Здається, я ніколи не висловлювалася про фемінітиви. А я їх дуже ціную за те, що вони роблять видимим внесок жінок у важливі сфери життя.
От, наприклад: фізик Н. М. Мороженко та математик Н. О. Вірченко. Який образ виникає у вас в голові?
Якісь підстаркуваті дядечки в окулярах і з лисинами, а один навіть із бородою. І мало хто буде шукати докладнішу інформацію про «фізика Мороженка та математика Вірченка». Тож і не прочитає, що «першого» звати Ніна Миколаївна, а «другого» Ніна Опанасівна. В голові так і залишаться чоловічі образи та глибоко вкорінена думка «А коли ті жінки щось корисне робили? Тільки й можуть, що підгузки міняти».
Людей, які категорично проти фемінітивів, я поділяю на три групи.
Перші — це чоловіки, якім поперек горла те, що жінки можуть робити речі, значущі в «чоловічому» світі, й можуть перевершити цих «протестувальників» у будь-якій сфері. Тобто, просто кажучи, — мізогіни.
Другі — жінки, які виступають проти фемінітивів. На жаль, це ознака увнутрішненої мізогінії.
Третя — люди, які мало говорять українською, мало читають українською гарних книжок, мало слухають українською або ті, хто щойно перейшли з російської на українську. Їм фемінітиви «ріжуть вухо». А от фрази типу «Фізик дала інтерв’ю» чи «Поліціянт і директор народили синів в один день» — сприймаються нормально.
Читайте також: Фемінітиви проти скрєп: що переможе?
Як не дивно, з третьою групою найпростіше. Людям просто треба слухати, читати, говорити українською. І, кількасот разів почувши «членка» та «гінекологиня» та занурившись в мелодику української мови, вони почнуть сприймати фемінітиви як органічну частину мови.
Власне, тим, чим вони і є.
Може, ви знаєте ще якісь причини для заперечення фемінітивів?
Додам:
Ніна Миколаївна Мороженко — українська астрономка, геліофізикиня, докторка фізико-математичних наук, авторка 56 наукових праць про будову Сонця і процесів, які на ньому відбуваються.
Ніна Опанасівна Вірченко — одна з найвідоміших українських математикинь, авторка понад 500 наукових і науково-методичних праць, членка різних іноземних математичних товариств, яка в юності була засуджена до 10 років таборів ГУЛАГу за підготовку «політичної змови, заколоту» та участь в «українсько-націоналістичній банді».
Оксана Давидова,
пост у фейсбуку