Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Це зробила вона»: у Вікіпедію додали 440 статей про видатних жінок
Статтi

«Це зробила вона»: у Вікіпедію додали 440 статей про видатних жінок

У листопаді в україномовному розділі Вікіпедії вчетверте пройшов марафон «Це зробила вона». Майже тридцять учасників і учасниць створили та поліпшили близько 440 енциклопедичних статей про видатних жінок, зокрема захисниць України.

«Вікіпедія є одним із найпопулярніших ресурсів в Україні. Однак якісної україномовної інформації про видатних жінок часто не вистачає. Виправляти це варто спільно: Вікіпедія наповнюється спільнотою волонтерів та волонтерок, до якої можуть долучитися усі охочі», — зазначають організатори

У межах марафону «Це зробила вона» всіх охочих запрошували створювати статті про видатних жінок та покращувати вже наявні. Кампанія тривала з 10 до 24 листопада. 

Загалом до марафону долучилося понад тридцять людей. Вони створили та поліпшили близько 440 статей про видатних жінок. Так, в українській Вікіпедії вперше з’явилися статті про французьку держслужбовицю і політичну активістку Сару Кнафо та українську правозахисницю Олександру Романцову. Учасники та учасниці кампанії також покращили чимало статей про українських науковиць, як от дослідницю в галузі ботаніки Таїсію Омельчук-Мякушко та біологиню і громадську діячку Валентину Радзимовську.

Такі марафони показують вплив жінок на історію, культуру та політику

Наталія Ластовець редагує Вікіпедію із 2017. Каже, що завжди намагається долучатися до кампаній, які проводить ресурс.

«Уже декілька років пишу статті у межах WikiGap і вирішила, що цьогоріч варто долучитися до марафону «Це зробила вона». Вважаю, що важливо підтримувати тижні, місячники, конкурси, що сприяють подоланню гендерного дисбалансу. Такі марафони зараз дуже потрібні, бо вони сприяють не лише поширенню вільних знань, а й показують вплив жінок на історію, культуру та політику. Це і є моя особиста мотивація», — говорить редакторка.

Цьогоріч Наталія писала про Сару Кнафо — письменницю та політичну активістку, а також про Есківу Ібелін — королеву-консорта Кіпру. Зараз редакторка шукає інформацію переважно у книгах. Раніше, каже, працювала і в бібліотеці.

«Зазвичай написання статті займає від двох годин із належним оформленням, уточненням джерел, приміток та іншими дрібними і не дуже дрібними правками. Інформацію зазвичай беру з відкритих джерелзараз є чудові сайти з доступом до книг та статей із найрізноманітніших тем. Коли була можливість працювала в бібліотеці».

Читайте також: Експертки для медіа. Як часто ЗМІ цитують жінок – дослідження

Під час цьогорічного марафону «Це зробила вона» організатори виділили окрему номінацію, куди увійшли захисниці України — жінки, які дають відсіч ворогу на фронті, а також волонтерки, парамедикині та інші.

Учасники й учасниці кампанії опрацювали принаймні 16 таких статей. Наприклад, з’явилася стаття про учасницю російсько-української війни Тетяну Чубар, яка керує гарматою української самохідної гаубиці 2С1 «Гвоздика». Крім того, поліпшили статтю про відому парамедикиню і волонтерку Юлію Паєвську (Тайру), котра потрапила в російський полон під час облоги Маріуполя і була звільнена у червні.

Робота задля збільшення видимості жінок

Анна Корчева дописує в українську Вікіпедію вже чотири роки. За цей час створила 186 статей на різні теми, значна кількість із яких — саме жіночі життєписи, та 141 категорію присвячену жінкам.

«До марафону «Це зробила вона» стараюся долучатися щорічно. Хоча б невеликим внеском. А також люблю брати участь у марафоні «Це сказала вона» в українських Вікіцитатах. Розширення кількості статей про жінок у Вікіпедії впливає на збільшення видимості жінок в різних сферах науки, мистецтва тощо. Я вважаю, це важливою темою для Української Вікіпедії.

Цього року я присвятила свій час створенню статті про піонерку експериментальної електронної музики, новозеландську композиторку Анні Локвуд та про Леді Лланголлена — ірландську пару 18 століття, яка жила разом всупереч патріархальним очікуванням. Щоб створити повноцінну статтю з усіма посиланнями та ілюстраціями, іноді потрібно навіть декілька годин. Під час створення статті про закордонну діячку, я орієнтуюся на сторінку про неї в англомовній Вікі, а також знаходжу статті про цю людину, її інтерв’ю та офіційний сайт. На жаль, через російський терор, регулярні обстріли та нерегулярне електропостачання цього року мені вдалося створити лише дві статті в межах марафону та ще одна досі в розробці», — говорить Анна Корчева.

Традиційно усі активні учасники й учасниці марафону отримають пам’ятні сувеніри від організаторів, а найактивніші — додаткові призи, зокрема тематичні книжки на власний вибір.

Марафон «Це зробила вона» цього року проходив учетверте. Він відбувається щорічно з 2019 року. Загалом у його межах опрацьовано близько 1000 статей української Вікіпедії. Проєкт проводить громадська організація «Вікімедіа Україна» за підтримки Національного Демократичного Інституту (НДІ), Посольства Швеції в Україні та UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення. 

Схожі записи

У Кропивницькому нагородили «Лицарів та лицарок слова»

У парламенті ініціюватимуть запровадження суспільно корисних робіт як покарання за домашнє насильство

Як штучний інтелект допомагає поширювати гендерну дезінформацію