Повага
Статтi

#onestepcloser до гендерної рівності

22 березня у Києві пройшов Медійний марафон “Гендерна рівність в Україні – на крок ближче”. Подію було організовано Національним Демократичним Інститутом (НДІ) у рамках проекту «Підвищення видимості жінок та боротьба з гендерними стереотипами у національній та місцевій політиці України». Цього разу у фокусі було присвячений обговорення позитивних змін у сприйнятті гендерної рівності в Україні. А офіційним хештегом став: #onestepcloser.

Зокрема, під час марафону відбулося обговорення ефективності існуючих інструментів та досягнень на шляху до гендерної рівності в Україні. Пройшли подіумні дискусії: «На шляху до гендерної рівності: історії справжнього лідерства», «Позитивні зміни у сприйнятті гендерної рівності в Україні» та «Роль ЗМІ у боротьбі з гендерними стереотипами». Пройшли дебати «Квоти: ефективний інструмент гендерної рівності?». А також відбулося оголошення переможців конкурсу листівок «Не жіноча справа» та Виставка листівок від Добра листівка.

17426290_786993708136648_7900795191678812287_n

«Повага» поспілкувалася з учасниками та учасницями заходу і зібрала кілька цікавих вражень від марафону:

Олена Єна, керівниця програми «Жінки – лідери» Національного Демократичного Інституту: «Наш сьогоднішній захід називався “На крок ближче”. Коли ми замислювали його організацію, думали про те, що дуже хочемо поговорити з нашими партнерами, з усіма, хто зацікавлений у темі про те, чи дійсно ми просуваємося. Чи ті невеличкі, а можливо і великі перемоги, які стаються щодня на місцевому рівні, на національному рівні – є надихаючими для подальшого поступу в питаннях просування гендерної рівності, в підвищенні політичної залученості  жінок. Чи ті інституційні рішення, які відбуваються на державному рівні, є видимими? І що потрібно зараз зробити, яких зусиль докласти, щоб цей прогрес став ще більш відчутним?

А загальне моє враження, і я надзвичайно задоволена з цього приводу, полягає у тому, що прогрес є, він відчувається і нашими партнерами в регіонах, тими хто працює безпосередньо з активістами, з політичними партіями. І так само на національному рівні. Тому я думаю, що дуже важливо зараз усім об’єднати зусилля для того, щоби рухатися далі, вперед і не зупинятися на цих досягненнях».

17458431_786992781470074_2375995532281112965_n

Марічка Падалко, українська телеведуча, ведуча ТСН на каналі 1+1: «Цей марафон – дуже потрібна річ. Мене нібито покликали в ролі експертки, а взагалі мені було найцікавіше в ролі слухачки. Дуже цікаво було почути точку зору на телебачення від різних експертів та експерток. Господи, я ніколи не замислювалася насправді, які вживаю означення: депутат чи депутатка. Більше того, для мене це ніколи не було ознакою поваги чи неповаги до гендеру. Це завжди було ознакою поглядів на українську мову.

На одному з каналі такі правила було, наприклад, запроваджено давно. І я ніколи не думала, що це має таку сильну ознаку ставлення до чоловіків і жінок. Це перше. Друге, ми, як медійники, ніколи не замислювалися над кількістю експерток на противагу експертам. Більше того, я сьогодні пояснила, коли вже про це замислилася, чому жінок ми залучаємо залучаємо менше: це гендерні стереотипи. Є такий стереотип, що жінка має бездоганно виглядати. Тому жінки дуже часто відмовляються від швидких коментарів. Вони вважають, що не готові постати в кадрі.

Мені хотілося би, щоб сьогоднішня дискусія не закінчилася на цьому майданчику, а була продовжена за його межами. Щоб проводилися круглі столи з редакторами, літредакторами. Насправді, це для нас, медійників, велика користь. Важливо, щоб нам вказували на експерток, яких ми поки що не помічаємо. Я, як людина, яка працює на телебачення, визнаю, що в силу конкуренції медіа не є останнім часом дуже глибокими. Це з одного боку. З іншого боку, щоб зараз витримувати конкуренцію в новинах, наприклад, нам якраз дуже потрібно демонструвати глибину. І в цьому нам неабияк допомогли би свіжі погляди експерток та експертів, яких ми раніше не залучали».

17309699_786993124803373_2687931424377688333_n

Ольга Веснянка, журналістка, активістка за права жінок, медіа-тренерка: «Вважаю, що такі рідкісні всеукраїнські заходи – добра нагода зустрітися місцевим депутаткам з Запоріжжя, Харкова, Вінниці, Кропивницького, так і громадським діячкам і діячам. Вчасно представниця ІМІ Оксана Романюк повідомила присутнім про результати гендерного аналізу медіа-повідомлень, що справді вражає. Попри те, що на медіа-марафоні звучала думка, буцімто жінки в редакції самі винні, що замало експерток в медіа, все ж завжди кажу: “Дурня в голові від статі не залежить”.

Думаю, що журналістки і редактори, як і журналісти і редактори, які за гендерну рівність, самі можуть докладати зусиль, аби прибирати скляну стелю, й давати слово фахівчиням. Також дуже добре, що NDI залучає до публічних дискусій небайдужих до питань рівності і недискримінації чоловіків, як-от шеф-редактора Громадського радіо Андрія Куликова чи нардепа Юрія Дерев’янка.

Водночас не з усіма тезами, які звучали можу погодитися. Зокрема пан Дерев’янко зауважив, що нібито чоловіки більше працюють в Україні. Як на мене, навряд чи доцільно протиставляти, тим часом, кажучи про догляд за дитиною, домашню працю, – вона часто передусім виконується жінками. З позитивів щодо медіа, дійсно, погоджуюсь з Оксана Романюк, в останні роки все частіше вживають фемінітиви. Ще спостерігаю, як різні групи у суспільстві все гучніше обурюються, коли бачать сексизм посадовців чи у ЗМІ».

17458034_786993008136718_6512162831593061631_n

Лілія Омельяненко, співзасновниця “Добра Листівка“, “Видавництво”: «Сьогодні офіційно завершився спільний ілюстраторський конкурс “Не жіноча справа”, який проводився БФ “Добра Листівка” та Повагою. Конкурс був спрямований на привернення уваги до проблеми існування заборонних професій для жінок в Україні. З 74 надісланих робіт було обрано 19, які отримали нагороди. Так, 1 місце посіла Ганна Сметана, 2 місце – Поліна Макарова, 3 місця: Лєра Наумова, Ольга Гордієнко, Марина Кизилова. Серед інших переможців: Павло Півень, Марта Барнич, Євгенія Сухова, Андрій Осадчий, Ксенія Шляхтіна, Тетяна Михайлішина, Олександра Промська, Анастасія Рожкова, Анна Войтюк.

Все це відбулося під час медіа-марафону “Гендерна рівність”. Вразив високий рівень самого заходу та чудові спікери, кожен з яких дійсно працює задля переосмислення суспільством гендерних стереотипів, які досі у нас існують. Але вода камінь точить, і ми всі бачимо значні зміни у свідомості українців за останні два роки. Щасливі були долучити українських ілюстраторів до цієї теми, і плануємо продовжувати освітлювати цю тематику в наших листівках».

17424898_786992908136728_7129926370874070797_n

Ірина Славінська, координаторка кампанії “Повага”, журналістка Громадського радіо: «Мене абсолютно вразила атмосфера та якість учасниць і учасників. Медіамарафон у моїх очах – традиційна подія, навіть із певними нотками свята. А все тому, що я точно знаю – зустріну там колежанок, і нам буде, що обговорити. Цього разу мені ще й випала честь модерувати дискусію, прсивячену ролі медіа в подоланні гендерних стереотипів. Учасниці та учасник підібралися таким чином, що ми змогли роздивитися ситуацію з різних боків “барикади”.

Почули слово відомих журналістів – телеведучої Марічки Падалко та радіо- і телеведучого Андрія Куликова. А також фахівчинь, які працюють в полі моніторингу, аналізу роботи медіа – Діану Дуцик (“Детектор медіа”) та Оксану Романюк (“Інститут масової інформації”). Їхні історії з повсякденного журналістського життя та критичний підхід до дійсності дозволили нам прийти до дуже зрозумілих висновків, які я особисто як журналістка цілковито поділяю. Отже, як подолати використання (зловживання?) гендерних стереотипів у медіа? Треба працювати індивідуально з усіма працівниками редакцій, які мають доступ до прийняття рішень: літредактори, що мають вплив на вживання фемінітивів, гостьові редактори, що мають вплив на те, які люди та про що говоритимуть у кожному окремому сюжеті або програмі, а також, звичайно ж (головні) редактори, котрим потрібно допомогти усвідомити важливість більшої присутності жінок у медіа та коректнішого висвітлення їхньої роботи».

17424735_786992938136725_4875773079079963572_n

Марія Дмитрієва, гендерна експертка, Фемінізм-УА: «Я на такі заходи ходжу з 2000 року – більші чи менші за масштабом та широтою тематики, вони дають активісткам жіночого руху можливість зібратися і відчути нашу спільну силу, усвідомити обрії нашої роботи і величину наших досягнень – про які поза межами жіночого руху, на жаль, мало хто чує і мало хто знає. Мене приємно вразило те, що посол Швеції і представник посольства Канади назвали і себе, і уряди своїх країн феміністськими – і неприємно вразило те, що ніхто з українського боку заходу не назвала себе феміністкою. А для мене критично важливо, щоб феміністська діяльність і феміністські погляди отримували в українському суспільстві належне визнання. Сподіваюся, учасниці цього заходу дізналися на ньому багато корисного і важливого».

Якщо ви не мали нагоди завітати особисто, тут можна подивитися запис прямої трансляції.

Ніка Новікова

Схожі записи

Гендиректор Yakaboo пішов із посади через сексистський жарт

Бронежилет на скотчі та стерті зуби: історія жінки, що пройшла війну

Щоб не як Меркель: «Опора» розпитала кандидаток про участь у місцевих виборах