У Японії жінки старшого віку, щоб уникнути бідності й самотності, скоюють злочини, аби проводити час у в’язниці. Нині найбільша жіноча в’язниця переповнена саме жінками літнього віку. Про це пише CNN.
«Є навіть люди, які кажуть, що платитимуть 20 000 або 30 000 ієн (130-190 доларів) на місяць (якщо зможуть), щоб жити тут вічно», — сказав під час візиту CNN працівник жіночої в’язниці Точіґі Такайоші Ширанага.
У в’язниці жінки отримують регулярне харчування, безкоштовну медичну допомогу, догляд та спілкування, якого їм бракує на волі. Хоч ув’язнені змушені працювати на фабриках в’язниці, але більшість це цілком влаштовує.
Читайте також: Не засмучуватися, усміхатися, робити чоловікові масаж: у Японії вибачилися за сексизм у порадах для вагітних
Найпоширеніший злочин, який скоюють ув’язнені, — це крадіжка. За даними уряду, 2022 року понад 80% ув’язнених жінок старшого віку по всій країні перебували у в’язниці саме за вчинення цього злочину. Дехто робить так заради виживання: 20% людей понад 65 років живуть у бідності.
«Є люди, які приходять сюди, тому що вони голодні», — розповів тюремний охоронець.
Ті, хто захворіли, можуть отримати безкоштовну медичну допомогу, поки перебувають у в’язниці, але щойно виходять, їм доводиться платити за неї самотужки, тому деякі люди хочуть залишитися тут якомога довше.
«Тепер ми повинні міняти їм підгузки, допомагати митися, їсти. Зараз це більше схоже на будинок для людей старшого віку, ніж на вʼязницю, переповнену засудженими злочинцями», — каже працівник вʼязниці Такайоші Ширанага.
Програми підтримки від уряду Японії
Проблема полягає у відсутності підтримки жінок після їхнього звільнення із в’язниці.
«Навіть після того, як вони звільняються і повертаються до нормального життя, ці жінки не мають нікого, хто міг би про них подбати», — каже охоронниця Мегумі.
Водночас влада Японії визнала цю проблему. У 2021 році Міністерство соціального забезпечення заявило, що увʼязнені старшого віку, які отримували підтримку після звільнення, рідше вчиняли повторні злочини, якщо порівнювати з тими, хто такої підтримки не мав.
У відповідь уряд активізував зусилля, запровадивши програми раннього втручання й відкривши центри підтримки для людей старшого віку в громадах. Зокрема, Міністерство юстиції ініціювало програми для увʼязнених жінок, які надають рекомендації щодо самостійного життя, лікування залежностей і відновлення сімейних зв’язків.