків, отримають фінансову підтримку від держави.
“За законом України про політичні партії, партії, які пройшли і в своєму списку мають більше третини жінок-депутаток, можуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку в розмірі 10% від загального фінансування партій, який ділиться порівну”, — повідомила Виртосу.
У прохідній частині списків найбільше жінок у партії “Слуга народу” — 28, “ЄС” та “Голос” – по 8 жінок-депутаток.
Також експертки відзначили, що попри те, що кількість жінок в українському парламенті збільшується, порівняно з 3% у першій Раді 1990-1994, політики мають підтримати ще низку законопроектів на шляху до рівних прав чоловіків та жінок. Ідеться передусім про ратифікацію Стамбульської конвенції та рівну оплату праці для чоловіків та жінок.
Анастасія Горпінченко
Фото: Уніан