В Ісландії вступив в силу закон, який забороняє платити чоловікам більше, ніж жінкам. Закон, який набуло чинності в перший день 2018 року, робить Ісландію першою країною світу, яка легалізує рівну оплату праці чоловіків і жінок.
Згідно з новими правилами, компанії та державні установи, в яких працює не менше 25 чоловік, повинні отримати державну сертифікацію своєї політики щодо рівної оплати праці. Якщо будуть порушення, компанії штрафуватимуть, пише aljazeera.com.
В законодавстві Ісландії і до цього йшлося про те, що зарплати для чоловіків і жінок повинні бути рівними, але йшли десятиліття, а різниця в оплаті праці залишалася.
Нове законодавство підтримав правоцентристський уряд Ісландії, а також опозиція у парламенті, де майже 50 відсотків складають парламентарі-жінки.
Ісландський уряд планує повністю подолати розрив у оплаті праці до 2020 року.
Ісландія, острівна країна в Північному Атлантичному океані, де проживає близько 323 000 чоловік, країна має сильну економіку, засновану на туризмі та рибальстві. Протягом останніх дев’яти років Світовий економічний форум зараховує Ісландію до переліку країн з найвищою рівністю у світі.
У звіті Global Gender Gap Report такі маркери, як економічні можливості, політичне розширення можливостей та здоров’я та виживання, визначають стан гендерної рівності в країні. З 2006 року Ісландія подолала 10-відсотковий бар’єр загального розриву між статями, та стала однією з найбільш швидкозростаючих країн у світі.
Ситуація в Україні
Згідно з даними Держстату, у 2017 році офіційна середньомісячна заробітна плата чоловіків перевищувала зарплату жінок майже на 24,5%.
За цей період середня зарплата штатного працівника-чоловіка склала 7779 гривень, а жінки – 6243 гривень.
Найбільша різниця в заробітних платах між чоловіками та жінками у фінансовій і страховій сферах – жінки отримують майже 11 тис гривень за місяць, чоловіки майже 16,4 тис гривень; а також у мистецтві, спорті, розвагах та відпочинку – 5 тис гривень жінки й майже 10 тис гривень чоловіки відповідно.
Гендерна нерівність у всьому світі
За підрахунками Міжнародної організації праці, жінки у світі все ще заробляють у середньому 77 відсотків від того, що заробляють чоловіки.
Читайте також: Потрібно 170 років, аби зрівняти різницю в зарплатнях чоловіків і жінок
Експерти дійшли висновку, що економічна нерівність між жінками і чоловіками в усьому світі встановилася через різке сповільнення прогресу. Згідно з цьогорічною динамікою, економічний розрив між двома статями вдасться подолати лише у 2186 році. Водночас минулорічні пронози були більш оптимістичні – 2133 рік.