У Китаї феміністки потерпають через цькування та блокування сторінок у соціальних мережах. Зокрема, на сайті Sina Weibo (китайський сервіс мікроблогів – ред.). Далі «Повага» переказує одну з таких історій, викладену в матеріалі CNN.
Історія Лян Сяомен: як все почалося?
Лян Сяомен отримувала низку повідомлень з мовою ненависті на свою поштову скриньку. Жінка відзначає, що хвиля хейту, яка тривала протягом тижня, закінчилася так само раптово, як і почалася.
«29-річна китайська феміністка зазнавала безперервних шовіністичних та мізогіністських нападів на Weibo. Її називали «зрадницею» і «ксеноцентричною сукою». Деякі користувачі обговорювали, як знайти домашню адресу її батьків», – пише видання.
Згодом акаунт Лян видалили з соцмережі.
«Спочатку я не могла повірити. Наклепи на мене тривали в інтернеті, але я навіть не можу більше захищатися», – відзначила жінка.
Як зазначає видання, разом із урядовими цензорами «непатріотичність» висловлювань у мережі моніторить ще й «армія націоналістичних впливових осіб та їхніх послідовників». І китайський феміністичний рух активно потрапляє під атаку тролів, котрі перевіряють публікації в соцмережах, шукаючи найменші натяки на нібито «антиурядової думки», після чого скаржаться на дописи через їхню «шкідливість».
Так, у Twitter Лян знайшли її ретвіти до публікацій закордонних китайських дисидентів та дописи про репресії проти уйгурів у Синьцзяні. Їх назвали «доказом зради Китаю». А фотографія, на якій Лян ділиться їжею з американською феміністкою, стала нібито підтвердженням її «змови» з антикитайськими силами США.
Що робитиме жінка?
Лян Сяомен подала цивільний позов проти соцмережі, вимагаючи повернути її профіль.
«Я хочу показати всім, що варто докласти зусиль, щоб спробувати зберегти простір, який ми створили разом. Я не хочу здаватися», – сказала вона.
Сяомен також відзначила, що не впевнена у своїх шансах на перемогу, та все одно хоче зробити це.
«Навіть якщо я не виграю, вирок суду стане документом, у якому буде зафіксований натиск на низку феміністичних профілів у квітні», – наголосила жінка.
А що кажуть представники соцмережі Weibo?
У заяві Weibo йдеться про те, що облікові записи Лян та інших феміністок були видалені після скарг користувачів на дописи, які містять «незаконну та шкідливу інформацію».
Компанія також наголошує, що користувачі їхньої соціальної мережі не повинні «підбурювати антагонізм між групами або пропагувати культуру бойкоту» чи «організовувати й підбурювати інших користувачів до нападу на державні та партійні органи, державні підприємства та установи».
Це масові випадки?
У матеріалі зазначається, що жінконенависники та націоналістичні тролі легко застосовують різні ниці техніки для нападу на активісток. Зокрема, для так званих «патріотично налаштованих» блогерів охота на відьом та знущання зі «зрадниць» з-поміж іншого є перевіреним методом швидкого залучення трафіку.
Як приклад наводиться блогер Ziwuxiashi. Він відомий тим, що розгорнув серію ганебних кампаній проти китайських феміністок. Має понад 700 тисяч підписників. Ще один блогер – «Орел Божий». Зіграв провідну роль в атаках на жіночі акаунти. Має близько двох мільйонів підписників.
Прикметно, що чимало цих «лідерів думок» підтримуються урядом. Наприклад, Ziwuxiashi свого часу був серед трьох блогерів, запрошених Комуністичною молодіжною лігою – він розповідав молоді про свій досвід «просування позитивних практик» в інтернеті.
Окрім Лян упродовж квітня у соцмережі Weibo заблокували сторінки ще низки феміністок. Детальніше їхні історії можна прочитати тут.
Крім того, як зазначає видання, минулого тижня з’явилася новина про те, що понад 10 феміністичних груп були вилучені з Douban (іншої популярної в Китаї соціальної платформи – ред.).