Повага
Колонки Статтi

Хай жінка перша. Це правильно?

Ніколи такого не було і от знову. Президента Володимира Зеленського звинувачують у сексизмі. Цього разу за висловлювання ще 25 лютого на Всеукраїнській нараді працівників вугільної галузі України, повідомляє Гендер в деталях.

Зеленський, який хотів поспілкуватись із присутніми в залі, попросив жінку першою поставити йому запитання.

“Хай жінка перша. Це правильно”, – сказав президент.

А коли людина із залу перебила Зеленського, той відповів:

“Ви ж не жінка. Ви ж людина серйозна”.

В цьому місці хочеться пожартувати, що якби Зеленський так любив пропускати жінок, то Тимошенко була би зараз президенткою. Так він говорив перед виборам.

Так чому ж «жінки перші, бо це правильно»? Звідки взагалі взялася ця традиція пропускати жінку вперед і постійно у зверненні наголошувати на статі?

Виглядає як печерна традиція – запустити першою жінку в печеру, а якщо її не з’їсть ведмідь чи інше плем’я, то можна заходити самому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський як шоумен і як президент – це різні ролі, – гендерна радниця новообраного гаранта

Тут мене мають закидати камінням противники гендерної рівності й голосно кричати, що нам, феміністкам, «вічно щось не так».  Зрозумійте, нас не потрібно пропускати вперед у дверях тільки тому, що ми жінки. Нам потрібно мати рівні можливості при працевлаштуванні та можливості обіймати високі посади без «скляних стель» і «скляних стін».

Побачивши цей випадок із Зеленським, я запитала у Юлії Юдіної, експертки світського, ділового, протокольного та іміджевого позиціювання, чи правильно поступатися жінкам з точки зору етикету.

Вона говорить, що у ділових колах гендерні відмінності, дійсно, стираються, уваги набуває тільки ранг і статус. У ділових, бізнес і політичних колах не заведено розділяти партнерів і опонентів за гендерним принципом. Відповідно, публічна позиція «хай жінка перша» недоречна з точки зору ділового етикету.

«Якщо чоловік бажає якимось чином в діловій ситуації підкреслити гендерний статус опонента, це може бути розцінено як маніпуляція думкою і привілейованим ставленням. Проте варто звернути увагу, що в нашій країні довгий час не приділялося належної уваги розбіжностям в етикетних нормах світських і ділових відносин, і більшість просто не знає правила», – говорить експертка.

У нашій країні довгий час не приділялося належної уваги нормам світського етикету і ділових відносин, а також темі рівності та несексистської комунікації.

Просто не уявляю, щоби президент, наприклад, Франції Емманюель Макрон на зустрічі із виноробами сказав: «Давайте першою дегустацію проведе жінка. Жінок уперед». Звучало би дивно, правда? Так само дивно звучить заклик українського президента поступитися жінці, бо це заклик з особливим підкресленням статі.

До речі, про Францію. У червні минулого року Зеленський був у Париж та відвідав найбільший у світі кампус стартапів “Station F”. Тоді  під час зустрічі він сказав: “Завжди було уявлення у світі, що Україна — це, перш за все, сільське господарство, шахти, металурги, а туристи завжди говорили, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже красиві люди, особливо жінки. Так, це все є, і воно залишається нашим брендом, але є й інші цифри, які говорять про те, що IT-індустрія, IT-технології та компанії дуже швидко розвиваються в Україні”. Тоді у відповідь на сексистські слова Зеленського мережею ширився хештег #Ятобінебренд

Словом, в Україні сексизм розглядається, як частина вкоріненої політичної культури. Явище не зникає, хоча реакція суспільства теж стає все потужнішою.

Єлизавета Кузьменко

Схожі записи

Олександр Корнієнко про відзнаку «Це Яйце!»: Це тепер наш «хрест»

Ольга Бєлькова: жінок-політикинь чують слабше, ніж чоловіків

Цифровий вік може бути жіночою епохою? Про що говорить міжнародне дослідження у сфері IT