Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Євросуд із прав людини визнав, що Україна порушує права одностатевих пар
Статтi

Євросуд із прав людини визнав, що Україна порушує права одностатевих пар

Європейський суд із прав людини визнав, що відсутність можливості для одностатевих пар укласти шлюб є порушенням відразу двох статей Конвенції про захист прав людини. Таке рішення суд виніс у справі «Маймулахін і Марків проти України».

Заявниками у справі є Андрій Маймулахін та Андрій Марків, які з 2013 року проживають як сім’я.

У 2014 році вони подали до ЄСПЛ кілька скарг, вимагаючи офіційного визнання державою та реєстрації стосунків. Тоді чоловіки зробили спільну заяву, зауваживши, що живуть як сім’я вже 10 років.

«У нас є спільна власність, взаємна підтримка та турбота, наші улюблені домашні тварини, зобов’язання один перед одним та відповідальність. Ми ділимо всі радощі і прикрощі, як будь-яка щаслива сім’я. Однак в очах держави ми просто два окремі чоловіка, які, по суті, не мають взаємних прав та обов’язків. Ми не згодні з цим».

Розглядаючи справу, суд зазначив, що «на відміну від різностатевих пар, які вважають за краще не вступати в шлюб із особистих причин, але все ж мають право на юридичне визнання і захист…, заявники не мають ані доступу до шлюбу в Україні, ані можливості отримати будь-яку альтернативну форму юридичного визнання».

10 000 євро відшкодування моральної шкоди

Суд також взяв до уваги чітку тенденцію на європейському рівні до юридичного визнання та захисту одностатевих пар у державах-членах Ради Європи, тридцять із яких наразі передбачають можливість юридичного визнання одностатевих пар.

ЄСПЛ вважає, що Україна не надала жодних обґрунтувань для різного ставлення до них. Зокрема, широко сформульована мета захисту традиційної сім’ї сама по собі не може бути прийнята як вагома підстава, що виправдовує відмову в будь-якому правовому визнанні та захисті одностатевих пар, стверджують у суді.

Європейський суд із прав людини одноголосно постановив, що мало місце порушення статті 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції з прав людини у поєднанні зі статтею 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя).

Суд також постановив, що Україна має виплатити кожному із заявників по 5 000 євро за відшкодування моральної шкоди.

Невиконання рішення Європейського суду з прав людини — це репутаційні ризики для України

Народна депутатка України та авторка законопроєкту про реєстровані цивільні партнерсва Інна Совсун прокоментувала рішення ЄСПЛ. За її словами, цим рішенням Євросуд зобов’язав Україну визнати стосунки ЛГБТ пар.

«Отже Україна, як держава-учасниця Європейської конвенції з прав людини, має ухвалити закон, яким на юридичному рівні визнає одностатеві пари, і надати їм можливість реєструвати свої стосунки як сім’ю».

Совсун нагадала, що це не перше рішення ЄСПЛ у сфері захисту прав одностатевих пар. Аналогічні рішення суд виносив щодо інших країн, наприклад, Італії та Греції. Дуже скоро таке зобов’язання чекає і на Польщу.

«Суд щоразу аналізує національне законодавство держави: Конституцію, сімейний кодекс, практику національних судів та враховує пояснення уряду держави-відповідачки.

Невиконання рішення Європейського суду з прав людини — це репутаційні ризики для України перед Радою Європи та сигнал для європейських країн, що наша держава не здатна належним чином захистити права людини. Що може вкрай негативно вплинути на нашу інтеграцію в ЄС».

Читайте також: На часі: до Ради подали законопроєкт про реєстровані цивільні партнерства

Схожі записи

Вражає не тільки «ТСН»: сексизм у новинах про найкращу дзюдоїстку світу Дар’ю Білодід

Карантин не привід для домашнього насильства: як працює законодавчий захист в Україні? — вебінар

Українські депутатки вимагають вибачень від ведучого радіо «Ера FM»