Книга британської фізіотерапевтки Емми Броквелл «Чому мені ніхто не сказав? Як захищати, зцілювати та плекати своє тіло через материнство» нещодавно вийшла у видавництві Yakaboo Publishing. Вона розповідає про всі табуйовані теми, пов’язані з материнським здоров’ям та відновленням після пологів (діастаз, нетримання сечі, зникнення лібідо, післяродова депресія та психоз).
Хто така Емма Броквелл?
Емма Броквелл отримала кваліфікацію фізіотерапевтки в 2005 році, а з 2012-го спеціалізується на фізіотерапії органів таза. Цей фах переріс у справжню пристрасть після народження першої дитини. Розмови з іншими мамами показали їй, що неймовірно багато жінок після пологів страждають від дисфункцій тазового дна, а ще — недоотримують надійну, послідовну інформацію та допомогу в таких випадках.
Емма ясно побачила, що жінкам недостатньо розповідають про стан органів таза під час та після пологів. І що лікуванням (часто у формі фізіотерапії органів таза) ці поширені, хоча й аномальні симптоми можна полегшувати або знімати. Затята бігунка, після пологів Емма дуже болісно відновлювалася й поверталася до занять бігом. Вона зрозуміла абсолютну важливість післяпологової реабілітації й відтоді взяла на себе місію поширювати знання й рекламувати це (на основі доказової медицини) серед жінок, медиків та професіоналів у сфері фітнесу, які не спеціалізуються в цій галузі.
2019 року вона стала співавторкою першого збірника «Рекомендацій із повернення до занять бігом у післяпологовий період» (Returning to Running Postnatal Guidelines). Інфографіка з цього збірника опублікована британським науковим журналом спортивної медицини British Journal of Sports Medicine. Вона відповідає рекомендаціям Головного санітарного лікаря щодо фізичної активності. Емма виступає на цю тему на конференціях, присвячених темам медицини та фізичної культури. А також пише для журналів, у тому числі Women’s Running та Women’s Health. Вона пише й готує презентації про здоров’я органів таза для інфлуенсерів у соціальних мережах. Зокрема — для Джованни Флетчер (Giovanna Fletcher) і Рут Кріллі (Ruth Crilly). Вона виступила в цілій низці подкастів, а нещодавно запустила власний подкаст At Your Cervix разом із подругою та колегою Ґронією Доннеллі (Grainne Donnelly) і командою Physio Matters.
А ще Емма — співорганізаторка просвітницької кампанії Pelvic Roar (здоров’я органів таза), членкиня медичної ради іншої кампанії з пропаганди фізичної активності в до- та післяпологовий період The Active Pregnancy Foundation, асоційована членкиня Perinatal Physical Activity Research Group — групи з вивчення фізичної активності в перинатальний період. Вона організувала й очолювала гінекологічне відділення в приватній лікарні London Bridge Hospital. А зараз керує власною клінікою в графстві Суррей і Лондоні.
«Повага» з дозволу видавництва публікує уривок із книжки «Чому мені ніхто не сказав?»
«Ця книжка для тебе і про тебе»
Ти починаєш найцікавішу подорож: від вагітності до материнства. Я так тішуся за тебе, бо цей час — неповторний. Зараз ти — це просто «ти», далі — «ми», а тоді вже сім’я, і все це — за дуже короткий проміжок часу. Це неймовірно, це така зміна в житті. Але ще це час, коли ти помічатимеш багато змін у своєму тілі, і то дуже швидких. До деяких із них ти будеш готова, інші стануться зненацька. І хоча ми радіємо диву вагітності, ми часто недооцінюємо те, як ці зміни — разом із народженням дитини — впливають на фізичне здоров’я жінки.
Без сумніву, тебе тішитимуть багато змін, яких ти зазнаватимеш протягом вагітності та пологів: волосся стане густішим і пишнішим, ростиме той прекрасний животик… Але (і можливо, тобі про це не відомо) вагітність і пологи можуть спричинити виникнення ще й багатьох небажаних фізичних симптомів, як-от болі в попереку й тазовому поясі, нетримання сечі, закрепи й навіть опущення органів малого таза. Багато з наведених тут симптомів не будуть небезпечними для життя, але вони впливають на його якість.
Я — фізіотерапевтка, займаюся здоров’ям тазових органів. Я лікую жінок різного віку, які мають скарги на проблеми з тазом, і спеціалізуюся на до- і післяпологовому догляді. Загалом я оцінюю та лікую симптоми, що в основному пов’язані з тазом. Серед них і ті, які я щойно згадала. Вони також відомі під назвою «дисфункція тазового дна». Ще я лікую поширені під час вагітності та в післяпологовий період стани: болі в тазовому поясі, болі в спині та діастаз прямих м’язів живота (розходження передньої черевної стінки).
Довгий час багато проблем зі здоров’ям, пов’язаних із дітонародженням, жінки вважали табуйованими, соромилися їх і не знали, як із ними боротися — тож нічого й не робили. Одні намагаються якомога менше (або й зовсім припиняють) займатися чимось, щоб «приховати свої симптоми». Вони не бігають із дітьми або більше не ходять на свою улюблену зумбу. Багато інших живуть із цими симптомами, навіть якщо ті ще й посилюються. Вони вперто продовжують бігати в мокрих від сечі лосинах, аби тільки не припиняти заняття спортом. Жінки часто розповідають мені, що їм кажуть: проблеми тазового дна — просто неминучий наслідок вагітності чи материнства. Відколи, чому і як це раптом взагалі можна вважати такі речі нормальними? І хоча медицині відомо про суттєві зміни, що відбуваються протягом вагітності та пологів, а також про симптоми, які можуть виникнути внаслідок цього, донедавна в Британії лише дуже небагатьом жінкам пропонували хоч яку-небудь післяпологову реабілітацію!
Особливо мене як клінічну лікарку хвилює розуміння того, що чимало цих станів можна не лише лікувати: їм можна запобігти. Моїх пацієнток часто мучить той факт, що їм просто не казали про ці стани, аж доки вони не з’явилися. «Чому мені ніхто не казав, що таке може трапитися?», «чому ніхто не казав мені, що це буває так часто?», «чому мені не сказали, що цим симптомам можна було запобігти?», «чому ніхто не сказав мені, що більшість із цих симптомів піддається лікуванню?», «чому мені не казали, що це не мусить впливати на моє життя?»
Із цими табу щодо здоров’я тазових органів пора покінчити. Їх потрібно спростовувати й обговорювати, а з симптомами боротися й лікувати, а не просто приймати як належне. Адже так багато можна зробити для захисту, зцілення й підтримки твого організму в цей період життя, щоб ти була здоровішою та міцнішою в майбутньому. Довгий час хірургічне втручання вважалося панацеєю від певних дисфункцій тазового дна, як-от опущення органів та нетримання сечі. На жаль, деякі матеріали, що використовують для таких хірургічних операцій, мають багато шкідливих наслідків, через що багато операцій цілком обґрунтовано заборонили. У результаті неоперативні підходи до покращення здоров’я органів таза тепер переважно в руках фізіотерапевтів.
На цю тему існує чимало суперечливої інформації. Та інформація, яку ти знайдеш у цій книжці — доказова, вона руйнує міфи і тут наведено науково обґрунтовані факти. Ця книжка для тебе і про тебе. Це — твій набір інструментів, що допоможе тобі під час вагітності, пологів та післяпологового відновлення. Тут ти знайдеш усе необхідне, щоб захистити, оздоровити й підтримати свій організм протягом найважливіших періодів у житті. Хочу, щоб ти почувалася сильною й обізнаною і знала, як про себе подбати.