Повага
Жіночий активізм Статтi

«Заткнись, дура», – як у Луцьку чиновники науковицю ображали

В українському суспільстві публічні образи чиновниками жінок-фахівчинь не викликають здивування, однак хочеться, щоб було навпаки. І саме цього вимагають луцькі  активістки  громадського об’єднання «ЛОЗА».

Вони звернулися до місцевої влади, наполягаючи на вибаченнях посадовців, тим самим відстоюючи честь і гідність науковиці Оксани Сущук, яку чиновники  принижували та ображали під час публічного заходу.

«Прийшла пацанка і буде нас вчити»

17392681_1586840764674411_608728610_nПро що, власне, ідеться? У січні 2017 року під час круглого столу «Питання дослідження, ексгумації та перепоховання нововиявленої могили розстріляних поблизу Луцької в’язниці» були присутні члени Громадської ради при Волинській ОДА та постійної комісії Луцької міської ради з питань соціального захисту, охорони здоров’я, материнства та дитинства, освіти, науки, культури, мови. На захід запросили й дослідницю Оксану Сущук. Під час обговорення пані Сущук коректно вказала на порушення законодавства місцевою владою ‒ самочинні роботи в охоронній зоні державного заповідника в Луцьку.

«Як тільки я почала висловлювати свої думки й говорити про порушення законодавства, тому що міська рада не має права проводити самочинні роботи на території державного заповідника, то відразу на мене посипалися всілякі коментарі: прийшла пацанка і тут буде нас вчити! Так почав кричати на мене начальник відділу охорони культурної спадщини Петро Троневич. Його підтримав і помічник народного депутата Ігоря Гузя Сергій Годлевський», – розповідає Оксана Сущук.

На підтримку жінки ніхто з присутніх чиновників не висловився. Ніяких вибачень не почула вона і згодом, а лише погрози та попередження про те, що, мовляв, «не лізь не у свою справу, бо ще гірше буде».

Відчуваючи такий тиск, науковиця звернулася до Луцької міської ради, Волинської облдержадміністрації та Національного агентства України з питань державної служби.

«Звертаю Вашу увагу на порушення моїх конституційних прав, вимог Цивільного кодексу та низки законів, які регулюють службу в органах місцевого самоврядування. Моє звернення викликане вкрай ганебною поведінкою посадової особи органу місцевого самоврядування – начальника відділу охорони культурної спадщини Петра Троневича й помічника народного депутата Ігоря Гузя Сергія Годлевського. Петро Троневич штовхав мене в бік, шарпав за руки, виривав телефон і мої нотатки. Говорив, що “я – кандидат ганьби”, обзивав неуком, недоучкою, пацанкою. Вінцем стала репліка: “Заткнись, дура”. Така ж поведінка була з боку помічника народного депутата Ігоря Гузя Сергія Годлевського, який мене перебивав і кричав: “Чого ти сюди прийшла?”, “Нас будеш вчити?”, “Хто ти така?” Він розкидався безпідставними звинуваченнями в принизливій формі, і це все зафіксовано на аудіоносіях», – ідеться у зверненні науковиці.

Також жінка додає, що під час заходу був присутній і заступник міського голови Андрій Киця, який не відреагував на поведінку своїх колег.

Відповіді на звернення  Оксани Сущук із держустанов нагадують типові відписки.

«Начальнику відділу охорони культурної спадщини Петру Троневичу зроблене усне зауваження та проведено бесіду щодо необхідності дотримання Загальних правил  етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Петро Троневич перепросив у телефонній розмові та соціальних мережах», – ідеться у відповіді з Луцької міської ради.

Натомість Оксана Сущук зазначає, що після цього тиск на неї продовжувався. І це завдало шкоди її репутації як науковиці.

На підтримку дослідниці виступили активістки із громадського об`єднання «ЛОЗА», вимагаючи публічних вибачень від пана Троневича та від Сергія Годлевського, оприлюднених на сайті Луцькради.

«Науковицю Оксану Сущук запросили на круглий стіл як експертку, а потім, коли висловлена нею позиція не зійшлася з іншими точками зору посадовців, почались образи, висловлювання зневажливого ставлення, звинувачення в непрофесійності. Ми вирішили реагувати на такі випадки, оскільки подібну практику треба викорінювати. Усі в постійному стресі, іде війна, однак необхідно зберігати повагу до себе й оточуючих. Публічна дискусія вимагає певних норм, зокрема, етичних принципів її проведення. Уважаємо, що коли кандидатці історичних наук Оксані Сущук була заподіяна образа публічно й поставлено під сумнів її компетентність, то й перепросити варто публічно», –  пояснила позицію представниця ГО «ЛОЗА», докторка політичних наук Оксана Ярош.

Звернення до Луцької міської ради та до народного депутата Ігоря Гузя є у редакції сайту «Повага». Ми будемо стежити за тим, аби були розміщені публічні заяви-вибачення від  чиновників щодо науковиці Оксани Сущук.

Аріна Крапка

Схожі записи

В Іспанії мама розробила для доньок колекцію наклейок із футболістками

Зоя Казанжи: «Вільна людина може собі дозволити таку поведінку, яку хоче»

В США мами часто повертаються на роботу, коли дитині нема і 3 місяців — Тетяна Ворожко