Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Вагітна у 16»: навіщо шоу нормалізує аб’юз і домагання до неповнолітніх
Статтi

«Вагітна у 16»: навіщо шоу нормалізує аб’юз і домагання до неповнолітніх

Країну сколихнув черговий випуск скандального шоу «Вагітна у 16», що виходить на YouTube-каналі СТБ. Головними героями програми «Шкільний учитель та учениця: кохання чи стаття?» стали дівчина Людмила та її колишній вчитель інформатики Сергій. Історію висвітлює DIVOCHE.MEDIA

У випуску розповідають, що стосунки між ними почалися, коли дівчина ще вчилась у сільській школі на Київщині та їй нібито було 15 років. Людмила зростала у доволі бідній сім’ї, батько полюбляв перехилити чарку, і за рік до подій, про які зняли шоу, мати покинула його та переїхала до іншого чоловіка в Черкаській області. Дівчина сприйняла це як зраду і вирішила розірвати зв’язки з матір’ю.


Читайте також: «Вагітна у 16»: що не так із шоу від СТБ?


Маніпуляції та аб’юз

Під час уроків інформатики Людмила відчула симпатію до 32-річного вчителя, і почала писати йому в соцмережах, що той спочатку сприйняв за гру. Згодом вони домовилися про зустріч, чоловіку сподобалося ставлення до нього дівчини, яка виявляла «велику повагу», не суперечила та захоплювалася, між ними зав’язалися стосунки.

Людмила та Сергій почали жити разом — батько дівчини не був проти цього. А згодом переїхали до Білої Церкви. За словами Людмили, на сексуальних стосунках наполіг саме Сергій, вона ж погодилася на це через «потребу організму» чоловіка. Між ними почалися сварки, Сергій дорікав Людмилі, що вона погана господиня та що не така розумна, як він. Згодом дівчина завагітніла, що чоловік сприйняв негативно, він не хотів дітей, проте аборт робити вже було не можна. Сергій не хотів їздити з Людмилою до лікарні на УЗД, шкодував гроші на якісні продукти вагітній.

Стосунки Людмили та Сергія — токсичний та маніпулятивний аб’юз, народжена дитина лише посилила конфлікти та ще більше узалежнила дівчину від чоловіка. До того ж обидвоє батьків не мали бажання приділяти дитині час.

Під час шоу телеведуча Надія Матвєєва та психолог Андрій Жельветро попрацювали окремо з Людмилою та Сергієм, після чого показали начебто примирення та новий виток у стосунках пари. Наприкінці випуску дівчина повідомила, що знову вагітна — через 4 місяці після народження сина. Згодом з’ясувалося, що Людмила зробила аборт.

Критика у соцмережах та звільнення викладача

Випуск шоу викликав чимало критики, зокрема, користувачі закликають залучити соціальну службу та поліцію, а також притягнути чоловіка до кримінальної відповідальності за стосунки з неповнолітньою.

Після показу програми Школа робототехніки та програмування ROBOCODE виступила із заявою, повідомивши, що звільнила з посади Сергія, який працював у їхньому білоцерківському філіалі за сумісництвом.

«Зазначений викладач не може бути допущений до навчання дітей у «Робокод». Ми знімаємо його з пар та звільняємо без можливості бути дотичним до освітньої (і будь-якої іншої) діяльності компанії після ситуації, що стала відомою з шоу. Наше завдання не допустити таких випадків у майбутньому, а також донести «ненормальність» таких дій з боку дорослої людини (не тільки з позиції викладача), моральні та соціальні наслідки. З усіма викладачами мережі буде проведено спеціальне навчання на тему взаємодії і концепції стосунків між учнями та викладачами», — наголосили у компанії.

Чи порушує СТБ Кодекс етики українського журналіста?

Подкаст-продюсерка, керівниця напряму комунікацій в Офісі впровадження реформ при віцепрем’єр-міністрі України Ольга Круглій зауважила, що це шоу показує всі стереотипи про образ українки, який нав’язувала Росія.

«Цей контент — це буквально репрезентація того образу українців, який нам навішувала імперія. Неосвічена селянка, яка не виїжджала за межі хутора, нуль секспросвітництва, роман із старшим чоловіком, який канєшно же з міста, розумний і російськомовний:)) Про приниження жінок і ролі, яка зводиться тільки до репродуктивної функції я взагалі мовчу», — прокоментувала Круглій. І додала, що Комісія з журналістської етики має встановити, чи не порушує шоу Кодекс етики українського журналіста, висвітлюючи сексуальні стосунки з неповнолітніми.

Сама ж Людмила, героїня шоу, у сториз в інстаграмі заявила, що «щаслива». Та натякнула, що на проекті було озвучено не її справжній вік. Нині сину Людмили 3 роки, а їй самій у грудні виповниться 21.

Скриншот зі сториз Людмили
Скриншот зі сториз Людмили

Новий сезон шоу «Вагітна у 16», який нині телеканал СТБ показує у своєму YouTube-каналі, був знятий ще 2021 року і мав вийти на екрани на початку лютого 2023 року. Проте після анонсу прем’єри телеканал отримав велику кількість критики на свою адресу і згодом повідомив, що «з розумінням чутливості контексту воєнного часу та впливу злочинів російської армії прийняв рішення про перенесення показу проєкту».

Схожі записи

«Прикрасити зовнішністю»: екскерівник «Укргазвидобування» вибачився за сексизм

В Україні можуть заборонити вимоги до віку та статі у рекламі вакансій

Берта фон Зутнер і Надія Мурад: нобеліантки-пацифістки та їхня приватна війна

Ганна Улюра