Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Треба карати винних — Інна Драганчук про гендерно зумовлене насилля на Донбасі
Статтi

Треба карати винних — Інна Драганчук про гендерно зумовлене насилля на Донбасі

Єдиний ефективний метод боротьби з гендерно зумовленим насиллям на лінії розмежування на Донбасі — покарання винних.

Таку думку в коментарі «Повазі» висловила заступниця міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Інна Драганчук.

«Треба карати винних. Я вважаю, що тут превентивні методи можуть бути виключно у жорсткій кримінальній відповідальності. Я думаю, що люди, які йдуть на ці кроки, мають розуміти весь каральний апарат, який буде використаний проти них. В інші превентивні заходи я не вірю», — каже вона.

Гендерно зумовлене насилля на лінії зіткнення

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні презентувала дослідження «Гендерні аспекти моніторингової діяльності СММ: сприйняття безпеки жінками та їхній внесок у мир і безпеку». Його проводили з 1 листопада 2018 по 15 червня 2021 року.

Згідно з цим дослідженням, жінки та дівчата з обох боків лінії зіткнення на Донбасі зіштовхуються з різними формами гендерно зумовленого насилля.

СММ ОБСЄ пише про випадки транзакційного сексу як тактику виживання. Йдеться про період з грудня 2019 року до травня 2021 на підконтрольних урядові України територіях. А також про те, що жінки (особливо молоді) наражалися на ризик сексуальної експлуатації.

А у травні 2021 року в окупованому Луганську спостерігачі бачили кілька оголошень про набір «незайманих» і неповнолітніх жінок для роботи масажистками за кордоном.

Наголошують також на тому, що випадки гендерно зумовленого насилля складно відстежувати, бо про них часто не заявляють.

За даними притулку для постраждалих від домашнього насильства у Запорізькій області, приблизно половина жінок за 4 місяці 2021 року постраждала від насильства від ветеранів або військовослужбовців.

«Місії також надійшло щонайменше 5 заяв про випадки сексуального насильства чи домагання щодо цивільних жінок і дівчат з боку військових або воєнізованого особового складу на сході України. Жоден з цих випадків підтвердити не вдалося», — кажуть у СММ ОБСЄ.

Насилля над жінками на Донбасі

З березня 2014 по січень 2017 року Місія ООН із моніторингу за дотриманням прав людини в Україні зафіксувала понад 200 випадків зґвалтування. Йдеться як про жінок, так і про чоловіків. Це відбувалося і на непідконтрольних Україні територіях, і там, де діяли українські військові та добровольчі загони.

А за даними Amnesty International, на Донбасі за 2017-2018 роки зафіксували вісім випадків сексуального насилля військовослужбовцями над цивільними жінками.

Також у 2018 році у Донецькій області кількість адміністративних проваджень за статтею домашнє насилля збільшилася на 76%, а у Луганській — на 158% у порівнянні із середнім показником за попередні три роки.

У багатьох випадках поліція відмовлялася реєструвати скарги постраждалих. У 10 із 27 випадків домашнього насилля, задокументованих у доповіді, постраждалі не повідомляли про насилля у поліцію. Вони були переконані, що влада не реагуватиме адекватно або не реагуватиме взагалі.

Схожі записи

Хочеш долар – роздягнися: як працює веб-моделінг в Україні

«ЄС» бойкотує «1+1», канал заперечує сексизм

Чи можливо Москаля притягнути до відповідальності за образу Супрун?