Події у Львові показали жахливий факт: навіть правозахисні події можуть бути заборонені та викликати справжню агресію. Не всі українці та українки готові приймати рівність, не зважаючи на стать чи сексуальну орієнтацію. Ми вважаємо, що країні необхідна солідарність та повага один до одного. Читайте наш репортаж про події у Львові від 19 березня, у контексті події до вашої уваги — декілька портретів неймовірних жінок-активісток.
«У мене нетипова історія: прийомний син — гей. Я його прийняла таким, яким він є. У нас не було ніяких питань, все знала з першого дня. Він дружив з моєю донькою, вони разом працювали. Вона запросила його пожити у нас. Вийшло така смішна історія, Настя поїхала у відрядження, а Мітя пішов у клуб. У 4:00 ночі я його набираю, і запитую, де він, я ж хвилююся. Через 15 хвилин він приїхав на таксі, дуже розчулений, попросив: «Можна я буду називати Вас мамою?». Виявилося, що за нього ніхто раніше не хвилювався», — пригадує Ганна, мама Міті, сидячи за столом у готелі «Дністер» в рамках Фестивалю Рівності у Львові у суботу, 19 березня.
Ганна, одна з мам-активісток програми Терго, які спеціально приїхали до Львова на фестиваль минулого тижня. Її син зараз у США, дзвонив кілька разів, просив не їхати сюди, бо він прочитав у пресі, що фестиваль хочуть зірвати.
«Я сказала, що мені нема чого боятися!», — усміхається Ганна у залі, де кілька десятків людей розриваються між тим, щоб слухати спікерку і дивитися у вікна. За вікном зібралися близько сотні молодих хлопців із зав’язаними обличчями, вони починають скандувати погрози.
Ганна, мама Міті
У залі зростає напруга. Четверо представників приватної охорони стоять біля дверей у конференц-зал і пускають лише зареєстрованих людей у середину. Вони міцно притискаються до дверей усім тілом, аби ніхто не міг зайти без попередження. Усі, хто хочуть увійти, мають показати смс із підтвердженням реєстрації і бути у списку тих, хто пройшов онлайн-реєстрацію.
Учасники фестивалю за годину до евакуації
«А знаєте що, давайте продовжимо нашу розмову на дев’ятому поверсі, там нам буде комфортніше і веселіше», — раптово жартує Марина Діденко, психологиня, координаторка програми Терго — об’єднання людей, не байдужих до життя та долі ЛГБТ-представників в Україні. Саме вони організували поїздку матерів у Львів.
Вигляд з вікон конференц-залу у готелі «Дністер»
Попри жарт Олени, усі розуміють, що перейти в інший зал треба задля безпеки учасників та учасниць. Охорона випускає з кімнати по п’ятеро людей, які підіймаються ліфтом нагору. Тим часом за вікном скупчується іще більше людей, навколо готелю зупиняється чотири автобуси зі спецпризначенцями зі заштореними вікнами, кілька машин поліції, швидка допомога.
До цього у залі на першому поверсі готелю учасники встигли подивитися кілька роликів з історіями камінг-аутів, фільм про народність, яка ділить статі на п’ять підвидів і почали слухати історії матерів, які мають дітей представників ЛГБТ.
За кілька хвилин, коли всі розсядуться на одному із горішніх поверхів готелю, у адміністрації повідомлять, що споруду замінували. Всі змушені покинути «Дністер». Правоохоронці вивели людей з готелю та посадили їх в автобуси.
У цей час хлопці в масках, які були біля готелю, почали кидати в автобуси петарди та каміння. Ще за годину Олена Шевченко, організаторка Фестивалю рівності Олена Шевченко написала у Фейсбук: «Ми виїхали зі Львова».
***
Три години фестивалю спричинили у місті інформаційний фурор. Рівно за тиждень до події, у мережі з’явилася інформація про проведення ЛГБТ-квесту у рамках фестивалю.
За кілька днів до нього ультраправі радикали почали залякувати організаторів. Через тиск місцеві заклади, які попередньо погодилися примати й себе учасників, повідомили, що відмовляють їм у оренді приміщення, оскільки дізнались про фізичні погрози і можливі бійки у закладі.
«Ми отримали погрози від організацій «Бандерівець», «Біла нація» та «Свобода». Через це ми написали листа до львівської мерії та скерували запит до поліції із проханням гарантувати учасникам фестивалю і квесту безпеку», — пригадує Олена Шевченко, організаторка фестивалю.
А у п’ятницю, за день до акції, адміністрація готелю «Львів» відмовила у поселенні 25 учасникам Фестивалю рівності, мотивуючи відмову тим, що вони «псують імідж міста».
За словами Олени Шевченко, у середу учасники фестивалю забронювали 14 номерів у готелі «Львів», однак 18 березня, адміністратор готелю телефоном повідомив їх про скасування броні. У адміністрації готелю у брутальній формі відповіли, що «збоченцям тут не місце» та додали: «у нас котельная отдыхает, можете пропасть в кочегарке».
Навіть представники УГКЦ закликали не допустити провокацій у Львові під час Фестивалю. Отець Дроздяк, капелан Львівської міської ради, також процитував фрагмент із інтерв’ю глави УГКЦ блаженнішого Святослава, який ще у 2011 році заявив, що «гомосексуальна поведінка є важким гріхом, що кличе до неба про помсту… По тяжкості гріх гомосексуалізму прирівнюється до вбивства».
Попри докори ЛГТБ-активістам, що вони вибрали не найвдаліший час для акції — піст — ніхто у мерії не запропонував перенести фестиваль на інший день.
«З мерії на діалог ніхто не виходили», — підсумовує події Олена Шевченко у коментарі для «Поваги».
Чи були співорганізатори у Львові?
Співорганізаторами Фестивалю рівності у Львові були львівські ЛГБТ-активісти та активістки.
Як розповіла «Повазі» Лілія Тулупенко, активістка «Феміністичної організації», оскільки однією з цілей громадської ініціативи «ФМ» є подолання різноманітних форм дискримінації (гомофобія, сексизм, расизм, антисемітизм або інші види ксенофобії) та протидія насильству, то вони долучилися до події.
«Запрошення до співпраці я отримала ще в лютому. В рамках Фестивалю рівності, як активістка «Феміністичної майстерні» я планувала провести тренінг «Сусіди», за допомогою якого гості могли дізнатися більше про свої стереотипи, а також про те – наскільки вони впливають на наші життєві вибори. В рамках Фестивалю рівності також мав відбутися літературний вечір, на якому мала виступити з читкою поезії інша активістка «Феміністичної майстерні» – Наталія Єрьоменко. Наголошу, що в рамках Фестивалю у Львові не планувалося проводити такі форми заходів, як «марш» чи «парад». На сайті Фестивалю рівності є інформація про пішохідний ЛГБТ-квест. Подібні квести відбувалися у нашому місті неодноразово, запланований квест вирізнявся з усіх попередніх лише тим, що учасникам пропонувалося пройти маршрутом, де кожна локація пов’язана з ЛГБТ, ідеями рівності та свободи, на цьому вся й «провокація», — каже Лілія.
Хто постраждав?
За словами правозахисника Святослава Шеремети, відомо як мінімум про три напади на спільноту ЛГБТ вночі окремими групами.
«Одну жінку з Волині, гостю Львова, побили молодики поблизу храму Ольги та Єлизавети, її було госпіталізована з травмою голови. Нападники, як повідомляється, фотографували її на телефон і пообіцяли розправу в разі звернення до поліції. Після отримання первинної допомоги вона терміново виїхала зі Львова. Інший випадок: двох дівчат побито групою хлопців у темний час доби в самому центрі міста, до лікарні вони не звертались і так само залишили Львів (вони з Франківська)», — каже «Повазі» Святослав Шеремета.
Радикали розбили вікна однієї з машин поліції, коли кидали каміння у ЛГБТ-активістів
За словами Олени Шевченко, друзі, що залишилися в готелі, повідомили, що радикали групами по 10-15 чоловік чіплялися до «підозрілих» осіб (наприклад, з яскравим кольором волосся) і допитували, не знайомі чи ті з Оленою Шевченко. І якщо ні, то слід це довести, продемонструвавши всі контакти в телефоні.
Як відреагувала міська влада?
Сутички під стінами готелю «Дністер», де представники ЛГБТ-спільноти проводили Фестиваль рівності, мер Львова Андрій Садовий вважає добре спланованою операцією.
«Події у Львові – наслідок добре спланованої операції. Учасники з обох сторін виступили свідомими чи несвідомими учасниками «картинки», – написав у неділю Андрій Садовий на своїй сторінці у Facebook.
Мер Львова наголосив, що засуджує насильство, але як керівник органу місцевого самоврядування, має обмежений вплив на силові структури та спеціальні органи.
«Напередодні заходу я попередив голову ОДА про те, що мета провокації — міжнародна дискредитація України, і попросив вчинити усі дії в межах його повноважень, аби не допустити цього сценарію. Знаю, що він обговорював цю ситуацію з СБУ. Вони знають, як працювати в таких випадках. Сподіваюсь, зробили все, що могли. Слава Богу, ніхто не постраждав. Є репутаційні втрати. Судове рішення про заборону проведення масових заходів обидвома сторонами біля Опери було правильним. Прямі зіткнення і кров на вулицях Львова — це те, чого хотіли наші недруги», — зазначив Садовий.
Одразу після звернення міського голови, у мережі зареєстрували відкритого листа у якому засудили прирівнювання жертв до агресорів. Лист підписали понад тисяча людей, до нього досі можуть долучитися усі охочі.
«Закриваючи очі на прояви відкритої дискримінації, агресії та порушення прав людини у Львові, які трапилися 17-20 березня 2016 року, ба більше — беручи у цьому процесі участь, Ви і всі ми проявляємо нашу слабкість та даємо усьому світові зрозуміти — тут можна зневажати та знищувати «іншість», і за це ніхто не буде покараний! Що гірше — нашим мовчанням ми допускаємо тотальну підміну понять. Скажімо, акценти зміщуються зі справжніх цілей — прав та рівності, на маніпулятивні теми — у цьому випадку – «сексуальні практики». Коли жертв прирівнюють до агресорів, коли всупереч Конституції розмиваються межі між світським і церковним, коли відвертий злочин виправдовують надуманою та навмисне сконструйованою «провокацією», — це лицемірство та подвійні стандарти, вони не гідні навіть логотипу Львова, а що вже говорити про суть нашого гасла — «Львів відкритий для світу»!», — йде мова у листі.
Відповідальність за розгін Фестивалю рівності у Львові взяла на себе ультраправа організація «Misanthropic division», яка пов’язана із добровольчим полком «Азов».
Хлопці у балаклавах демонструють нацистський жест вітання
У суботу, 19 березня, на публічній сторінці ВКонтакте із назвою «Phoenix», яка є інформаційним ресурсом угрупування «Misanthropic division», розмістили фотографії двох десятків хлопців у балаклавах, які демонструють нацистський жест вітання – права рука, здійнята вгору під кутом.
Чи будуть іще проводити Фестивалі рівності і коли?
Як розповіла «Повазі» Олена Шевченко, зараз у ГО «Інсайт» планують нові фестивалі у різних містах країни. Міста, де будуть фестивалі, вона наразі не озвучуватиму у цілях безпеки. Після Фестивалю вони продовжують отримувати погрози та звинувачення у співпраці з провокаторами, але попри це, обіцяють надалі захищати рівність та свободу усіх людей.
Олена Шевченко планує наступні фестивалі, друзі подарували їй церковний календар
«Фестиваль Рівності — це далеко не перший захід, який ми проводимо у Львові. Одна з провідних тем Фестивалю — це права внутрішньо переміщених осіб, а Львів прийняв багатьох переселенців зі Сходу та Криму. У нашій організації є програма Шелтер, в рамках якої ми зняли квартиру в Києві для ЛГБТ-переселенців з окупованих територій Східної України та Криму, і ми маємо плани відкрити подібний тимчасовий притулок у Львові. Львів вважається культурною столицею — осередком інтелігенції та інтелектуалів — логічно, що саме в такому місті можна сподіватися на конструктивний діалог. І ми бачимо цьому підтвердження: зокрема, нещодавній скандал в одному з ресторанів міста, де були порушені права людей з інвалідністю, викликав суспільний діалог серед жителів міста. Львів’яни стали на захист людей, що зазнали дискримінації. У цьому розрізі можна впевнено сказати, що агресія проти нас у Львові 19 березня — це не позиція львів’ян, а сплановані дії екстремістських організацій. І ми звернемося до СБУ з вимогою розслідувати події 18-19 березня у Львові», — резюмують у організації «Інсайт».
Мар’яна Вербовська
►