Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Годувати не можна заборонити: кому заважає грудне вигодовування
Статтi

Годувати не можна заборонити: кому заважає грудне вигодовування

Народжуй та не смій просити про співчуття й умови для себе й дитини — годуй грудьми вдома чи десь в іншому місці, але не в примірочній магазину. Це реальна ситуація, що сталася нещодавно у Дніпрі й викликала багато розмов про материнство та грудне вигодовування (серед них, на жаль, було і цькування жінок).

Чому грудне вигодовування досі провокує дискусії, і як жінки навчилися собі з цим давати раду — з’ясовувала «Повага».

Що сталося?

Прикрий випадок трапився у магазині Colin’s у Дніпрі 20 вересня. Продавчиня зробила зауваження молодій мамі Ірині Черниш, яка присіла погодувати немовля в кабіні для примірювання одягу. Жінка прийшла купити собі джинси, була в магазині з чоловіком та малям. У цей час дитя заплакало, просячи їсти. Тож молода мама усамітнилася і почала годувати дитину, за що отримала зауваження від продавчині. Працівниця наполягала на тому, що для грудного вигодовування є спеціальні локації, а магазини цієї мережі — нібито не місце для таких процедур. Також продавчиня порівняла годування немовляти грудьми зі зміною підгузка. 

Ірина Черниш

От що про це написала сама Ірина Черниш у соцмережі:

«Ситуація, яка сталася зі мною сьогодні, настільки дика й огидна, що мені важко і досі повірити в її реальність, але на жаль… Повз роздягальню проходить консультантка, бачить мене, зупиняється і видає:

«У нас не можна годувати. Це заборонено правилами магазину. В ТЦ для цього є окрема кімната!»

В мене першу секунду відняло мову, оговталась і кажу: «Правилами магазину? Ви впевнені? А якщо моїй дитині треба зараз поїсти?»

І тут вона, остаточно втрачаючи людське обличчя, видає фразу, від якої на мене впала стеля: «Ну годувати — це ж як в туалет ходити, для цього є окреме приміщення».

Далі Ірина попросила покликати адміністраторку закладу. Всі ці розмови її чоловік фіксував на фото та відео. Однак перемовини Ірини з адміністраторкою закінчилися нічим, остання зауважила, що, можливо, продавчиня дбала, аби інші люди не відчували незручностей, бачачи груди і процес годування дитини (хоча на фото не видно оголених грудей). Українка чекає вибачень від торгівельної мережі за поведінку працівниць.

Ірина — громадська активістка, котра займається питаннями клімату та екології, мама двох дітей. Вона вважає, що такі речі неприйнятні: в країні, де триває війна, жінки наважуються народжувати дітей,  вигодовують крихіток під ракетами і в бомбосховищах, а не в «окремих кімнатах», і отримують хейт за годування в примірочній.

Як відреагувала мережа, в якій не дозволяли годувати немовля

Як розповіла «Повазі» Ірина, мережа Colin’s наразі вибачилася лише в коментарях під дописом. Перепросили за дії працівниці та запевнили, що не забороняють і не засуджують грудне вигодовування. Також магазин запросив жінку приходити на закупи, сподіваючись, що таких прикрощів більше не станеться.

«Повага» раніше вже писала про зрушення у ставленні до жінок, які годують. Однак бачимо, що проблема досі є.

Підтримка, але не без цькування

У коментарях до допису Ірину багато хто підтримав жінку, однак були й ті, хто почав звинувачувати і цькувати. Мовляв, не бачать проблеми. Також роздавали поради: треба було йти в кімнату матері й дитини чи шукати туалет, де можна погодувати дитя подалі від чужих очей. 

Та більшість усе ж засудили дії продавчині, підтримуючи природне годування маляти там, де зручно мамі й дитині. Примітно, що тема не залишила байдужими й чоловіків. Вони переважно також були за грудне вигодовування та можливість годувати малюків там, де немовля хоче їсти. Але знайшлися і ті, хто розповідав про груди на загал і соромив.

Жінки ж поділились історіями свого материнства і як годували в людних місцях та з чим довелося зіткнутись.  

Ми теж розпитали мам, чи був хейт у їхньому житті, коли вони годували немовлят.

Грудне вигодовування — це не лише про їжу, а ще й про безпеку та контакт із мамою

Інструкторка з домедичної допомоги та тактичної медицини Тетяна Канчура — волонтерка і громадська діячка з Дніпра. Вона мріяла поєднувати материнство та роботу, бути активною. Із малям це не просто, але можливо. І грудне вигодовування – одна з тих цеглинок, яка допомагає жінкам лишатися у професіях чи не зачинятися удома.

«Коли я була вагітна, вирішила, що не залишатиму громадську діяльність, якщо буде можливість. І в мене все вийшло. Синові чотири з половиною місяці. Перший робочий день офлайн у мене був, коли йому виповнилося три з половиною тижні. Соціальне життя теж вийшло не ставити на паузу. І грудне вигодовування дуже допомогло лишатися активною, тому що я можу погодувати сина де завгодно. 

Я годую його в перервах на тренінгах, в кавʼярнях, ресторанах, парках та навіть у Дніпропетровській ОВА. Мені не траплялися люди, які б цькували мене, але я знаю, що таке може бути, тому я завжди готова захистити право своєї дитини. І це не ок, бо це підвищує базовий рівень стресу. Наше суспільство досі глибоко патріархальне, воно говорить жінці «народжуй», а після того, як дитина народилася, вимагає від жінки стати невидимою», — поділилася Тетяна.

Тетяна Канчура
Тетяна Канчура

Вона також розповіла про фото, яким підтримала молоду маму в соцмережі та про реакцію людей, коли сама годує в людних місцях:

«Світлина, якою я поділилася у соцмережі, зроблена минулих вихідних на тренінгу з домедичної допомоги, який я проводила для інкасаторів одного з банків. Моя аудиторія — 22 мужчини від 30 до 55+. І ніхто не сказав жодного слова і криво не подивився. Навпаки, дехто почав ділитися історіями про своїх онуків. А один чоловік так розчулився, що навіть підійшов до Захара й поцілував його ручку.

Буквально позавчора я годувала в обласній військовій адміністрації під час засідання молодіжної ради, в кав’ярні, під час робочої зустрічі і в ресторані, коли ми вечеряли з чоловіком. І це дуже зручно, бо грудне вигодовування — це не лише про їжу, а ще й про безпеку та контакт із мамою».

Засновниця і керівниця компанії годувала своїх дітей у офісі

Олександра Береза з-під Києва. Вона має сина, якому нині чотири роки. Завдяки грудному вигодовуванню та політиці компанії, в якій жінка працювала, їй вдалося поєднувати роботу та материнство. А все тому, що засновниця і керівниця компанії годувала своїх дітей у офісі. 

«І коли народила я, у мене не було жодного сумніву, що я робитиму якось інакше. Хтозна, можливо серед працівників були зашорені молоді люди, які сахалися. Але коли така культура декларується власниками бізнесу, топ-менеджерами, авторитетами тощо, то триста разів подумаєш, перш ніж накинутися на годуючу матір. 

Годувала я довго, приблизно 2,5 року. За цей час я не випала з колії, мені не довелося вертатися в соціум. Я в тому соціумі зручно вмостилася й годувала груддю стільки, скільки потрібно було. Я ходила з дитиною на робочі зустрічі, на зйомки, на тусовки, літала з ним у відрядження. І велику роль у моїй впевненості і рішучості відіграла саме атмосфера в команді. Бо це нормально. Це зручно, це природно, це здорово, це адекватно», — наголошує Олександра. 

Олександра Береза
Олександра Береза

На її думку, прикра історія в магазині в Дніпрі сталася тому, що в колективі немає мам, які годують грудьми. 

«Або є мами, але вони бояться робити це в публічних місцях. У їхньому колективі немає жінок у декреті, які заходять у магазин привітатися і при потребі погодувати дитя. Або є, але вони годують дітей удома й нікуди не виходять. Серед їхнього керівництва немає мам, які або годували, або зараз годують грудьми. Тож коли з’являються жінки, які годують груддю, працівниці реагують як дикунки», — переконана Олександра. 

«Якщо соромно чи бентежить моє ГВ, не дивись у мій бік і на мою дитину»

Юлія Терещенко — мама двох дітей, також із Дніпра. Годувала молодшу дитину де завгодно, бо не хотіла випадати з громадського життя, а грудне вигодовування допомагало в цьому.

«Моїм дітям 12 і 6 років. Перше грудне вигодовування частіше було переважно вдома, і я його особливо не памʼятаю. Із молодшою дитиною я вже була свідомішою, досвідченою, швиденько налагодила ГВ. І в місяць дитини ми могли собі дозволяти багато справ, бо я займаюся громадською діяльністю, то дитина завжди була зі мною. Окрім того, вдома тривав ремонт, тому часто доводилося їздити у будівельні магазин. Там серед вітрин та стелажів ми могли зупинитися, бо дитину треба прикласти. Бувало навіть, що годувала стоячи. У магазині якось озиралися, іноді косі погляди зустрічала. Дехто усміхався. У кафе траплялося, що й дитинка їсть, і я могла собі дозволили випити какао в цей час. 

Моя молодша дитина 2017 року народження. Я тоді читала про ГВ і натрапила на інформацію, як уперше сенаторка Лариса Уотерс погодувала дитину грудьми в парламенті Австралії. Це мене дуже надихнуло».

Як зазначила Юлія Терещенко, спеціальних місць для годування вона теж не шукала.

«Я дивилася, де можна було присісти для зручності. Бо, чесно кажучи, культура «окремих кімнат» у нас погано розвинута. Якось ніде мені не траплялися вказівки на окрему кімнату для мам і малюків. Тому могла хіба що пошукати якусь лавку. А от коли приїздила в Харків, у їхні фантастичні парки, то там точно памʼятаю, що були окремі кімнати для мам і немовлят із туалетом, столиком, водою. Хоча я якось взагалі не думала, що моє ГВ у публічному місці може когось «зачепити». Вважаю це нормальним. А якщо комусь соромно чи щось бентежить, то не дивись ти в мій бік і на мою дитину, йди собі далі. Ось таке в мене було переконання».

Обговорення надихнуло на вірші 

Юлія Шило — журналістка, блогерка і гумористка з Києва, мама першокласника. Вона чимало пише про досвід материнства, називає себе в соцмережах realmama, бо ж відстоює права жінок і мам. Випадок у Дніпрі надихнув Юлію на віршування у притаманній їй іронічній манері: 

Юлія Шило
Юлія Шило
«Я просто в обморок упала! Диви! 
Он цицьку та достала!
Йди в туалет дитя корми!
Чи ти не знала?!
Додому чом не добіжала
Й вопше — каму, зачєм рожала?
Як сміла ТИ прийти в кафе?
Тут люди, мєжду прочім, отдихають
І курасан шампанським запівають,
А ця отето яжемать
Решила сина годувать!
Це наче в туалет сходить!
Ану німєдляно прикрить!
Повинна ти свій стид і срам. 
У шию гнати таких мам!
Што, в мене мощне декольте?
І що за діло тобі те?!
Це зовсім друге. Сексуально!
А твоя сіська – аморально!
Бо циці – то для красати 
А не щоб годувала ти».

Читайте також: Народжувати не варто жити без дітей

Як дають собі раду політикині

Материнство не є перешкодою для того, щоб далі торувати собі шлях у політику, громадський сектор чи бізнес, бо іншого часу та можливостей може й не бути – як не тепер, то коли? Тож жінки вибудовують свою кар’єру і не соромляться годувати немовлят у стінах найважливіших для їхніх країн інституцій. 

Приміром, 2016 року у мережі з’явився знімок бразильської депутатки Мануели Д’Авіла, яка годувала немовля, виступаючи з промовою у парламенті. У соцмережах жінка активно просувала тему грудного вигодовування, публікувала знімки, де годує дитину. 

Мануела Д’Авіла
Мануела Д’Авіла

Відома американська дипломатка Вікторія Нуланд, відвідуючи Україну якось на одній із зустрічей розповіла історію про своє материнство. 

«Пригадую, якось ми летіли з Мадлен Олбрайт (Держсекретарка США в 1997-2001 роках — ред.) на переговори по Косово, приземлилися в Гельсінкі. На той час я тільки вийшла із декретної відпустки, ще годувала сина грудьми. І Мадлен каже: «Так, ми зараз вийдемо, швидко проведемо нараду, а потім підемо на переговори». А треба сказати, що ми були вісім годин у літаку. Тож я попросила взяти паузу: «Мем, можна мені відійти на 20 хвилин, бо мої груди зараз вибухнуть». Олбрайт відповіла: «Звісно!».

Читайте також на платформі «Жінки – це 50% успіху України»: Вікторія Нуланд: Тішуся, що в Україні збільшується кількість жінок у політиці

Австралійська сенаторка Лариса Уотерс стала першою політикинею, котра годувала дитину грудьми в стінах національного парламенту Австралії. Про це писали чимало ЗМІ.

Цьогоріч медіа оприлюднили інформацію про італійську депутатку Гільду Спортьєлло, яка увійшла до парламенту з дитиною на руках і годувала її, сидячи в залі. Парламентарка брала участь у фінальному голосуванні за закон про державне управління. Депутати, переважна більшість яких чоловіки, зустріли появу Спортіелло та маленького Федеріко одностайними оплесками. 

Ніна Король

Схожі записи

Депутати Івано-Франківської та Хмельницької облрад просять владу захистити їх від гендеру та геїв

В Україні з’явиться стипендія для соціологинь імені Бекешкіної

«Ця тема мені болить»: Ірина Цілик стала амбасадоркою Українського ветеранського фонду