Повага
  • Головна
  • Статтi
  • У Болехові хочуть відбудувати зруйнований будинок Наталії Кобринської 
Статтi

У Болехові хочуть відбудувати зруйнований будинок Наталії Кобринської 

У Болехові, що на Івано-Франківщині, запустили масштабний проєкт із відновлення історичної пам’яті про видатну українську діячку, зачинательку феміністичного руху в Україні Наталію Кобринську, пише Дівоче медіа.

Наталія Кобринська

Ідея проєкту з’явилася у представниць першого українського феміністичного видавництва Creative Women Publishing, коли вони розробляли концепцію Школи письма для жінок «Вона пише» та почали думати про фізичне місце — письменницьку резиденцію, де авторки-початківиці та досвідчені письменниці могли б творити, працювати над своїми проєктами, взаємодіяти з місцевою спільнотою жінок, вивчати культурний та історичний контексти міста тощо.

«Ми вирішили розглядати для письменницької резиденції малі міста на Заході України, бо хотілося б насамперед сприяти їхньому розвитку. Втім, довгий час не могли знайти «своє» місце. Десь у жовтні я прочитала черговий матеріал про Наталію Кобринську і натрапила на чорно-білу світлину будинку і напис про те, що саме тут, на вулиці Зеленій у Болехові, Наталія Кобринська проводила свого часу просвітницькі та феміністичні зустрічі з жінками. Як виявилося, будинок той радянська влада зрівняла з землею грейдером і навіть вирубала всі дерева в саду. Мені захотілося відновити справедливість і відбудувати той будинок. То була ідея-імпульс, яка пришвидшила моє серцебиття. Я зрозуміла, що ми знайшли саме те місце», — розповіла виконавча директорка видавництва Слава Світова.

За словами артменеджерки Creative Women Publishing Тетяни Жидак, відбудовуючи дім Кобринської у Болехові, видавництво прагне не лише зберегти культурну спадщину, а й відродити дух ідей діячки, які б підтримали національну самосвідомість українок та українців і надихали б на творчість, що сьогодні, під час війни, надважливо.

Проєкт отримав робочу назву «Дім Кобринської».

Архітектурна 3D-візуалізація будинку Наталії Кобринської. Фото: Проєкт «Незвідана Болехівщина»

«Ідея спорудити чи відтворити будинок Кобринської — це символічна акція не лише повернення Кобринської в лоно рідного дому, де вирувала її потужна енергія, творилася історія, писалися твори й думалося про різне. Нині це важлива місія спільнотворення унікального місця жіночої сили, творчого натхнення, неперервної традиції поколінь. Це, врешті, виконання заповіту великої Наталі Кобринської — пожертвувати власний будинок «наслідницям свого духа». Це також і про доторки до сокровенного, про колективну памʼять, яка екзистенційно скріплює покоління й береже націю від забуття», — зазначила докторка філологічних наук, заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України, дослідниця жіночої історії Алла Швець.

Наталія Кобринська жила у Болехові на вулиці Зеленій у 1907–1920 роках. У цьому будинку Кобринська організовувала зустрічі з жінками, зокрема з Ольгою Кобилянською та Євгенією Ярошинською. У 1946 році радянська влада знесла будинок. У 1993 році членкині Спілки українок Болехова домоглися встановлення на місці будинку кам’яної брили та пам’ятної таблиці.

Нагадаємо, що в Гадячі, що на Полтавщині, оголосили збір на пам’ятник письменниці, публіцистці, етнографці Олені Пчілці. Встановити пам’ятник планують поруч із будівлею редакції, де працювала Олена Пчілка. 

Схожі записи

Не чекати слушного моменту: чому сексуальна освіта має бути базовою для підлітків і дорослих

Євгенія Цебрій

Ворожий та доброзичливий сексизм: що це та як його уникати?

На часі: до Ради подали законопроєкт про реєстровані цивільні партнерства