Світлана Богатирчук-Кривко – яскрава і відома гравчиня на політичній арені Рівненщині. Свого часу вона балотувалася на посаду мера міста і в повній мірі відчула на собі вантаж стереотипів та упереджень щодо жінок на високих посадах. Про це, а також про те, як боротися із сексизмом, вона розповіла для «Поваги».
– Чи були у вашій політичній кар’єрі випадки сексизму та стереотипів, пов’язаних із статтю? Які саме?
– Я взагалі ніколи не думала, що у нас настільки патріархальне суспільство. Особливо це відчутно на Західній Україні. Найбільше таких проявів було під час проведення мерської кампанії у Рівному в 2008 році. Зокрема, тодішній очільник області на питання «А як ви ставитеся до кандидатури Богатирчук-Кривко на посаду мера?» відповів: «Ну, якщо місту треба вибирати Місіс Рівного, тоді можна за неї голосувати»… Тоді на цю посаду було 18 кандидатур, з них єдина жінка – я. І усі 17 чоловіків всі свої вістря гострі направили на мене одну і якраз найчастішими їхніми аргументами були «Вона ж жінка!». Ось це аргумент, який діяв на наших людей… Другий приклад пригадую, коли приходили такі потужні бізнесмени і казали: «Ну, ми ж звикли вирішувати всі питання або на полюванні, або в сауні. А от коли прийде жінка-керівник, то що ж тоді робити? Доведеться шукати зовсім інакші шляхи підходу шукати». І навіть тепер, на моїй нинішній роботі, ми з двома замами обговорювали призначення кандидатури начальнику управління одного з районів і прозвучала фраза «Все добре. Розумна. Але ж вона баба!». «А я ж тоді хто?» – питаю. «Ну, ви ж керівник…». «То мабуть, щоб і вона стала хорошим керівником, треба їй шанс дати». – відповіла.
– Як ви реагуєте на такі ситуації?
– Тільки з гумором. Мені взагалі здається, що в даному випадку лише відмінне почуття гумору може допомогти. Ось тим бізнесменам, яких я згадувала, тоді відповідала: «Нічого, звикнете вирішувати робочі питання в робочому кабінеті. Навіть буде простіше, швидше і менш затратно».
– Яким чином прояви сексизму і упередженості заважають (якщо заважають) вашій політичній кар’єрі?
– Зараз вже не заважають, я вже пройшла всі етапи. Я хвилююсь за інших молодих жінок, які йдуть в політику або на якісь високі керівні посади. Щоб вони не засумнівалися у своїх здібностях. Чоловік скаже раз розумну думку і його почують одразу. Жінці цю розумну думку доведеться повторити з двадцять разів, щоб до неї дослухалися.
Юліана Тет
Досьє
Богатирчук-Кривко Світлана Кирилівна – начальник Головного управління Держземагентства у Рівненській області.
Депутат Рівненської обласної ради, голова постійної комісії з гуманітарної політики (2002–2006 рр.). Депутат Рівненської міської ради V скликання (2006-2010рр.) та VI скликання(2010-2015рр.). З 2011р. голова постійної комісії з питань науки, освіти, культури, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями та засобами масової інформації
У 1998 р. присвоєне звання «Заслужений працівник народної освіти». Нагороджена знаком «Відмінник освіти України» (1994, 1996 рр.), Почесною грамотою Верховної Ради України «За особливі заслуги перед українським народом» (2003 р.). Тричі (у 2008р., 2011р. та 2012р.) призначена Президентом України представляти інтереси держави в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи у якості члена української делегації. Віце – президент політичної групи консерваторів та реформаторів Конгресу Ради Європи.