Повага
Колонки

Непомітні тенета аб’юзу

Мабуть, у кожної з нас були стосунки, після завершення яких виникало лише одне запитання: «Як я взагалі могла втрапити в таке?» Іноді це просто розчарування у своєму «ідеалі». Іноді щось серйозніше. Наприклад, насильство, що почалося непомітно, але згодом набрало таких масштабів, що й сама не розумієш, як це могло статися.

Дивлячись на аб’юзивні стосунки збоку, люди зазвичай не розуміють, «куди вона дивилася? і «про що думала раніше?» Їм може навіть здаватися, що жінка в таких стосунках просто «тупа» або їй «подобається бути жертвою». Проте якщо подивитися на такі стосунки зсередини, то все зовсім не так просто.

Кожні людські стосунки унікальні, проте нерідко можна побачити, що аб’юзи розвиваються за схожими принципами та проходять низку схожих етапів, кожен із яких дає дорогу наступному. Я опишу збірний досвід, який я або мала особисто, або спостерігала в інших. Допускаю, що він неповний та не універсальний, проте маю надію, що це буде корисним для тих, хто зіткнеться з чимось схожим на своєму шляху.

Аб’юзивні стосунки часто нагадують одноосібний злив енергії в якусь «чорну вирву», здатну лише пожирати та вбирати в себе. Проте навряд чи вам це покажуть на першому ж побаченні. Мало хто розкриває свої найгірші сторони на етапі знайомства. Бо якщо таке станеться, людина відразу ж утече та забуде свого «лицаря» як страшний сон. Тим часом стосунки, які згодом стануть проблемою, можуть починатися дуже красиво й романтично.

«Красуня» і «чудовисько»

Спочатку ти для нього цариця й богиня. Тобі це приємно, і ти хочеш глибше пізнати партнера. Перед тобою ж таке диво, не те, що інші!

Ти пізнаєш і приймаєш його видимі недоліки. Тобі з ним цікаво, бо часто саме «недоліки» надають партнерові додаткової харизми. Хочеться йому допомогти, зрозуміти, врятувати. Хіба ж нам із дитинства не розказували історії про «поганих хлопців», «чудовиськ», яких рятує любов «красунь»?

Одночасно з цим приходить відчуття, що ти «не така як інші», «особлива», «єдина, хто здатен зрозуміти та допомогти». Аб’юзер на цей момент уже розуміє твої слабкості та знає, на які «червоні черевички» тебе ловити. У вас встановлюється тісний емоційний зв’язок.

Читайте також: Зґвалтування і кругова порука суспільства

Часто саме в цей момент партнер обережно робить або просить про щось таке, що трішки зсуває твої кордони, але ще не ламає їх. Це перевірка допустимого й перший очевидний дзвіночок про небезпеку, бо згодом такі речі стануть частішими та зачіпатимуть усе більше й більше. 

Наприклад, сьогодні він пожартує про твій «вагітний животик», чудово знаючи, як тобі боляче це чути, завтра вже відкрито назве тебе «коровою», а через місяць змусить тебе сісти на дієту, бо «гидко спати з жирухою». Варіантів такого може бути безліч, але суть одна: від меншого до більшого просувати свою владу над тобою.

«Влада», яка нібито була в руках «красуні», переповзає й концентрується в «чудовиська». Красиві маски, які були на початку, поступово сповзають, оголюючи справжнє єство. Але це стане зрозуміло пізніше.

Скинути «ланцюг» 

А поки що ти проводиш із ним усе більше й більше часу, не помічаючи, що корона на твоїй голові фальшива, а «центр ваги» все зміщується і зміщується. Оточуючі іноді бачать, що щось не так, і навіть намагаються тебе витягти, проте ти знайдеш тисячу й одне виправдання своєму бажанню зберегти токсичні стосунки. І от ти вже не «королева», а «прислуга», яку використовують для задоволення своїх потреб. Пастка закрилася.

Читайте також: Без чоловіка ти — ніхто

Це починає лякати, але твоя воля подавлена, і ти вже не можеш так рішуче дати відсіч негідникові, як зробила б це, якби щось таке продемонстрували на першому побаченні.

Саме в цей час тебе починають відкрито гнути під себе, нав’язувати свою волю, вимагати певних учинків та буквально «висмоктувати» із тебе життєві сили. А ти забуваєш про все, поступово розчиняючись у цих стосунках. Звісно ж, жодна любов його не змінює, просто в «синьої бороди» з’являється ще один жіночий скелет у потаємній комірчині.

Проте не завжди все так безнадійно, бо одночасно наростає й незадоволення цими стосунками. Рожеві окуляри теж мають строк придатності. Коли ти фізично і психологічно відчуваєш, як твоя життєва енергія зникає, очі поступово розплющуються. Це дуже боляче, але якщо на цьому етапі вистачить сил, ти зможеш радикально поставити крапку і скинути з себе баласт аб’юзивних стосунків. Гірше, коли ти починаєш любити свій «ланцюг», вважаєш його нормою і втрачаєш волю, щоб скинути його.

Не втрапити на гачок «синьої бороди»

Вихід із аб’юзу — це вже окрема велика та складна тема, якої я не розглядатиму детально. Лише скажу, що це найнебезпечніший час, бо «хижаки» не люблять, коли їхні «жертви» від них тікають. Та й самим «жертвам» буває нелегко «вирізати» з себе по живому значну частину життя, яке приносило не лише біль, а й купу приємних речей. Після розставання треба бути готовою, що час від часу приходитиме сум за минулим, бажання повернутися та «почати все спочатку». І що довше тривали стосунки, то сильніший зв’язок між вами, а отже тим важче його розірвати.

Читайте також: Бенксі опублікував нове графіті про домашнє насильство

Людина, що потерпає від аб’юзу, — не «тупа» і їй не «подобається». Просто на кожну й кожного може знайтися «хижак», який точно знатиме, як нас «уполювати». Від цього ніхто не застрахований, і насмішки над тими, хто потерпає від аб’юзу, навряд чи когось уберегли від цієї небезпеки. А що може вберегти? Готової відповіді немає ні в кого. Але припускаю, що обізнаність, співчуття та своєчасна (само)поміч може допомогти «красуні» не втрапити на гачок чергової «синьої бороди».

Вікторія Moriweather

Схожі записи

Жінки за мир? Серйозно?

Сенсорний телефон

Христина Семерин

Kinder, Küche, Kirche: що нового на ринку узалежнення жінок?

Ольга Костіна