Повага
  • Головна
  • Статтi
  • У Києві відкрили «укриття», яке (не)захищає від нетерпимості
Статтi

У Києві відкрили «укриття», яке (не)захищає від нетерпимості

У центрі Києва, на Софійській площі, відкрили «Укриття від нетерпимості», ініціаторами якого є платформа Різні.Рівні та креативна агенція isd group.

Інсталяція складається з однієї бетонної стіни розміром 3х5м, на якій написано «Укриття 5488». Решта стін створені з прозорого матеріалу, що ілюструє вразливість кожного та кожної, хто заходить всередину укриття. Таким чином організатори події звертають увагу на досі не прийнятий законопроєкт #5488:

«В Україні понад 61 000 укриттів, але жодного — від злочинів на ґрунті нетерпимості. Як це — бути незахищеними від ненависті інших? Зайдіть, щоб відчути».

Про що законопроєкт #5488?

Законопроєкт #5488 посилює відповідальність за злочини, вчинені на ґрунті нетерпимості та дискримінації. Зокрема, за такими ознаками, як вік, стать, раса, колір шкіри, інвалідність, політичні, релігійні та інші переконання, етнічне та соціальне походження, громадянство, сімейний та майновий стан, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність, місце проживання, мова.


Читайте також: Громадські організації закликають ухвалити законопроєкт №5488 про недискримінацію


«Усі в Україні знають, що робити під час повітряних тривог, — іти в укриття. Це спосіб вберегтися від зовнішнього агресора, від росіян. Однак є категорії людей, які абсолютно незахищені від внутрішньої агресії в суспільстві, що виникає на ґрунті нетерпимості. І саме тому ми створили метафоричне укриття 5488, яке насправді ні від чого не захищає, доки не ухвалений законопроєкт 5488», — розповідає про ідею Creative Group Head [isdgroup] Оксана Гончар.

Прийняття законопроєкту #5488 надасть реальний захист усім, хто потерпає від дискримінації

Нині напади на ґрунті нетерпимості кваліфікують як хуліганство. Єдиний наслідок для нападників — сплатити штраф від 8,5 до 17 тисяч гривень. Без реального покарання такі випадки повторюються, а жертви продовжують відчувати свою вразливість та беззахисність.

Аліна Корінєва
Аліна Корінєва

Читайте також: Чоловік чи ведмідь: тренд у TikTok про насильство над жінками


«Кілька днів тому була новина про те, як у Києві побили ветерана війни, коли той вигулював собаку. За словами його сестри, нападники «предʼявили йому за зачіску». Ця та сотні подібних ситуацій трапляються регулярно. Не так важливо, що саме кривдникам «не сподобалося», як те, що їхній злочин вчинено на ґрунті нетерпимості. Ухвалення законопроєкту #5488 надасть реальний захист усім, хто потерпає від дискримінації», — розповідає Аліна Корінєва, координаторка Різні.Рівні.

Законопроєкт #5488 розробили три роки тому. 13 травня 2021 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль подав його на розгляд парламенту. Попри позитивний висновок головного комітету та внесення законопроєкту в порядок денний поточної сесії парламенту, він досі не розглянутий Верховною Радою України.

У травні 2024 року понад 30 організацій, активістів та активісток, які працюють у напрямку захисту внутрішньо переміщених осіб, людей із інвалідністю, мігрантів, національних та етнічних спільнот, ЛГБТК+ людей та інших вразливих груп, підписали спільний Маніфест за ефективний захист від дискримінації та нетерпимості в Україні.

Яків Лавринець
Яків Лавринець

«Права людини завжди на часі. А тим більше сьогодні, у нашому контексті, коли зʼявляється все більше представників та представниць різних вразливих груп, зокрема, людей із інвалідністю, ветеранів та ветеранок. Ми маємо подбати, аби їм було комфортно та безпечно виходити з дому. Законопроєкт #5488 гарантує захист кожній людині в Україні та встановлює справедливе покарання для нападників. Коректне розслідування нападів на ґрунті нетерпимості матиме превентивний вплив – кількість подібних інцидентів може зменшитися», ділиться активіст, співорганізатор «ХарківПрайду» та комунікаційник Яків Лавринець.

Законопроєкт #5488 наближає Україну до вступу в ЄС

Законопроєкт #5488 наближає Україну до вступу в ЄС, адже має статус євроінтеграційного. Його ухвалення публічно підтримали:

  • Костянтин Андріїв, правозахисник, журналіст, проєктний менеджер БФ «Гендер Зед», постраждалий від злочину на ґрунті ненависті;
  • Костянтин Омеля, дизайнер одягу, відкритий гей, постраждалий від злочину на ґрунті ненависті;
  • Олена Шуляк, політикиня, голова партії «Слуга Народу»;
  • Яна Метьолкіна, блогерка, журналістка;
  • Анастасія Забела, секспросвітниця, авторка блогу «У трусах»;
  • Настя Зухвала,  стендап-комікесса;
  • Юлія Юріна, співачка та волонтерка;
  • Уляна Пчолкіна, громадська діячка, телеведуча, Голова Правління ГС «Ліга Сильних», заступниця Голови Правління ГО «Група активної реабілітації»;
  • Олександра Коряк, активістка та представниця ромської спільноти;
  • Іна Катрін Сівертсен, друга секретарка Посольства Королівства Норвегії в Києві;
  • Ганна Литвинова, юристка ГО «Інсайт».

Учасники та учасниці платформи «Різні.Рівні» закликають поширювати інформацію про законопроєкт #5488 у соцмережах та підписати відкритий лист до Верховної Ради. Це можна зробити за посиланням

Різні.Рівні — платформа, що поєднує 8 українських громадських організацій, які працюють у сфері захисту прав ЛГБТК+ спільнот. Візія Різні.Рівні — українське суспільство, вільне від дискримінації. Місія Різні.Рівні — створити можливості та простір для вираження своєї союзницької позиції. 

Подію організовує платформа Різні.Рівні у партнерстві з креативною агенцією isd в рамках програми «Сприяння рівності та протидія дискримінації», що реалізується Національним демократичним інститутом за підтримки Швеції та Великої Британії. Погляди, висновки та рекомендації, висловлені під час події та в рамках кампанії “Укриття від нетерпимості”, не обов’язково відображають офіційну позицію Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії, Уряду Його Величності, Швеції чи НДІ.

Схожі записи

«Якщо чоловік стоїть осторонь, це не чоловік»: розмова з п’ятьма феміністами

Раніше жінок не брали: як Анастасія Мазуркова почала працювати машиністкою в харківському метро

Уривок із книжки «Мілева Айнштайн: теорія туги» Славенки Дракуліч