Повага
Колонки Статтi

Хай жінка перша. Це правильно?

Ніколи такого не було і от знову. Президента Володимира Зеленського звинувачують у сексизмі. Цього разу за висловлювання ще 25 лютого на Всеукраїнській нараді працівників вугільної галузі України, повідомляє Гендер в деталях.

Зеленський, який хотів поспілкуватись із присутніми в залі, попросив жінку першою поставити йому запитання.

“Хай жінка перша. Це правильно”, – сказав президент.

А коли людина із залу перебила Зеленського, той відповів:

“Ви ж не жінка. Ви ж людина серйозна”.

В цьому місці хочеться пожартувати, що якби Зеленський так любив пропускати жінок, то Тимошенко була би зараз президенткою. Так він говорив перед виборам.

Так чому ж «жінки перші, бо це правильно»? Звідки взагалі взялася ця традиція пропускати жінку вперед і постійно у зверненні наголошувати на статі?

Виглядає як печерна традиція – запустити першою жінку в печеру, а якщо її не з’їсть ведмідь чи інше плем’я, то можна заходити самому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський як шоумен і як президент – це різні ролі, – гендерна радниця новообраного гаранта

Тут мене мають закидати камінням противники гендерної рівності й голосно кричати, що нам, феміністкам, «вічно щось не так».  Зрозумійте, нас не потрібно пропускати вперед у дверях тільки тому, що ми жінки. Нам потрібно мати рівні можливості при працевлаштуванні та можливості обіймати високі посади без «скляних стель» і «скляних стін».

Побачивши цей випадок із Зеленським, я запитала у Юлії Юдіної, експертки світського, ділового, протокольного та іміджевого позиціювання, чи правильно поступатися жінкам з точки зору етикету.

Вона говорить, що у ділових колах гендерні відмінності, дійсно, стираються, уваги набуває тільки ранг і статус. У ділових, бізнес і політичних колах не заведено розділяти партнерів і опонентів за гендерним принципом. Відповідно, публічна позиція «хай жінка перша» недоречна з точки зору ділового етикету.

«Якщо чоловік бажає якимось чином в діловій ситуації підкреслити гендерний статус опонента, це може бути розцінено як маніпуляція думкою і привілейованим ставленням. Проте варто звернути увагу, що в нашій країні довгий час не приділялося належної уваги розбіжностям в етикетних нормах світських і ділових відносин, і більшість просто не знає правила», – говорить експертка.

У нашій країні довгий час не приділялося належної уваги нормам світського етикету і ділових відносин, а також темі рівності та несексистської комунікації.

Просто не уявляю, щоби президент, наприклад, Франції Емманюель Макрон на зустрічі із виноробами сказав: «Давайте першою дегустацію проведе жінка. Жінок уперед». Звучало би дивно, правда? Так само дивно звучить заклик українського президента поступитися жінці, бо це заклик з особливим підкресленням статі.

До речі, про Францію. У червні минулого року Зеленський був у Париж та відвідав найбільший у світі кампус стартапів “Station F”. Тоді  під час зустрічі він сказав: “Завжди було уявлення у світі, що Україна — це, перш за все, сільське господарство, шахти, металурги, а туристи завжди говорили, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже красиві люди, особливо жінки. Так, це все є, і воно залишається нашим брендом, але є й інші цифри, які говорять про те, що IT-індустрія, IT-технології та компанії дуже швидко розвиваються в Україні”. Тоді у відповідь на сексистські слова Зеленського мережею ширився хештег #Ятобінебренд

Словом, в Україні сексизм розглядається, як частина вкоріненої політичної культури. Явище не зникає, хоча реакція суспільства теж стає все потужнішою.

Єлизавета Кузьменко

Схожі записи

Що не так зі стартапом, який «роздягає» жінок за допомогою штучного інтелекту

Хлопчики чекають на подарунки або Як боротися з батьківським чатом

Микола Ябченко

Літак для чоловіків та сексизм, що псує життя: про що говорили на всеукраїнському форумі «Жіночі обличчя лідерства»