Повага
Image default
Колонки Статтi

Новорічне привітання Зеленського: 30 чоловічих персонажів і одна «домогосподарка»

Авторка: Юлія Дукач для texty.org.ua 

2019 рік приніс Україні багато важливих змін. Одна з яких – остаточне затвердження Кабміном нового українського правопису, а з ним і вживання фемінітивів. Ця “дрібниця” насправді на декілька великих кроків наблизила нас до гендерної рівності. Бо адвокатка чи директорка в українській мові поступово знищують стереотипи про “серйозні, а отже неодмінно чоловічі” професії.

Тому під час новорічної промови президента я рахувала. Рахувала, скількох жінок він згадає в своєму умовному переліку таких різних українців. А назвав він чимало. Адвокат, сангвінік, той, хто сплачує податки, агроном… – всього близько 30 персонажів. Всі такі різні і такі… чоловіки. І серед них лише одна жінка. І знаєте хто вона? “Звичайна домогосподарка”.

Я би закрила на це очі і вирішила, що Володимир Зеленський просто не полюбив ще фемінітиви. А кажучи “той, хто сплачує податки”, просто мав на увазі і чоловіків, і жінок. Проте навіщо тоді в своїй промові двічі (!) дискримінувати чоловіків, що не мають постійної роботи і ведуть домашнє господарство? І навіщо згадувати жінок лише як домогосподарок?

Тут можна багато писати про сексизм в українських гумористичних шоу, який чинний президент до 2019 року неодноразово сам поширював. Можна згадувати цьогорічні висловлювання про жінок і “туристичний бренд” України. Але зараз хочеться лише одного: нагадати чинному президентові, що відсоток жінок в Україні значно вищий за відсоток акторок в шоу “95 Квартал”. І що українські жінки так само, як і чоловіки, мають фах і політичну позицію. А з кінця травня і повне право чути маленькі суфікси в назвах своїх професій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гендерні підсумки 2019 року. Згадаймо зради й перемоги

Замість післямови: ми “однаково радіємо народженню первістка. І не важливо, хлопчика чи дівчинки”. І не важливо, чоловік ти, чи жінка, ти хочеш знати, що існуєш для чинного президента країни не лише в ролі домогосподаря(-ки).

Схожі записи

Журналістки стикаються із сексуальними домаганнями та приниженням на роботі — дослідження

Президента Федерації велоспорту, який ображав спортсменку, дискваліфікували на 9 місяців

В Україні розробили перший бронекостюм для жінок