Повага
Image default
Статтi

Не туфлями єдиними: У жінок на параді буде інше взуття, але чи лише в цьому проблема?

Народна депутатка від «Слуги народу» Марина Бардіна повідомила, що військовослужбовицям на параді до Дня Незалежності все ж змінять взуття. Замість туфель на підборах жінки маршуватимуть у «в рази нижчому взутті, схожому на осінні ботики».

«Поговорили з міністром оборони про підготовку параду й вчорашні підбори. Взуття на параді буде іншим — міністр показав картинку. Не супер ідеально, але краще, ніж зараз. Крім того, домовилися разом попрацювати над становленням рівності в ЗСУ й підтримкою жінок на службі. Перші три законопроєкти вже зареєстровані. Далі — належне речове забезпечення жінок і відповідна нормативна база», — зазначила Бардіна.

У свою чергу, радниця головнокомандувача ЗСУ з гендерних питань Вікторія Арнаутова сказала у коментарі «24 каналу», що взуття на фото — буденне, з підбором довжиною 7 см. На параді ж буде взуття з підбором 5,4 см. За її словами, військовослужбовиці півроку тестували таке взуття.

Тим часом, критикуючи підбори для військовослужбовиць, на засіданні у Верховній Раді депутатки «Європейської солідарності» вручили міністру оборони Андрію Тарану і Верховному головнокомандувачу президенту Володимиру Зеленському підбори.

На зображенні може бути: 3 людини, люди сидять, взуття та у приміщенні
Андрій Таран і підбори у Верховній Раді

У Міноборони ж наполягають, що підбори у парадній жіночій військовій формі є в багатьох країнах.

«У Збройних силах України не тільки піксель та берці. Є польова форма одягу, повсякденна та парадна. Польова форма — на полігоні та в окопах, повсякденна — в повсякденній діяльності, а парадна — ну вже самі здогадалися. Цьогоріч на День незалежності України будуть йти військовослужбовці-жінки в парадній формі одягу. Гарні та сильні. Є певні вимоги до форми одягу (наказ Міністерства оборони України 20.11.2017 №606, кажуть в Міноборони.

Шпильки для міністра

Громадський альянс «Політична дія жінок» ініціював акцію «Шпильки для міністра». Усіх охочих закликають 2 липня о 19 год приходити під Міноборони на Повітрофлотський проспект, 6 у Києві.

«Ми пропонуємо армійським чиновникам спробувати «зручне» взуття. Ба, більше, сходити у ньому на парад до Дня Незалежності! Беріть із собою туфлі», — пишуть активістки.

Вони звертають увагу на те, що в Україні 13,5 тисяч жінок-учасниць бойових дій. У ЗСУ служить понад 31 тисяча жінок, із них понад 4 100 — офіцерки.

Анонс акції "Шпильки для міністра", яка відбудеться під Міністерством оборони в Києві

«Ідея ЗСУ створити окремі жіночі «коробки» до параду, під час якого бійчині маршуватимуть на підборах, — яскрава ілюстрація відступу від принципів НАТО. Один із них — рівноправність жінок та чоловіків у захисті батьківщини. Попри прагнення вступу до Альянсу, українське керівництво ЗС тягне за собою весь шлейф радянських «стандартів», пропонуючи жінкам-військовим просто бути красивими. Це приниження не лише гідності бійчинь, це приниження української армії», — вважають активістки.

Взуття — єдина проблема?

Ветеранка Марія Берлінська теж звертає увагу на те, що основна ціль маршування на підборах — «утіха для очей високих воєначальників на трибунах». Тобто жінки знову використовуються для краси. Зазвичай такі речі практикують в РФ, Північній Кореї, у кількох африканських країнах, каже вона.

«Жінки, як і чоловіки, воюють в берцях. За час війни багато наших дівчат загинули на полі бою у військовій формі. Ціль будь-якого військового параду — продемонструвати військову спроможність армії. Очевидно, що солдат чи солдатка на каблуках абсолютно небоєздатні. Для яскравої ілюстрації можна уявити взвод генералів, які біжать на штурм у цих туфлях на чолі з Міністром оборони.

Це просто шкідливо для здоров’я. Щоб зрозуміти що таке стройовий крок на підборах і його ортопедичні наслідки для спини, ніг — не обов’язково експериментувати. Уявіть, що в цьому взутті вас муштрують відбивати стройовий на плацу. Кожен удар каблуком по бетону — удар по хребту. Цілими днями, тижнями, місяцями (бо так і відбувається репетиція параду), — каже Марія Берлінська.

Ветеранка також підіймає питання доцільності суто «жіночих» коробок на параді. Про це ж міркує і журналіст Віталій Гайдукевич.

Він звертає увагу на те, що в європейській практиці практично не роблять окремі «жіночі» коробки. Тоді як цим «славиться» Китай, Північна Корея, Росія. Переважно чоловіки та жінки маршують разом. Говорить Віталій Гайдукевич і про крок.

«Головна проблема це не взуття, а крок. Крок! Пруський крок! Ось це саме «тянуть нааасок» і лупити підошвою степ — цього не має бути в принципі! Ми почали тренувати зміну кроку в 2018 році, але не встигли нормативку зробити. Крок має бути інший, стриманіший, менш «істеричний». Він не має завершуватися фіксацією «гуп» по асфальту.

Скоріш за все середньої висоти підбори для повсякденного жіночого взуття не підходять для швидкого пруського кроку. Однозначно йти на параді пруським кроком, із фіксацією, в тому ритмі, як ми досі ходимо на підборах — ідіотизм», — каже Гайдукевич.

Спільна заява від урядовиць

«Взуття на підборах несумісне з боєздатністю солдатів, а «пруський» крок на параді в такому взутті – це навмисно заподіяна шкода здоров’ю солдаток. Оскільки сьогодні в Збройних силах України проходять службу 57000 жінок – це неприпустимо», — про це йдеться у спільній заяві віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної, міністерки соціальної політики України Марини Лазебної, міністерки у справах ветеранів Юлії Лапутіної та Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко.

Спільна заява від урядовиць щодо маршування на підборах

«Україна впроваджує стандарти НАТО, де безумовно діє принцип рівності прав і обов’язків військовослужбовців незалежно від статі. Так, невисокі підбори використовуються в окремих країнах-членах НАТО в якості складової парадно-вихідної форми жінок-військовослужбовиць. Але це взуття не використовується для марширування на парадах. Одяг і взуття військовослужбовців мають відповідати вимогам, які забезпечують зручність та комфорт кожної людини як в мирних умовах, так, особливо, в умовах навчань, тренувань і, тим більше, в умовах ведення бойових дій. Українські жінки-військові роками виборювали своє право, на рівні з чоловіками служити в мілітарних структурах України і довели свою спроможність не на підборах, а з автоматами у руках. Наразі понад 16 тисяч жінок військових отримали статус учасниць бойових дій, 19 жінок загинули, троє з них – витягуючи своїх поранених побратимів з бою», — наголосили урядовиці.

Вони також звернулися до міністра оборони з вимогою невідкладно здійснити низку важливих кроків:

  • У терміновому порядку замінити взуття на підборах на комфортне взуття для участі у параді до Дня Незалежності та на відповідних тренуваннях жінкам-курсанткам та військовослужбовицям;
  • разом із жінками-військовими та ветеранками внести зміни до моделей взуття та одягу з існуючих моделей взуття та одягу на ті, в яких буде також зручно (як парадної, так і парадно-вихідної, бо це різні форми). Перед цим провести моніторинг (аудит) щодо усіх видів військової форми для жінок-військовослужбовиць у ЗСУ та інших мілітарних формувань України;
  • керівникам урочистих заходів до Дня Незалежності забезпечити дотримання прав жінок та чоловіків і сформувати змішані «коробки» військових, до яких входять як жінки, так і чоловіки;
  • міністру оборони визначити радника з гендерних питань;
  • провести опитування жінок сектору безпеки і оборони щодо задоволеності створеними умовами для служби, включаючи форменний одяг.

Нагадаємо, раніше Міноборони розкритикували за сексизм. Це сталося після того, як відомство опублікувало фото підготовки «жіночої» коробки до параду на День Незалежності, на якому жінки маршують на підборах.

Схожі записи

Керівницю музею Голодомору почали цькувати через зовнішність — чому це неприйнятно?

Небажаний досвід: як українки стають на ноги за кордоном

Аліна Курлович

Понад 1800 створених «‎з нуля» та доповнених статей про видатних жінок написали за місяць марафону WikiGap