Повага
Рівність у світі Статтi

Сміхом проти сексизму: про що жартують професійні німецькі гумористки

Якщо в Україні світ професійного гумору залишається передовсім чоловічим царством, то в Німеччині ситуація виглядає інакше. Жінок-коміків там багато, а їхні шоу чи участь у різноманітних комедійних програмах неабияк популярні. Німецькі гумористки жартують про все, проте жодна не обходить увагою питання сексизму чи ролі жінки в суспільстві.

Підбірка «Поваги» про найяскравіших представниць німецької комедійної сцени.

Гебург Янке: вік ‒ не проблема

Одна з найдосвідченіших і найпопулярніших німецьких гумористок, 61-річна Гебург Янке свідомо обрала саме з суспільного погляду традиційно «жіночі» теми за основу для своїх шоу.

«На щастя, я не є політичною комедіанткою. Я ніколи в житті таким не займалася. Моє завдання ‒ висвітлювати щоденне життя. А передовсім ‒ життя жінок», ‒ каже Янке.

Жінка пам’ятає, як нелегко за часів її юності було ввести жіночу переспективу на німецьку комедійну сцену. Але це вже в минулому, і навіть німецькі чоловіки-гумористи у своїх виступах уже не цураються «жіночих» тем.

«Нині від молодих чоловіків на сцені можна почути “Добридень! Учора по обіді я заходив до уролога! ” Раніше щось подібне було немислимим!»

Гебург ЯнкеГебург Янке. Фото: Гаральд Хоффман

Янке народилася в місті Оберхаузен на заході Німеччини. Вивчала германістику та мистецтво в Дюссельдорфі та Мюнстері. У 1985-му році, разом з іншою гумористкою, Штефані Убераль, вона заснувала жіночий стендап-тандем. Він був надзвичайно популярним серед німецької публіки та проіснував 20 років.

Попри подальші самостійні проекти, Янке постійно робить спільні шоу з іншими комедіантками. На її думку, жінкам завжди потрібна підтримка одна одної. І сфера професійного гумору ‒ не виняток. Тому вона не запрошує чоловіків-комедіантів брати участь в організованих нею шоу.

«Такі вечори спеціально задумані для жінок. Чоловічих вечорів з їхньою певною “жіночою квотою” нині вистачає, як на морі піску», ‒ переконана Янке. Проте комедіантка тішиться, що 40% відвідувачів таких шоу ‒ усе ж чоловіки. На її думку, це переважно ті, кого приводять із собою жінки.

Топ-3 жарти Гебург Янке

  • «Часом буває – бачиш жінку у взутті на високих підборах і думаєш: “Боже, як вона може у ньому ходити? “А вона тебе ж відразу переконує: “Ти що, воно таке зручненьке. Я ноги у ньому зовсім не відчуваю.” Ясно, що вона не відчуває! Нога ж то вмерла!»

Янке демонструє, як слід пересуватись у взутті на високих підборах ‒ стопа вмерла, стегно працює

  • «Дорогі чоловіки, у мене для вас є хороша новина. Віднедавна випустили “Віагру плюс”. Вона навіть удома діє! А от щодо віагри для жінок… Цікаво, що вона має робити з жінкою ‒ аби та осліпла?»
  • «Коли я постарію, то ходитиму в парк, сідатиму на лавочку й чекатиму, поки повз буде йти молодий чоловік. Коли ж він буде біля мене геть близько, я голосно казатиму: “Ну шо, трахатись?” А тоді вже буду дивитися, що він робитиме, ‒ чи почне плакати, чи швидко побіжить додому, аби його мама вкутала в тепленьку ковдрочку. І якщо це спрацює, то я повторю те саме з трьома старими подругами проти цілих хлопчачих банд. Істинно кажу вам, жіноцтво, ‒ так ми відвоюємо парк назад!»

Незворушна Хейзель Бругер

Хейзель Бругер належить до зовсім іншого, ніж Янке, покоління. З одного боку, потрапити  на комедійну сцену 22-річній студентці філософії було значно легше, ніж її мамам чи бабусям. З іншого ‒ свою сценічну кар’єру вона розпочинала у Швейцарії. А там, за словами жінки, публіка дещо консервативніша, ніж у Німеччині.

Хейзел БругерФото з офіційної сторінки Бругер у Facebook. Підпис під фото «Люди думають, що в мене поганий настрій. Насправді я ненавиджу лише особисто їх»

Бругер народилася в родині німкені та швейцарця в Сан-Дієго, США, проте виросла в Дільсдорфі у Швейцарії. Згодом вона вивчала філософію та літературу в Цюрихському університеті й зовсім рано – у 17 років ‒ розпочала свою кар’єру слем-поетки. У листопаді 2015 року вона виступає з власною стендап-програмою «Хазель Бругер стається» (Hazel Brugger passiert). Із початку 2016 року вона виступає в ролі репортерки на найпопулярнішому комедійному телешоу Німеччини «Heute Schow».

Через чорний гумор видання «Tages-Anzeiger» назвало її «найзлішою жінкою Швейцарії», що саму Бругер лише потішило. «Абсурдно, але це визначення звучить як комплімент, ‒ сміючись каже Бругер. ‒ Пропорційно у Швейцарії проживає набагато більше зліших людей, ніж я. Але цей найвищий ступінь порівняння прикметників мені подобається, чого вже там».

Бругер в ролі репортерки HeuteSchow на з’їзді німецької праворадикальної партії AfD

Юна швейцарка свідома того, що шлях жорсткого чорного безкомпромісного гумору, який вона обрала, – не з найлегших. Але не в її стилі шукати компроміси та обхідні шляхи.

«Так ця молода, вбрана у чорне блондинка із незворушним, відсутнім виразом обличчя, виходить на сцену й запросто розриває світ на частинки. Гостра у своєму аналізі, з відстороненим поглядом, вона спостерігає за людською смертністю, пригнобленням жінок, життям в агломераціях, а також бажанням споживати м’ясо, поєднаним із неспроможністю вбити тварину», ‒ пише про Бругер видання «Neue Züricher Zeitung». 

Топ-3 жарти Хейзель Бругер

  • «Любов – це коли ви разом гладшаєте. Тоді ви дивитесь оцінювально одне на одного й кажете: я не хочу бути разом з кимось іншим. І ти, власне, не можеш бути разом з кимось іншим».
  • «Узагалі-то я не люблю дітей. Але часом люблю їх на трошки позичати в знайомих. Наприклад, шоб піти з ними в аквапарк. Але треба добре стежити, аби дитина не вбилась. А то якось соромно буде потім батькам повертати мертвого малюка».
  • «Народження дитини я уявляю собі наступним чином. Ти лежиш собі в квартирі на дивані, аж тут хтось приходить і кидає тобі на килим гладкого вибритого сенбернара (порода собак). І каже – шановна, тепер Ви мусите цього пса вигуляти. Кожна нормальна людина тоді відкриє двері і скаже: ну, вимітайся. Ніхто не буде протягом 33 годин, пітніючи, слухаючи верески та стогони ще й втрачаючий будь-який сексуальний потяг до партнера, втискати цього пса в пелюшки».

Енісса Амані: боротьба зі штампом «Барбі»

Професійна німецька гумористка іранського походження Енісса Амані добре знає, як це – боротись із кліше дурненької красуні. І вона блискуче це робить у своїх комедійних виступах.

«У Німеччині багато хто думає, що привабливі жінки не можуть смішно жартувати. Можливо, причина таких припущень у тому, що німецькі жінки дуже функціонально ставляться до свого зовнішнього вигляду. Вони більше полюбляють природність, а не так, як я, – ходити містом із величезним стрілками над очима, укладеним волоссям і на 16-сантиметрових підборах. Тому мене швидше уявляють на конкурсах краси, аніж на комедійній сцені, і відразу ж наділяють штампом “Барбі”. Коли ж дізнаються, що я з моїм прооперованим носом знаюся не тільки на моді, а й на філософії Жан-Жака Руссо, то дуже дивуються», ‒ розповідає Амані.

Енісса АманіЕнісса Амані

Згадка про філософію тут – не випадкова, адже Амані – донька іранських лівих радикалів, які на ґрунті політичних переслідувань у 1985-му році емігрували з Ірану до Німеччини. Закінчивши з хорошими оцінками школу, Амані почала вивчати юриспруденцію, однак перервала навчання, змінивши предмет вивчення на літературознавство. Під час навчання дівчина підпрацьовувала в індустрії краси, а два роки навіть працювала стюардесою.

Енісса Амані під час виступу на комедійному шоу

У 2013 році Амані почала вперше виступати на сцені як гумористка, передовсім – у стилі стендап. Її комедійна кар’єра пішла вгору досить стрімко, і вже у 2016 році в жінки з’явилося власне комедійне шоу «Студія Амані» (Studio Amani).

Амані не обмежує себе в пошуку тем для жартів – це можуть бути як особливості власної зовнішності, так і міграційна криза. Проте батькам у її виступах і жартах відведене особливе місце.

«Хоч я й іранка, але ми не терористи, а атеїсти. Замість казочок на ніч мій тато читав мені “Маніфест комуністичної партії”. А ось моя мама ‒ хард-кор феміністка, проти якої Еліс Шварцер (відома німецька захисниця прав жінок) ‒ справжнісінька Джина-Ліза (гламурна німецька топ-модель)», ‒ жартує Амані.

Не в останню чергу саме батькам, за словами жінки, вона завдячує сміливістю своїх часто політично гострих виступів. Адже саме вони навчили Еніссу, що свобода передовсім означає свободу думати інакше.

Топ-3 жарти Амані

  • «Чесно скажу, що давати собі раду на комедійних шоу мені не так просто. І все через писклявий голос. На моєму фоні навіть Хайді Клум (відома німецька супер-модель) звучить як аварійна сирена».
  • «Іранські жінки мусять прикривати все тіло. Тому популярність пластичних операцій серед них пояснити просто – якщо вже не можеш показати дупу та цицьки, то вприсни силікон хоч у писок!»
  • «Коли в мене почалися перші місячні, я прийшла до мами і сказала “Мамо, у мене почався мій перший полуничний тиждень (так їх називали у нас у школі). Перше, що зробила мама, – заборонила висловлюватись у такому принижувальному для жінки тоні. Увечері того ж дня я отримала в подарунок листівку, на якій  було написано “Від усього серця вітаємо тебе з більшовицьким тижнем. Ми пишаємося, що ти обрала собі червоний шлях!”»

Каролін Кебекус: без барєрів

Каролін Кебекус – одна з небагатьох зірок німецької сцени професійного гумору, якій удається збирати аншлаги на своїх шоу. Жінка відома передовсім своїм пародійним талантом, зокрема пародіями на відому німецьку виконавицю пісень-шляхерів Хелене Фішер. Окрім комедійної сцени, вона змогла успішно реалізувати себе ще й як співачка та акторка.

Каролін КебекусКаролін Кебекус

Кебекус народилася й виросла в передмісті німецького Кельна. Їй довелося доволі рано відкрити свій акторський талант. Популярність до Кебекус прийшла швидко, та майже відразу ж у її таланту з’явилися противники. Так, до прикладу, пародне відео на учасника групи Tokio Hotel Білла Кауліца призвело до погроз і закидів з боку фанатів музиканта.

Каролін Кебекус пародіює Хелене Фішер

Однак фанати поп-музиканта – квіточки  порівняно з гнівом католицької церкви. Його Кебекус викликала неоднороазово. Зокрема, своїм сатиричним відеокліпом «Dunk den Herrn». У відео жінка в одязі спокусливої монашки лиже хрест і читає критичні щодо церкви реп-тексти. Обурення було величезним – на роботу Кебекус надійшло близько 150 скарг, а телеканал WDR відмовився показувати відео в одній зі своїх програм.

Утім гострокритично жартує Кебекус не лише про релігію, а й про сексизм. У своїх виступах вона висміює традиційні концепти як маскулінності, так і жіночності.

Кебекус живе в Кельні, події «новорічної ночі» півроку тому в якому набули світового розголосу. Тоді біля головного вокзалу міста відбулися організовані вихідцями з країн Північної Африки напади для жінок. Гумористка реагувала на події у своїй передачі PussyTerror, випустивши відео про самозахист для жінок.

Каролін Кебекус вчиться самозахисту

Топ-3 жарти Каролін Кебекус

«Чому нам ніхто не пояснить, що целюліт ‒ це справа освітлення? А то іноді приміряєш джинси у кабінці магазину, а в дзеркалі бачиш місячний кратер».

«У хлопчиків є для цього стільких прикольних слів, а в дівчаток лише одне – мастурбація. Аби зразу розуміли, що це – гріх».

«Кажуть, що жінок тому не висвячують у священики, бо на Святій Вечері були лише чоловіки-апостоли. Але я перепрошую, хто ту вечерю готував? Хто потім мив посуд? Не Ісус же!»

Ганна Власюк

Схожі записи

Сексизм у рекламі: що не так із відеороликом від харківського бренду одягу?

Жінки-військові візьмуть участь у параді до Дня Незалежності у складі «спільної коробки»

«Що таке успіх?» від жінок, які знають, про що говорять